Pszczółki

                                    Pszczółki - 5-6 latkipszczolka-ruchomy-obrazek-0140

 Drodzy Rodzice

serdecznie witamy w roku szkolnym 2018/2019

 

OGŁOSZENIA: 

linia

roza-ruchomy-obrazek-0104

sercaMamusiu! Tatusiu!    

Zapraszamy do przedszkola !

Wiosna, wiosna dziś na łące.

Dla  Mamy i Taty będzie koncert.

Niespodzianki dla Was mamy,

Więc serdecznie zapraszamy

Na uroczystość z okazji

,,Dnia Mamy i Taty"

Chcemy uczcić Wasze Święto

Tańcem, wierszem i piosenką

Dnia 27 maja 2019 roku (poniedziałek)

o godzinie 15.30

Dzieci wraz z nauczycielami

roza-ruchomy-obrazek-0104

linia

regenboog-bewegende-animatie-0052

ekoludek.gifKolorowy Tydzień.ekoludek.gif

W dniach od 03 czerwca do 07 czerwca w naszym przedszkolu będzie trwał ,, Kolorowy Tydzień”, który w naszej grupie będzie poświęcony zagadnieniom ekologiczno - przyrodniczym z wykorzystaniem metod aktywizujących. Bardzo prosimy, aby dzieci każdego dnia miały przynajmniej jeden element ubrania w niżej wymienionym kolorze:

  • Poniedziałek - Dzień Żółty - ,,Słońce życiodajna gwiazda".
  • Wtorek - Dzień Zielony - ,, W pięknej zielonej krainie" - ,,PRZEDSZKOLNY ZIELONY DZIEŃ DZIECKA”
  • Środa - Dzień Niebieski - Dzień Wody  - ,,Woda źródłem życia".
  • Czwartek - Dzień Czerwony - ,,Czyste powietrze wokół nas".
  • Piątek -Dzień Kolorowy- ,,Ziemia - kolorowa planeta".

linia

GALERIA:

ksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

,,Sztuka czytania jest niby nowym zmysłem, nieskończenie głębszym i rozleglejszym od wzroku" pisał Bolesław Prus. I tą sztuką w ramach akcji ,,Czytające Pszczółki” podzieliła się z nami nasza mądra, zdolna i bardzo utalentowana Maja czytając wiersz Jana Brzechwy ,,Tańcowała igła z nitką” z pięknymi ilustracjami Bohdana Butenko. Brawo !!!! Gratuluję Mai zapału i chęci rozwijania swoich kompetencji czytelniczych oraz pięknego czytania ze zrozumieniem !!!! Wszak czytanie polega na ,,spostrzeganiu i wyrażaniu znaków graficznych, rozumieniu treści tekstu, włączaniu znaczenia odbieranych symboli do posiadanego doświadczenia”. (16 maj 2019 rok)

kurczaczek-wielkanocny-ruchomy-obrazek-0006kurczaczek-wielkanocny-ruchomy-obrazek-0006

kurczaczek-wielkanocny-ruchomy-obrazek-0006kurczaczek-wielkanocny-ruchomy-obrazek-0006

Od nasionka do roślinki.

Dzisiaj nasze dzieci bawiły się w ogrodników i założyły grupowy ogródek na parapecie okiennym. Była to wspaniała okazja do rozmów przyrodniczych. Dzieci wypowiadały sie nt. co jest potrzebne by wysiać nasiona oraz co jest potrzebne, aby z tych nasion wyrosła roślina na podstawie treści opowiadania J. Wasilewskiej ,,Tajemnica małego nasionka”, układały historyjke obrazkową - ,,Od nasionka do roslinki”, określały wielkość, kolor nasion, cebulek przyniesionych do wysiewu. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa muzyczno-ruchowa z rekwizytami ,,Małe nasionko” wg pedagogiki zabawy Klanza. Następnie nasi mali ogrodnicy ochoczo zabrali się do pracy. Każde dziecko samodzielnie przygotowało podłoże do wysiewu, samo decydowało o ilości potrzebnych nasion. Do doniczek trafiły nasiona warzyw i ziół oraz cebulki kwiatów m.in.: rzodkiewka, szczypiorek, mięta, owies wielkanocny, rzeżucha, cebulki petunii…. Przez kolejne dni będziemy obserwować, podlewać i z niecierpliwością czekać na efekty naszej pracy. Serdecznie dziękuję Rodzicom za zaopatrzenie dzieci w nasionka i cebulki kwiatów. (04 kwiecień 2019 rok)

Kulinarne przysmaki, które lubią dzieciaki.

W wiosennym nastroju z uśmiechem na twarzy 02 kwietnia wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 35 w Rudzie Śląskiej, aby wspólnie spędzić czas z naszymi kolegami i koleżankami z oddziałów przedszkolnych. Tym razem tematem naszego spotkania były: ,,Kulinarne przysmaki, które lubią dzieciaki”. Wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę o tematyce kulinarnej, poznaliśmy etapy wykonania gofrów. Wykonaliśmy czapki kucharskie. Był też taniec integracyjny ,,Ciasto” wg pedagogiki zabawy Klanza podczas którego naśladowaliśmy ruchem pieczenie ciasta: ucierania margaryny, wrzucania jajek, wyrabiania, pieczenia i częstowania gości. Aż w końcu przyszedł czas na smakowanie przepysznych gofrów z mnóstwem smakowitych dodatków, które upiekły Panie: Ania i Żaneta. Mniam.... Serdecznie dziękujemy Paniom: Ani, Ani, Basi, Kasi i Żanecie ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Rudzie Śląskiej za fantastyczną zabawę, pachnące goframi spotkanie kulinarne, wspaniałą atmosferę.: ) (02 kwiecień 2019 rok)

Bajka wędruje po świecie,
dzisiaj do nas zawitała.

Dnia 29 marca 2019 roku w ramach realizacji tematyki tygodnia obchodziliśmy w naszej grupie ,,Dzień Bajki” pod hasłem: ,,Wskocz do świata bajkowego, cudownego, magicznego, zaczarowanego”. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza autorstwa Doroty Gellner ,,Bajkowa zgadywanka”. Dzieci rozwijały myślenie, zdolność koncentracji i skupienia uwagi podczas kończenia strof czytanego utworu wykazując się znajomością bohaterów bajek. Bajkowe rekwizyty, które przyniosły dzieci oraz ilustracje posłużyły nam do zabawy w skojarzenia podczas której dzieci z podziałem na dwie grupy (dziewczynek i chłopców) przyporządkowywały dany rekwizyt do tytułu bajki. Dzieci także rozwijały swoje kompetencje czytelnicze podczas przyporządkowywania kartoników z napisami przedmiotów oraz tytułów bajek do ilustracji. Podczas zabawy muzyczno-ruchowej ze śpiewem ,,Bajka” rozwijały swoje poczucie rytmu oraz umiejętności wokalne.

wrozka-ruchomy-obrazek-0098Kolejnym zadaniem było rozwiązanie zaczarowanej krzyżówki z hasłem. Podczas tej zabawy nasze dzieci rozwijały myślenie, doskonaliły umiejętność rozpoznawania liter, układania z nich wyrazów, kształtowały motywację do samodzielnego czytania. Wielka frajdą okazała się zabawa ruchowa ,, Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa badawcza - ,,Magiczna piana” podczas której rozwijały myślenie przyczynowo-skutkowe.

wrozka-ruchomy-obrazek-0098Uwieńczeniem ,,Dnia Bajki" była zabawa plastyczna–„Zamek, domek lub chata z bajkowego świata”– rysowanie pastelami z podziałem na trzy zespoły. Dzieci świetnie ze sobą współpracowały, rozwijały umiejętności komunikowania się i słuchania się nawzajem. Powstały piękne prace naszych: mądrych, zdolnych i bardzo utalentowanych dzieci. Był to kolejny dzień pełen radości i dziecięcej aktywności, nauki poprzez zabawę podczas której rozwijały mowę, twórcze myślenie, wyobraźnię, procesy poznawcze a także umiejętność współdziałania z innymi. Pięknie dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaopatrzenie naszych dzieci w rekwizyty bajkowe.(29 marzec 2019 rok)

Masz zielone? – Mam.

Grasz w zielone? - Gram!

Dnia 27 marca 2019 roku wspólnie z Przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej nr 35 świetnie bawiliśmy się podczas ,,Dnia Zielonego”. Każdy z nas w swoim ubiorze miał akcent w kolorze zielonym. Wszyscy braliśmy udział w zabawach o tematyce zielono – wiosennej. Najpierw tańczyliśmy z zielonymi szarfami zrobionym z bibuły w rytm utworu „Wiosna” A. Vivaldiego. Swobodna ekspresja twórcza podczas tańca sprawiła nam wiele radości. Następnie odbyła się konkurencja w wyścigu żabek z origami. Zażarcie kibicowaliśmy koleżankom i kolegom, aby ich żabka pierwsza dotarła na linię mety. Kolejną zabawą było to, co dzieciaki lubią najbardziej, czyli zabawa z balonami. Naszym zadaniem było w parach tańczyć z zielonym balonem tak, aby balon nie spadł na ziemię. Wszyscy poradziliśmy sobie śpiewająco (a raczej tańcząco).  Ćwiczyliśmy też nasze rączki nawijając sznurek z żabką na patyczek – okazało się to nie takie łatwe jak na początku mogłoby się wydawać, ale dzielnie daliśmy sobie radę z zadaniem. Następnie odtańczyliśmy hymn wszystkich Żabek czyli piosenkę „Jam jest żabka, tyś jest żabka” – wszyscy mieliśmy mnóstwo śmiechu z naszych „żabich ruchów”. Na koniec, aby trochę się zrelaksować zamieniliśmy się w kwitnące kwiaty, które wyrastały z ziemi w rytm utworu „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego. W  podziękowaniu za wspólną zabawę każdy z nas otrzymał skaczącą żabkę wykonaną techniką origami. Później nadszedł czas na małe „co nieco” oraz wspólną, swobodną zabawę. Serdeczne dziękujemy Pani Ani, która uwieczniła nasze wesołe zabawy na zdjęciach.  

marzanna

W czwartek - 21 marca nasze przedszkolaki wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,Pożegnania Zimy – powitania Wiosny”. Barwnym korowodem ruszyliśmy ulicami naszego miasta. Pochód otwierała niesiona przez naszą Panią Basię – Marzanna - symbol odchodzącej zimy. Dzieci radośnie skandowały hasła i śpiewały piosenki o tematyce wiosennej zwracając uwagę przechodniów, zarażając pozytywnym nastawieniem i wywołując uśmiech na ich twarzach. Po pochodzie nadszedł czas na symboliczne pożegnanie Marzanny – zimowej panny w naszym ogrodzie przedszkolnym. Mamy nadzieje, że zima juz nie wróci.... Przyszła do nas Wiosna z dalekiej podróży. Witały ją: bocian, skowronek i szpaki. Witały ją także wszystkie przedszkolaki.... (21 marzec 2019 rok)

Absolwenci - Przedszkolakom.

Na równi z kształceniem i wychowaniem należy postawić spotkanie - pisał pedagog Bogdan Nawroczyński. Dnia 20 marca 2019 roku do naszej grupy zawitały mądre, skromne i bardzo utalentowana Absolwentki naszego przedszkola – Agatka Garbocz i Martynka Sosna uczennice VII klasy Szkoły Podstawowej nr 30 w Rudzie Śląskiej. Nasze spotkanie zaczęliśmy od krótkiej rozmowy poczym nasze Absolwentki w ramach kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom" przeniosły naszych milusinskich w magiczny świat bajki. Z książki ,,Leśny ludek i smoki” dzieci wysluchały dwie bajki: ,,Smokolandia” oraz ,,Wyścigi rydwanów”. Nasze Absolwentki ujawniły swój wielki talent podczas interpretacji tekstu bajek, ale przede wszystkim wspaniale nawiązały kontakt z naszymi dziećmi. Był też czas na wspólną zabawę i podwieczorek. Pięknie dziękujemy za fantastyczne spotkanie, zabawę oraz poświecony czas !!!!(20 marzec 2019 rok)

,,Dorotka w tęczy”

Taki tytuł nosił interaktywny spektakl, w którym 14 marca 2019 roku wzięły udział nasze dzieci podczas wycieczki do MCK w Rudzie Śląskiej 9. Była to adaptacja klasyki światowej literatury ,,Czarnoksiężnika z krainy Oz”, piękna opowieść o szukaniu wiary w sobie i przyjaźni w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia. Opowieść o przygodach Dorotki, która wraz z przyjaciółmi: Strachem na Wróble, Blaszanym Drwalem i Tchórzliwym Lwem wędrowała do baśniowej krainy czarnoksiężnika Oz, które dzieci śledziły z wielkim zainteresowaniem. Przedstawienie to było pełne walorów wychowawczych, treści profilaktycznych (w które wpleciono treści ekologiczne o konieczności ochrony przyrody) podane  w przystępny, stosowny do wieku odbiorców sposób. Treści zawierały prawdy stare, ale okazuje się wciąż aktualne: dobro zawsze zwycięża, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, warto wierzyć we własne siły i możliwości, a przyjaźń pokona nawet największe przeciwności losu. Dzieci żywo reagowały i przeżywały to, co dzieje się na scenie. Zachwyciły je także kolorowe kostiumy, bajkowa scenografia, piękne piosenki i zaskakujące efekty świetlne. Zapewne to wszystko na długo zostanie im w pamięci. (14 marzec 2019 rok)

slonce-ruchomy-obrazek-0859Spotkanie czytelnicze w Bibliotece.

,,Słonko coraz wyżej po niebie się toczy...Otwieramy szeroko i uszy i oczy: posłuchamy, jak ptak śpiewa, powitamy pączki na drzewach, podpatrzymy, jak kwiat rośnie. Bo nastało już .... przedwiośnie !”.Nasze marcowe spotkanie z Panią Ewą Wesołek w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej, był czasem poświęconym przedwiośniu i zbliżającej się wielkimi krokami wiośnie. Pani Ewa rozmawiała z dziećmi o pierwszych oznakach wiosny, marcowej pogodzie.... Dzieci wysłuchały także opowiadanie o niezwyczajnym pluszowym zającu – Anatolu i jego przyjaciołach: pluszowym dinozaurze –Plotku, wiewiórce, wróblu – Ksawerym i mrówce - Oli z książki Beaty Ostrowickiej „Anatol i przyjaciele”. Pani Ewa zaprosiła także dzieci do zabawy plastycznej podczas której wykonały ,,marcowe słoneczko” rozwijając swoją sprawność manualną. Prace naszych dzieci będą zdobiły hol biblioteki. Było to cenne spotkanie czytelnicze, sytuacje edukacyjną podczas której dzieci utrwaliły zdobyte wiadomości o przedwiośniu i budzącej się przyrody do życia. Pięknie dziękujemy !!!! Już czekamy na kolejne spotkanie – tym razem w przedszkolu.(12 marzec 2019 rok)

Niech każdy się dowie, że dzisiaj jest

,,Święto Dziewczynek"

uśmiechy są dla nich,

zabawa i taniec....

08 marca w naszej grupie upłynął pod znakiem zabaw inspirowanych Dniem Kobiet pod hasłem: ,,Super Dziewczyny”. Celem naszej zabawy było: dostarczenie radości i wzruszających przeżyć wszystkim dziewczynkom w dniu ich święta, kształtowanie u chłopców szacunku i uprzejmości wobec koleżanek, stwarzanie sytuacji sprzyjających integrowaniu dzieci oraz rozwijaniu i wzmacnianiu właściwych relacji z rówieśnikami oraz doskonalenie umiejętności kulturalnego zachowania się podczas uroczystości grupowych. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

 

Naszą zabawę rozpoczęliśmy od rozmowy na temat tego jak powinna zachowywać się ,,Super Dziewczyna ” oraz jak powinni zachowywać się chłopcy wobec dziewczynek. Następnie była zabawa ,,Mała Miss” podczas której nasze dziewczynki zgrabnie i z gracją w takt muzyki przeszły po czerwonym dywanie. Podczas konkursu z muzycznymi krzesełkami nasze ,,Super Dziewczyny” wykazały się sprytem i refleksem. Była także zabawa ,,Piękne słowa” podczas której dzieci dopasowywały zwroty grzecznościowe do podanych sytuacji. Następnie nasi mali dżentelmeni pięknie poprosili dziewczynki do tańca. Był też konkurs tańca w wykonaniu chłopaków i dziewczynek....

 

,,Każda Dama – duża, mała – dzisiaj swoje święto ma, każdej Damie – miły Chłopiec dzisiaj upominek da”. Było gromkie 100 lat odśpiewane przez naszych dżentelmenów oraz życzenia - ,, zdrowia, szczęścia, pomyślności, samych pogodnych dni w przyszłości, lodów, ciastek i słodyczy…. ”. Dziewczynki zostały obdarowane także różyczkami, lizaczkami oraz kolorowankami…. a nasi Chłopcy lizaczkami za których sponsorowanie serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom. Pięknie dziekujemy także Pani Magdalenie Sarzyńskiej i Pani Katarzynie Sosna za poświecony czas i zaangażowanie w zorganizowaniu naszej grupowej uroczystości. Był także słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci o który zadbała Pani Katarzyna Sosna po raz kolejny wykazując się swoim talentem kulinarnym. Serdecznie dziękujemy !!!! Dzieci własnoręcznie upieczone, pyszne ,,babeczki” przez Panią Katarzynę zjadały z wielkim apetytem. Dziękujemy Rodzicom Karolka Okuniewicz za sponsorowanie słodkości w dużej ilości, Rodzicom Karolka Jopek za słodkości i serduszka, którymi zostały obdarowane nasze dzieci oraz panie. Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom za przygotowanie niespodzianki z okazji ,, Dnia Kobiet”. Dziękujemy!!!! (08 marzec 2019 rok)

urodziny-ruchomy-obrazek-0019Najlepsze życzonka, dużo zdrowia i słonka, humoru dobrego, życia kolorowego i wielkich wrażeń przy spełnianiu marzeń.

Dnia 05 marca 2019 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy urodziny dzieci urodzonych w styczniu i lutym. Był tort, życzenia i prezenty. Nasi styczniowi solenizanci to: Barbara Paradysz, Maja Galos, Zosia Komar, Bartosz Bieszczad, Paweł Jurkiewicz i Wiktorek Bartela. W lutym swoje urodzinki obchodzili; Kinga Blachucik, Piotr Kabalec, Oktawian Labus i Julia Kiwic. Wszystkiego najlepszego!!!!

Dzień Witaminki.

Dnia 29 stycznia 2019 roku w ramach realizacji tematyki tygodnia ,,Zdrowie naszym skarbem" obchodziliśmy w naszej grupie wesoły i bardzo zdrowy - ,,Dzień Witaminki”. Dzień wcześniej nasze dzieci dokładnie omawiały wszystkie poziomy – Piramidy Żywieniowej. Każdy chce być silny, zdrowy, każdy chce być krzepki, hoży, nie za chudy, nie za gruby, w dobrym zdrowiu stu lat dożyć. A że jest szalenie ważne, Co pijemy i co jemy, więc czy czasem nam nie szkodzi, jeśli jemy to, co chcemy? Co jeść często, a co rzadko? Czy jeść jajka, czy kotlety? Teraz już wiedzą nasze dzieci, co im służy, a więc mogą bez wątpienia, nie czekając, nie zwlekając choć troszeczkę zmienić swe przyzwyczajenia. Pijąc świeżutki sok z owoców! Wcinać jabłka, chrupać marchewkę. Wprowadzić modę na surówki i sałatę i rzodkiewkę…. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od zabawy ruchowej przy muzyce ,, Ach gimnastyka dobra sprawa” i wysłuchania autorskiego wiersza o ,,Doktorze Zdrówko i Wesołej Witamince". Witaminka przedstawiła dzieciom abecadło witaminowe oraz w jakich produktach możemy je znaleźć. Następnie podczas zabawy dydaktycznej ,,Witaminy” z podziałem na cztery grupy dzieci klasyfikowały obrazki przedstawiające różne produkty spożywcze do obręczy z oznaczeniem literowym witamin: A, B, C, D. Dzieci świetnie sobie poradziły z tym zadaniem. Segregowały także obrazki zdrowych i niezdrowych produktów. Świetnie bawiły się podczas zabawy ruchowej ze śpiewem przy muzyce ,, Boogie Woogie” Podczas zabawy dydaktycznej ,,Prawda czy fałsz" dzieci utrwaliły wiadomości o zdrowym odżywianiu.

Uwieńczeniem ,,Dnia Witaminki" było wykonanie przez naszych milusińskich koktajli owocowo – jogurtowych z odrobiną mleka i serków waniliowych. Pięknie dziękujemy Pani Bernadetce – naszej intendentce, która zaopatrzyła nas w produkty i owoce potrzebne do wykonania koktajli !!!! Dziękujemy Rodzicom Bartusia Bieszczad i Paulinki Sarzyńskiej za dostarczenie do naszej grupy blenderów !!!! Nasze dziewczynki wykonały koktajl truskawkowy a nasi chłopcy koktajl bananowy. Aby sprostać takiemu wyzwaniu dzieci zapoznały się z wyglądem i budową blenderów. Zadanie okazało się niezwykle proste. Nad wszystkim czuwała nasza Pani Ela. Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu pysznych i bardzo zdrowych koktajli !!!! Była to prawdziwa ,, bomba witaminowa” bez dodatku cukru. Dwa dzbanki koktajlu znikły w mig !!!! (29 styczeń 2019 rok)

serce-ruchomy-obrazek-0888serce-ruchomy-obrazek-0589KOCHAMYserce-ruchomy-obrazek-0589

serce-ruchomy-obrazek-0589BABCIĘ , DZIADKA.serce-ruchomy-obrazek-0589

Mimo, że styczeń jest miesiącem zimowym to są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na serduszku. To dni, kiedy obchodzimy – Dzień Babci i Dziadka - pełne uśmiechów, radości i wzruszeń. Babcia i Dziadek to słowa, które kojarzą się każdemu dziecku z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Kochamy Babcię, Dziadka - te słowa witały naszych miłych Gości, którzy przybyli na tegoroczną uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie przybyłe Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieci bardzo przeżywały występ, ale pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za miłość, ofiarowane serce, dobroć, cierpliwość i zrozumienie.

serce-ruchomy-obrazek-0480Niejednej Babci i Dziadkowi łezka zakręciła się w oku. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu i radości. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile wspólnie spędzone z wnukami. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły naszym miłym Gościom drobny upominek - ,,różyczkę". Serdecznie dziękujemy naszej Pani Basi Skowronek za uwiecznienie występu dzieci i wykonanie pięknych zdjęć.serce-ruchomy-obrazek-0589( 25 styczeń 2019 rok)

 

Dziś w przedszkolu śmiech i tańce,

z Wodzirejem mamy bal.

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. To czas organizowania balów. Dzieci uwielbiają się przebierać, a okazją ku temu wymarzoną jest właśnie bal karnawałowy. Jak co roku czekają na ten dzień z utęsknieniem. Dnia 18 stycznia 2018 roku w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy podczas którego dzieci przebrane za swoich ulubionych bohaterów nie tylko bajkowych miały możliwość potańczenia i pośpiewania. Nasze dzieci pięknie wyglądały i na bal się szykowały.

taniec-emotikon-ruchomy-obrazek-0055Dziś w przedszkolu śmiech i tańce z Wodzirejem mamy bal. Wszyscy razem już tańcują. Przy muzycznych hitach w rytm muzyki podskakują. Tańce, tańce korowody, wężyki, kółeczka. Bawiliśmy się wspaniale.

 

taniec-emotikon-ruchomy-obrazek-0055W przedszkolnej ,,kawiarence” przy słodkim poczęstunku szybko nabraliśmy sił do dalszej zabawy. To był już ostatni bal przebierańców naszych dzieci. Następny już w szkole….(18 styczeń 2019 rok)

taniec-emotikon-ruchomy-obrazek-0055Nasze dziewczynki dwa dni wcześniej pięknie zaprezentowały się w ,,Przedszkolnym You Can Dance” tańcząc noworoczny taniec do utworu – Hallelujah w wykonaniu Aleksandry Burke. Brawo !!!! Dziękujemy naszej Pani Basi Skowronek za wykonanie pięknych zdjęć !!!! (16 styczeń 2019 rok)

Głośne czytanie dzieciom -

to klucz do mądrości.

Dnia 10 stycznia 2019 roku w ramach spotkań z cyklu ,, Czytający Rodzice” do naszej grupy zawitała Pani Dominika Mzyk – Mamusia naszego Franciszka. Pani Dominika przeczytała dzieciom książeczkę z barwnymi ilustracjami o Kubusiu Puchatku -,,Złoty skarb” z serii Wald Disney - Opowieści ze Stumilowego Lasu. Wisława Szymborska napisała, że  trzeba czytać tak, jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu. Pani Dominika czytała tak profesjonalnie, znakomicie interpretując treść bajki, że mała publiczność słuchała jak zaczarowana. Po przeczytaniu bajki Pani Dominika zaprosiła dzieci do zabawy plastycznej podczas której dzieci rysowały pastelami swojego ulubionego bohatera ze Stumilowego Lasu. Serdecznie dziękujemy Pani Dominice za fantastyczne spotkanie czytelnicze, poświecony czas, profesjonalizm, zaangażowanie w życie naszej grupy. Już czekamy na kolejnych czytających Rodziców – wszak: czytanie dzieciom jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość. Mamy nadzieję, że do końca roku przedszkolnego nie zabraknie nam chętnych Rodziców do czytania:) Serdecznie zapraszamy !!!! ( 10 styczeń 2019 rok)

Zima lubi dzieci

najbardziej na świecie.

Zabawa, zabawa, a szczególnie na świeżym powietrzu to jest to, co lubią dzieciaki. Zimą - śnieg z nieba sypie się. Gdzie nie spojrzysz - biało. Wszystko pojaśniało. Przyszła zima, biała zima na którą wszystkie dzieci czekały z utęsknieniem. Zabawy na miękkim puchu należą do ulubionych. Dnia 09 stycznia korzystając ze sprzyjającej zimowej aury wspólnie z Przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej nr 35 świetnie bawiliśmy się w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dzieci oddały się zimowym harcom: rzucały śnieżkami do celu, lepiły bałwany, bawiły się w śniegowicy (to taka piaskownica, tylko ze śniegiem) zjeżdżały na ,,ślizgaczach”, była też ,,bitwa” na śnieżki (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Jak się okazało zima wcale nie jest taka zła, a zabawa w ogrodzie przedszkolnym wszystkim dostarczyła dużo radości !!!! Z czerwonymi noskami i uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Pięknie dziękuję Pani Ani. S, która naszą zimową zabawę uwieczniła na zdjęciach!!!! (09 styczeń 2019 rok)

img,, Najpiękniejsza bombka

bożonarodzeniowa”

Taki tytuł nosił konkurs plastyczny zorganizowany na terenie naszego przedszkola przez Panią Kordulę , w którym nasze Pszczółki otrzymały nagrody:

Basia Paradysz za zajęcie I miejsca

Kinga Blachucik za zajęcie II miejsca

Julia Nawrocka za zajęcie II miejsca

                                        Gratulujemy !!!! ( 04 styczeń 2019 rok)

 

lampki

dekoracja-bozonarodzeniowa-ruchomy-obrazek-0010Serdecznie dziękujemy.

Wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i pomoc

w zorganizowaniu naszej grupowej Wigilii.

Rodzicom Paulinki Sarzyńskiej i Dominika Sosna

za poświecony czas, wielkie zaangażowanie,

zakupienie i dostarczenie do naszej grupy

prezentów świątecznych oraz ich piękne zapakowanie.

Pani Katarzynie Sosna za pyszne babeczki domowego wypieku.

Pani Sylwii Bieszczad za pyszne ciasto czekoladowe domowego wypieku.

 

lampki

ozdoba-choinkowa-ruchomy-obrazek-0187Wigilia.ozdoba-choinkowa-ruchomy-obrazek-0014

Znowu minął rok, blask choinki w przedszkolu lśni bo świąteczne idą dni. Wigilia - przystrojony biało stół zaprasza, usiądź z nami, opłatek weź i z nami dziel, bo dzisiaj radość gości w nas. Świece płoną już, do Wigilii siądźmy wraz, cicha kolęda otuli nas. A w naszej sali pod choinką…. Dzieciątko zostawiło dla naszych dzieci prezenty…. Nasz wigilijny dzień rozpoczęliśmy od nakrycia stołów białymi obrusami, rozłożenia stroików, serwetek, talerzyków, kubeczków i śniadanka, które dzieci zjadały z wielkim apetytem. Śpiewaliśmy kolędy i pastorałki

dzwonek-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0178W końcu przyszedł czas na rozpakowanie prezentów i zabawę. Dziękujemy Drodzy Rodzice!!!! Smakowaliśmy także pyszne babeczki, ciasto czekoladowe, ciasteczka, soczek….

dzwonek-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0178Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie wzajemnie świątecznych życzeń. Dzieci z wielkim apetytem zjadły uroczysty obiad składający się z tradycyjnych potraw: barszczu, kapusty oraz rybki…. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. (21 grudzień 2018 rok)

lampki

aniol-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0104Serdecznie dziękujemyaniol-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0092

Wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci do ról w Jasełkach, obdarowanie dzieci upominkami,

Pani Magdalenie Sarzyńskiej i Pani Katarzynie Sosna za zakupienie w imieniu Rodziców upominków dla naszych dzieci, piękne ich opakowanie oraz kreatywne, świąteczne stroiki własnoręcznie wykonane przez Panią Katarzynę Sosna.

Babciom i Dziadkom: Karola Okuniewicz, Basi Paradysz, Dominika Sosna za obdarowanie dzieci słodkościami.

Naszej Pani Basi. S  za uwiecznienie występu dzieci i wykonanie pięknych zdjęć.

lampki

szopkadzwonek,,W Betlejem wielkadzwonek

radość się dzieje”

Coroczną tradycją w naszej grupie jest przygotowanie przez dzieci Jasełek. Jasełka to nie tylko opowieść, ale kolęda i pastorałka. Boże Narodzenie to czas szczególny, magiczny, czas radości, refleksji, serdecznych spotkań. Nasi mali aktorzy na swoje jasełkowe spotkanie zaprosili swoich najbliższych – Babcię i Dziadka - 17 grudnia 2018 roku oraz Rodziców - 19 grudnia 2018 roku a w dniu 20 grudnia 2018 roku nasze mądre, zdolne i bardzo utalentowane Pszczółki nasze przedstawienie bożonarodzeniowe ,,W Betlejem wielka radość się dzieje” przedstawiły dla Przedszkolaków oraz Pracowników naszego przedszkola. Czar, magię i niezwykły urok zaprezentowały dzieci odgrywając role postaci : Maryi, Józefa, Gwiazdeczek, Aniołów, Trzech Króli, Pastuszków. Recytowane dumnie role, śpiew pastorałek  pięknie rozbrzmiewał z ust naszych małych aktorów, za które dzieci otrzymały gromkie brawa. Szopka prezentowała się olśniewająco, a występ naszych dzieci wywołał wzruszenie  na twarzach zaproszonych Gości. Wystawione przedstawienie bożonarodzeniowe ,,W Betlejem wielka radość się dzieje" wprawiło wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój, o którym przez cały rok będą nam przypominały pamiątkowo wykonane zdjęcia. Dziękuję Dzieciom za świetny występ, trudy włożone w przygotowania, wytrwałość na próbach i radość jaką sprawiły wszystkim oglądającym.

choinkadzwonekŚwiąteczne spotkanie czytelniczedzwonek

z Panią Bibliotekarką.

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w roku - jest to szczególny czas. Czas składania życzeń, śpiewania kolęd, pastorałek, wręczania prezentów. Dzisiaj do naszej grupy zawitała Pani Ewa Wesołek z Miejskiej Biblioteki Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej. Dzieci powitały naszego Gościa koncertem pastorałek z przedstawienia bożonarodzeniowego ,,W Betlejem wielka radość się dzieje”. Na spotkaniu czytelniczym dzieci miały okazję wysłuchać z książki ,,Królewna Lenka i tajemnica zaginionego nosa” autorstwa Anety Krella – Moch pełnej humoru historii z życia rezolutnej królewny, która wraz ze swoimi przyjaciółmi korzysta z uroków zimy. Lepi bałwanka, który z niewiadomych powodów traci swój marchewkowy nos i słonecznikowy uśmiech…. Piękne ilustracje oraz świetna interpretacja i znakomicie zaprezentowanie tekstu opowiadania przez naszego Gościa spowodowało, że dzieci słuchały jak zaczarowane. Hej kolęda, kolęda i wiadomo już za pięć dni Święta ! Z dźwiękiem dzwonków melodyjnych. W dzień Bożego Narodzenia nasze Pszczółki złożyły świąteczne życzenia - Świąt spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów - Świąt Bożego Narodzenia dających radość i odpoczynek. Pani Ewa obdarowała dzieci słodkościami a dzieci wręczyły drobny, ręcznie wykonany ,,świąteczny stroik”. Spotkanie przebiegło w świątecznej atmosferze składania życzeń.Dziękujemy !!!! (18 grudzień 2018 rok)

                                        ,,Dzień Płatka Śniegowego”

Dzisiaj w ramach realizacji tematyki tygodnia ,,Przyjdź zimo nie zwlekaj" obchodziliśmy w naszej grupie ,,Dzień Płatka Śniegowego” pod hasłem: ,,Garstka fantazji, szczypta radości niech nasza grupa w krainie Zimy zagości”. Na dworze biało. Pani Zima saniami przybyła, wspaniałe czapy drzewom uszyła. Ubrała dachy w płaszcze zimowe. Wszystkim rozdała kołdry puchowe. Mróz w artystę się zabawia. Wciąż do czarów bardzo skory. Namalował piękne liście, różne wzory. Wiatr wieje z każdej strony. I ziąb ściska niesłychanie. Z nieba puch zimowy leci. Będą mieć uciechę dzieci. Tego dnia w naszej grupie dominującym kolorem był ulubiony kolor Pani Zimy - biały.

snieg-ruchomy-obrazek-0034Bawiliśmy się metodą zadaniową. W kopertach ponumerowanych 0d 1 – 6 znajdowały się zadania do wykonania przygotowane przez ,,Płatka Śniegowego”. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od przywitania się ze sobą oraz zabawy rytmiczno - naśladowczej; ,, Hu, hu, ha, hu, hu, ha, zima, wcale, zima wcale nie jest zła”. Kolejnym zadaniem było omówienie wiersza ,,Zima” oraz podania przymiotników, które charakteryzują tą porę roku: zimno, śnieżnie, wietrznie, mroźnie…. Dzieci rozwijały mowę i myślenie. Następnie była zabawa z elementem pantomimy ,,Zabawy na śniegu” ze ,,śnieżnymi kulami” i ,,bitwą na śnieżki”, która dostarczyła dzieciom wiele radości.

snieg-ruchomy-obrazek-0034W czasie zabawy relaksacyjnej przy muzyce ,,Płatek śniegowy na wietrze” czuliśmy go wszyscy na całym ciele. Białe ,,szarfy” były inspiracją do twórczej aktywności ruchowej przy pięknej, zimowej muzyce ,,Pada śnieg” podczas której dzieci ruchem, gestem wyrażały swoje emocje w tańcu reagując na tempo w muzyce. W czasie w/w zabaw dzieci pobudzały swoją wyobraźnię przez muzykę oraz ruch.

snieg-ruchomy-obrazek-0034Kolejnym zadaniem było rozwiązanie krzyżówki. ,,Płatek Śniegowy” przygotował cztery zagadki słowne, których rozwiązanie – wyrazy chętne dzieci układały z rozsypani literowej na dywanie. Podczas tej zabawy nasze dzieci rozwijały myślenie, doskonaliły umiejętność rozpoznawania liter, układania z nich wyrazów, kształtowały motywację do samodzielnego czytania. Wielka frajdą okazała sie zimowa zabawa muzyczno - ruchowa ,, Zaprzęgi".

snieg-ruchomy-obrazek-0034Uwieńczeniem zabaw podczas ,,Dnia Płatka Śniegowego” była praca plastyczna podczas której dzieci malowały białą farbą na niebieskich kartkach ,, Śnieżynkę” pamiętając o tym, że każdy płatek śniegowy ma inny kształt. Rozwijały wyobraźnię oraz sprawność manualną. Był to kolejny dzień pełen radości i rozwijania dziecięcej aktywności. (14 grudzień 2018 rok)

bombkibombkiŚwięta tuż, tuż....bombki

W świątecznym nastroju, z uśmiechem radości 13 grudnia wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 35 w Rudzie Śląskiej, aby wspólnie spędzić czas z naszymi kolegami i koleżankami z oddziałów przedszkolnych. Za oknem prószył śnieg, mroźny śnieg na choince w przedszkolu płonęły świeczki tajemniczo i świątecznie. Przedszkolaki śpiewały pastorałki i piosenki świąteczne. Było bardzo magicznie…. Były też zagadki bożonarodzeniowe ukryte w bombkach na choince. Skrzaty – Przedszkolaki wspólnie z Paniami z podziałem na trzy grupy piękne kolorowe łańcuchy na choinkę wykonały. Następnie przy świątecznych pastorałkach prezent z pod choinki odpakowywały i pyszne pierniki smakowały. Na warsztatach bożonarodzeniowych piękne choinki powstały, które dzieci do swoich domów zabrały. Z dźwiękiem dzwonków melodyjnych. W dzień Bożego Narodzenia Przedszkolaki i Panie złożyły sobie także świąteczne życzenia…. Nie zabrakło też chwili oddechu przy soczku i małym co nieco…. Nasze spotkanie przebiegło w bardzo świątecznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy Paniom: Ani, Basi i Kasi ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Rudzie Śląskiej za bardzo kreatywne, pachnące świętami spotkanie, wspaniałą atmosferę, życzliwość, kartki świąteczne. : ) Dziękujemy !!!! I już czekamy na kolejne spotkanie tym razem w naszym przedszkolu. : ) (13 grudzień 2018 rok)

zdjcie34005.jpg - 982.69 kbŚwiąteczna wizyta

naszego Absolwenta.

Dnia 12 grudnia mieliśmy wielką przyjemność po raz kolejny w naszej grupie gościć naszego mądrego, zdolnego i bardzo utalentowanego Mateuszka Grabowskiego- Absolwenta naszego przedszkola wraz z Mamusią i braciszkiem – Kubusiem. Dzieci były zachwycone, kiedy w drzwiach zobaczyły swojego kolegę. Było to spotkanie, które przebiegło w świątecznej atmosferze. Wszak Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż …. Przywitaliśmy naszych gości bardzo świątecznie – śpiewając dwie pastorałki z przedstawienia bożonarodzeniowego ,,W Betlejem wielka radość się dzieje”, które w przyszłym tygodniu dla Rodziców, Babci i Dziadka wystawiamy. Mamy nadzieję, ze nasi Goście przyjęli zaproszenie i zechcą zawitać do naszego przedszkola, aby zobaczyć w/w przedstawienie. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy. Ojej cóż to za zapach.... cynamon, goździki: coś mi sie wydaje, że ktoś upiekł pierniki - świąteczne pierniki: serduszka, dzwoneczki, kształty przeróżne, nawet gwiazdeczki, rumiane pachnące..... Była także słodka niespodzianka w postaci pysznych świątecznych pierników, którymi obdarowywał nasze dzieci – Mateusz. Był też czas na wspólną zabawę i podwieczorek. Pięknie dziękujemy Pani Justynie, Mateuszkowi i Kubusiowi za pachnące świętami spotkanie. Dziękujemy za pyszne pierniczki, pięknego renifera i krasnala własnoręcznie wykonanego przez Panią Justynę, pamięć i wspólnie spędzony czas.(12 grudzień 2017 rok)

Niech żyje nam górniczy stan.

Barbórka obchodzona 04 grudnia na cześć Św. Barbary, patronki Górników i naszego przedszkola to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten jak ważny dla naszego regionu dzień świętowaliśmy w naszym przedszkolu 10 grudnia. Do naszego przedszkola zawitali Górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego ,,Pokój” w mundurach galowych. Nasze dzieci z okazji Barbórki krótki program artystyczny przygotowały: wierszyki recytowały, piosenki śpiewały, ,,Trojak” oraz ,,Kozierajkę” zatańczyły i gromkie brawa od przedszkolaków oraz naszych Gości za swój występ dostały. Górnicy także zostali obdarowani upominkami. Serdecznie dziękuję Pani Izabeli Jopek za wykonanie wizerunku Św. Barbary ręcznie malowanej na płótnie - oprawionej w ramkę, która została wręczona naszym Gościom z Kopalni Węgla Kamiennego ,,Pokój”. ( 10 grudzień 2018 rok)

Mikołajdzwonek6 grudnia - jak dobrze wieciedzwonek 

Święty Mikołaj chodzi po świecie,

Dźwiga swój worek niezmordowanie,

każde dziecko prezent dostanie.

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Już od samego rana dzieci nadsłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwoneczka…. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył do naszego przedszkola. Dzieci wykazały się nie lada cierpliwością, ponieważ każda grupa witała Gościa oddzielnie. Podczas spotkania z Mikołajem dzieci zaśpiewały pastorałki (na powitanie i pożegnanie). Nasz Gość był zachwycony…. Była także rozmowa podczas której Mikołaj uwrażliwił dzieci na potrzeby innych: ,,aby dobro otrzymać, trzeba dobro dać….” Święty Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci. Dziękujemy  Święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....... Serdecznie dziękuję Rodzicom za zaopatrzenie dzieci w ,, mikołajkowe czerwone czapeczki" (06 grudzień 2018 rok)

choinkaChoinka, choineczka,

tu bombka, lampeczka

a na czubku gwiazdeczka.

Zielona choinka pięknie przystrojona. Święta blisko już, tuż, tuż. A pod gałązkami nasze ,,Pszczółki", Mikołaja wyglądają już. W przeddzień wizyty Św. Mikołaja długo oczekiwanego gościa nasze dzieci z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Każde powiesiło wybraną przez siebie ozdobę. Oczywiście  nie mogło zabraknąć kolorowych lampek, których blask będzie nas witać każdego dnia aż do Nowego Roku. Pięknie dziękujemy Rodzicom: Julki Nawrockiej, Natalki Nowickiej, Paulinki Sarzyńskiej za przekazanie na rzecz grupy lampek i ozdób choinkowych. (o5 grudzień 2018 rok)

zdjcie33669.jpg - 1.1 MBWizyta naszego Absolwenta.

Dnia 03 grudnia 2018 roku do naszej grupy zawitał mądry, zdolny i bardzo utalentowany Jakub Jadczyk – Absolwent naszego przedszkola, uczeń I klasy Szkoły Podstawowej nr 30 w Rudzie Śląskiej, któremu towarzyszyła Babcia. Swoją wizytą sprawił nam wielką niespodziankę. Dzieci były zachwycone, kiedy w drzwiach zobaczyły swojego kolegę, który tak niedawno przecież uczęszczał do naszego przedszkola i naszej grupy. Kubuś podzielił się z nami swoimi przeżyciami, pierwszymi sukcesami i wrażeniami ze szkoły, pokazał tornister, książki i zeszyty. Pięknie, płynnie przeczytał nam jedno z krótkich opowiadań z podręcznika do języka polskiego. Była też zabawa - głoskami i literami podczas której dzieci podane wyrazy przez Kubusia dzieliły na głoski a chętne ,,Pszczółki” miały okazję z podręcznika - ,,Tropiciele" przeczytać krótkie teksty. Był też czas na wspomnienia dni spędzonych w przedszkolu oraz wspólną zabawę. To było wspaniałe spotkanie…. Dziękujemy za pamięć, słodkości, którymi obdarował Kubuś dzieci oraz wspólnie spędzony czas. Gratulujemy pierwszych bardzo dobrych ocen i życzymy sukcesów i samych radosnych chwil w szkole.

gify andrzejki Na Andrzejki do końca listopada

ulać coś z wosku wypada.

Dzień wróżb, połączonych z zabawą i tańcem obchodziliśmy dnia 30 listopada 2017 roku wspólnie z Przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej nr 35. Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem do szacunku i obrzędów ludowych związanych z dniem Św. Andrzeja. Podczas zabawy była wróżb różnych gromada, wosku wylewanie, przez kluczyk zaglądanie i o przyszłość pytanie…. Wszystkie wesołe zabawy przeplatane były pląsami przy muzyce. Nie zabrakło też chwili oddechu przy soczku i małym co nieco…. Miła i radosna atmosfera towarzyszyła nam podczas wspólnych zabaw. Czy wróżby sie spełnią? - przyszłość pokarze. Jednakże dzieci doskonale wiedzą, ze tradycja wróżb andrzejkowych, która przetrwała do naszych czasów, to osobliwa zabawa i nie należy traktować jej poważnie:) Natomiast pewne jest to, iż przyniosły nam one wiele radości, uśmiechu oraz były okazją do wspólnej zabawy i pląsów przy muzyce. Pięknie dziękuję Pani Ani. S, która naszą zabawę andrzejkową uwieczniła na zdjęciach!!!! (30 listopad 2018 rok)

ksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Tworzenie własnej książeczki przez dziecko z Rodzicem to wspaniała zabawa, ale też okazja, aby twórczo i miło wspólnie spędzić czas. Ilustrowanie przez dziecko wymyślonej historii rozwija wyobraźnię i zachęca do opowiadania, pisania i czytania. Książeczka, której autorem jest dziecko, buduje w nim poczucie wartości, pozytywnie wpływa na jego samoocenę. Dziecko czytając swoją książeczkę, czuje się ważne i doceniane. Dnia 27 listopada nasza mądra, zdolna i utalentowana Natalia podczas poranku czytelniczego zaprezentowała nam swoją autorską książeczkę ,,Mój mały miś”. Nasza młoda autorka pięknie przeczytała nam krótkie opowiadanie o swoim misiu, który lubi lody, bawi się i czyta z Natalią bajki. Brawo!!!! Gratuluję – Natalii chęci i zapału rozwijania swoich kompetencji czytelniczych, umiejętności czytania ze zrozumieniem, pisania oraz własnej, autorskiej, przepięknie ilustrowanej książeczki, która wzbogaciła naszą grupową ,,bibliotekę”:-) ( 27 listopad 2018 rok)

zdjcie33444.jpg - 917.28 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Zabawa jest podstawową działalnością dzieci w wieku przedszkolnym, więc i ona powinna towarzyszyć nauce czytania. Samodzielne wykonanie przez dziecko książeczki to wspaniała zabawa, która ma zachęcić dzieci do czytania, opowiadania, ale też i pisania. Dnia 26 listopada nasza mądra, zdolna i utalentowana Kinga zaprezentowała swoją autorską książeczkę tuż przed obiadkiem. Nasza młoda autorka wykazała się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, ale też pięknego opowiadania o bohaterach swojej książeczki: koniku, owcy, kózce, króliku, chomiku, sarnie, papudze i jeżu. Przepięknie ilustrowana, obrazowo-wyrazowa książeczka z własnoręcznie napisanymi tytułami wzbogaciła naszą grupową ,,bibliotekę”. Brawo !!!! Gratuluję – Kindze chęci i zapału rozwijania swoich kompetencji czytelniczych,umiejętności czytania, pisania, opowiadania oraz własnej, autorskiej, przepięknie ilustrowanej   książeczki. :-) W naszej grupie zapał i chęć w zabawę w czytanie nie gaśnie dlatego już czekamy z niecierpliwością na kolejne autorskie książeczki wykonane przez nasze mądre, zdolne i utalentowane Pszczółki. Dziękuję Drodzy Rodzice!!!! ( 26 listopad 2018 rok)

img,, Mój przyjaciel Miś”

Taki tytuł nosił konkurs plastyczny zorganizowany na terenie naszego przedszkola. Laureatom konkursu nagrody i dyplomy wręczała Pani Dyrektor mgr Izabela Krzykawska i Pani Wicedyrektor mgr Grażyna Polczyk. W naszej grupie nagrody otrzymali:

Kinga Blachucik za zajęcie I miejsca

Maja Galos za zajęcie II miejsca

                                          Dominik Sosna otrzymał wyróżnienie

                                              Julka Jojko otrzymała wyróżnienie

                                             Gratulujemy !!!! ( 23 listopad 2018 rok)

niedzwiedz-i-mis-ruchomy-obrazek-0547Dzień Pluszowego Misia.

Jest taka zabawka na świecie, wszyscy dobrze o niej wiecie. Ma cztery łapki, brzuszek, uszka, jest mięciutka jak poduszka. Każdy człowiek mały, duży, wie do czego misio służy. Że on jest do przytulania, do sekretów powierzania. Do płakania gdy ci smutno, do zabawy gdy ci nudno. Do gniecenia, tarmoszenia, do kochania i lubienia. Wszystkie misie 25 listopada urodziny mają. Dzieci wraz z nimi świętują. Kochać misie obiecują. My też dzisiaj obchodziliśmy - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Było wesoło i bardzo słodko. A jak bawiły się nasze dzieci to sami zobaczcie ........ Nasze dzieci opaski przyodziały i misiami się stały, wspaniale się prezentowały.

pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy dzieci z grupy ,,Myszki”. Dzieci zaprezentowały swojego pluszowego przyjaciela, były misiowe zadania do wykonania, tańce, śpiewy…. Wesołe zabawy się udały i dużo radości nam wszystkim dały.

pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016Nasze misie - pysie pyszne, słodkie misie lubisie i miodek przysmak wszystkich misiów smakowały. Trochę się posiliły i do przedstawienia ,,misiowego” , krótkiego programu artystycznego ruszyły. Pięknie wierszyki recytowały, piosenki śpiewały i gromkie brawa od przedszkolaków za swój występ dostały:)  ( 23 listopad 2018 rok)

img,,Moja mała Ojczyzna”

Taki tytuł nosił konkurs plastyczny zorganizowany na terenie naszego przedszkola przez Panią Magdalenę , w którym nasze Pszczółki otrzymały nagrody i dyplomy:

Julia Jojko za zajęcie II miejsca

Maja Galos otrzymała wyróżnienie

Gratulujemy !!!! ( 23 listopad 2018 rok)

Znalezione obrazy dla zapytania harfa darmowe clipartynuta-i-klucz-wiolinowy-ruchomy-obrazek-0008Filharmonia Przedszkolaka.nuta-i-klucz-wiolinowy-ruchomy-obrazek-0008

Dnia 20 listopada do naszego przedszkola zawitali muzycy z koncertem z cyklu ,, Filharmonia Przedszkolaka”. Bohaterką koncertu była harfa instrument strunowy szarpany. Cały koncert poprowadził Pan Mirosław, który opowiadał dzieciom o w/w instrumencie. Przedszkolaki poznały budowę, sposób i zakres możliwości wydobywania dźwięku. Dowiedziały się, że harfa ma kształt stylizowanego trójkąta, którego jeden bok stanowi rozszerzające się ku dołowi pudlo rezonansowe. Jest to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych. Słownik naszych małych melomanów został wzbogacony o nazwę instrumentu. W trakcie koncertu słuchaliśmy utworów muzycznych granych na harfie z której wydobywały się dźwięki subtelne, liryczne, perliste, ulotne tworząc niezwykły klimat pobudzający wyobraźnię. Dziękujemy naszym Gościom za wspaniały koncert(20 listopad 2018 rok)

zdjcie33119.jpg - 650.21 kbTeatrzyk Kamishibai.

Dnia 19 listopada nasze dzieci w ramach spotkań czytelniczych z Panią Ewą Wesołek wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej na teatrzyk Kamishibai - ,,Legenda o Skarbniku" - duchu wszystkich kopalń, który pomaga w niedoli górnikom i jest ich przewodnikiem, wynagradza trud, odwagę, uczciwość, według tekstu Juliana Brudzewskiego z ilustracjami Adama Wójcickiego. Historia Jorgusia - chłopca, który pracował w kopalni i z pomocą Skarbnika wydobywał węgiel, bardzo podobała sie dzieciom. Jego pracowitość i uczciwość są wspaniałym wzorem do naśladowania. Dzięki przesuwającym się ilustracjom w skrzynce nasi słuchacze patrzyli w nią jak zaczarowani. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwe teatralne doświadczenie. Obcowanie z Kamishibai w formie ilustrowanych kart narracyjnych rozwija wyobraźnię i stanowi doskonały pretekst do nauki formułowania samodzielnych wypowiedzi, opowiadania i czytania. Na pewno nie było to ostatnie spotkanie naszych dzieci z teatrzykiem Kamishibai.

zdjcie33129.jpg - 896.97 kbNa warsztatach plastycznych przygotowanych przez Panią Ewę dzieci pięknie rysowały pastelami kopalnię i Skarbnika. Prace naszych dzieci będą teraz zdobić hol biblioteki. Pięknie dziękujemy Pani Ewie za fantastyczne spotkanie czytelnicze, poświecony czas, profesjonalizm, ciekawy sposób na zachęcenie dzieci do obcowania ze ,,sztuką czytania” oraz słodką niespodziankę!!!! :)W ramach podziękowania za spotkanie dzieci zaprezentowały się w tańcu ,,Trojak” oraz zaśpiewały piosenkę. Już czekamy na kolejne spotkanie.(19 listopad 2018 rok)

zdjcie33063.jpg - 965.82 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Czytanie polega na ,,spostrzeganiu i wyrażaniu znaków graficznych, rozumieniu treści tekstu, włączaniu znaczenia odbieranych symboli do posiadanego doświadczenia”. I tą umiejętnością z nami podzielił się nasz mądry, zdolny i utalentowany Karolek. O podczas poranku czytelniczego i ramach akcji ,,Czytające Pszczółki”. Karol zabrał nas w podróż po Polsce. Z książki ,, Od A do Z – Radosne odkrywanie świata” autorstwa Joanny Białobrzeskiej (podręcznik – klasa. I) przeczytał nam krótkie opowiadania o Katowicach i Krakowie, które były inspiracją do wskazania i odczytania nazw miast na mapie Polski przez chętne dzieci, ale też poszerzenia wiadomości o legendy: ,,O Skarbniku kopalni” oraz przepięknie opowiedzianej przez naszego Franciszka legendy ,,O smoku Wawelskim”. Brawo!!!! Gratuluję Karolkowi zapału i chęci rozwijania swoich kompetencji czytelniczych oraz czytania ze zrozumieniem. . Czytać fajnie jest i jak pisał A. Puszkin - ,, Czytanie – to najlepszy sposób uczenia się”. (15 listopad 2018 rok)

Logo ,,Czy jesteś dużym, czy małym Przedszkolakiem, bądź dumny z tego, że

jesteś Polakiem!”

Wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi. Aby pogłębić wiedzę na temat Polski – naszej Ojczyzny i w ramach realizacji zadań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna Nasza Polska Cała” ”, który jest związany z wyjątkowym jubileuszem - 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę nasze Przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych aktywnie uczestniczyły w sytuacjach edukacyjnych, uroczystościach, które miały na celu kształtowanie postaw patriotycznych dzieci, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej poprzez poznanie historii naszej Ojczyzny i symboli narodowych, poznanie tańców ludowych, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem, które realizowane były poprzez różnorodne metody, formy pracy i aktywności m.in.: prezentacja wierszy i legend, nauka hymnu i wierszy patriotycznych oraz tańców ludowych, wykonanie prac plastycznych. Nasze dzieci przepięknie wykonały pracę plastyczną biało - czerwona Ojczyzna wypełniając skrawkami papieru w barwach narodowych kontur Polski. ,,Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”.

,, Dzisiaj wielka jest rocznica- Jedenasty listopada! Tym co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa. Im to bowiem zawdzięczamy wolność – polską mowę, to że tylko z ksiąg historii poznajemy dziś niewolę….”. Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, wpajamy szacunek dla polskich symboli: godła i biało – czerwonej flagi. Dlatego też 09 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście. Pięknie zaprezentowały się ,,Krasnoludki” w patriotycznym montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez Panią Madzię i Agnieszkę. Dziękujemy!!!! W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie zaśpiewaliśmy hymn narodowy włączając się w akcję ,,Rekord dla Niepodległej” zorganizowaną przez Minister Edukacji Narodowej .

zdjcie32990.jpg - 956.44 kbDnia 13 listopada 2018 roku w naszym przedszkolu byliśmy świadkami profesjonalnego pokazu ,,Mody Patriotycznej”. Przedszkolaki zaprezentowały się w strojach biało-czerwonych, mundurku zuchowym. Była to prawdziwa uczta dla oczu. Dzieci zachowywały się jak prawdziwi modele i modelki. Dumnie prezentowały na sobie barwy narodowe. Stroje przygotowali Rodzice. Spisali się na medal!!!!:) Dzień później każda z grup podczas ,,Przedszkolnego pokazu tańców ludowych” zaprezentowała taniec . Celem pokazu było promowanie tradycji ludowych i folkloru z różnych stron Polski. Nasze dzieci pięknie zaprezentowały się w tańcu - ,,Kozierajka”.