Pszczółki

                                    Pszczółki - 5-6 latkipszczolka-ruchomy-obrazek-0140

 Drodzy Rodzice

serdecznie witamy w roku szkolnym 2018/2019

 

OGŁOSZENIA:

serce-ruchomy-obrazek-0888Już niedługo moi mili chcemyserce-ruchomy-obrazek-0240,

byście z nami byli.
Wolnej chwili więc szukajcie, do drzwi naszych zapukajcie.
Bo już teraz zapraszamy na okazję, którą mamy.
A to będzie wielka gratka-

serce-ruchomy-obrazek-0589Dzień Babci i Dzień Dziadka.serce-ruchomy-obrazek-0589
Czasu wnukom nie żałujcie i powoli się szykujcie.

Serdecznie zapraszamy Babcie i Dziadziusiów

naszych milusińskich

na uroczyste celebrowanie Ich Święta.

Uroczystość odbędzie się

25 stycznia 2019 roku (piątek)

o godzinie 09.30


GALERIA:

Dziś w przedszkolu śmiech i tańce,

z Wodzirejem mamy bal.

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. To czas organizowania balów. Dzieci uwielbiają się przebierać, a okazją ku temu wymarzoną jest właśnie bal karnawałowy. Jak co roku czekają na ten dzień z utęsknieniem. Dnia 18 stycznia 2018 roku w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy podczas którego dzieci przebrane za swoich ulubionych bohaterów nie tylko bajkowych miały możliwość potańczenia i pośpiewania. Nasze dzieci pięknie wyglądały i na bal się szykowały.

taniec-emotikon-ruchomy-obrazek-0055Dziś w przedszkolu śmiech i tańce z Wodzirejem mamy bal. Wszyscy razem już tańcują. Przy muzycznych hitach w rytm muzyki podskakują. Tańce, tańce korowody, wężyki, kółeczka. Bawiliśmy się wspaniale.

 

taniec-emotikon-ruchomy-obrazek-0055W przedszkolnej ,,kawiarence” przy słodkim poczęstunku szybko nabraliśmy sił do dalszej zabawy. To był już ostatni bal przebierańców naszych dzieci. Następny już w szkole….(18 styczeń 2019 rok)

taniec-emotikon-ruchomy-obrazek-0055Nasze dziewczynki dwa dni wcześniej pięknie zaprezentowały się w ,,Przedszkolnym You Can Dance” tańcząc noworoczny taniec do utworu – Hallelujah w wykonaniu Aleksandry Burke. Brawo !!!! Dziękujemy naszej Pani Basi Skowronek za wykonanie pięknych zdjęć !!!! (16 styczeń 2019 rok)

Głośne czytanie dzieciom -

to klucz do mądrości.

Dnia 10 stycznia 2019 roku w ramach spotkań z cyklu ,, Czytający Rodzice” do naszej grupy zawitała Pani Dominika Mzyk – Mamusia naszego Franciszka. Pani Dominika przeczytała dzieciom książeczkę z barwnymi ilustracjami o Kubusiu Puchatku -,,Złoty skarb” z serii Wald Disney - Opowieści ze Stumilowego Lasu. Wisława Szymborska napisała, że  trzeba czytać tak, jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu. Pani Dominika czytała tak profesjonalnie, znakomicie interpretując treść bajki, że mała publiczność słuchała jak zaczarowana. Po przeczytaniu bajki Pani Dominika zaprosiła dzieci do zabawy plastycznej podczas której dzieci rysowały pastelami swojego ulubionego bohatera ze Stumilowego Lasu. Serdecznie dziękujemy Pani Dominice za fantastyczne spotkanie czytelnicze, poświecony czas, profesjonalizm, zaangażowanie w życie naszej grupy. Już czekamy na kolejnych czytających Rodziców – wszak: czytanie dzieciom jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość. Mamy nadzieję, że do końca roku przedszkolnego nie zabraknie nam chętnych Rodziców do czytania:) Serdecznie zapraszamy !!!! ( 10 styczeń 2019 rok)

Zima lubi dzieci

najbardziej na świecie.

Zabawa, zabawa, a szczególnie na świeżym powietrzu to jest to, co lubią dzieciaki. Zimą - śnieg z nieba sypie się. Gdzie nie spojrzysz - biało. Wszystko pojaśniało. Przyszła zima, biała zima na którą wszystkie dzieci czekały z utęsknieniem. Zabawy na miękkim puchu należą do ulubionych. Dnia 09 stycznia korzystając ze sprzyjającej zimowej aury wspólnie z Przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej nr 35 świetnie bawiliśmy się w naszym ogrodzie przedszkolnym. Dzieci oddały się zimowym harcom: rzucały śnieżkami do celu, lepiły bałwany, bawiły się w śniegowicy (to taka piaskownica, tylko ze śniegiem) zjeżdżały na ,,ślizgaczach”, była też ,,bitwa” na śnieżki (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Jak się okazało zima wcale nie jest taka zła, a zabawa w ogrodzie przedszkolnym wszystkim dostarczyła dużo radości !!!! Z czerwonymi noskami i uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Pięknie dziękuję Pani Ani. S, która naszą zimową zabawę uwieczniła na zdjęciach!!!! (09 styczeń 2019 rok)

img,, Najpiękniejsza bombka

bożonarodzeniowa”

Taki tytuł nosił konkurs plastyczny zorganizowany na terenie naszego przedszkola przez Panią Kordulę , w którym nasze Pszczółki otrzymały nagrody:

Basia Paradysz za zajęcie I miejsca

Kinga Blachucik za zajęcie II miejsca

Julia Nawrocka za zajęcie II miejsca

                                        Gratulujemy !!!! ( 04 styczeń 2019 rok)

 

lampki

dekoracja-bozonarodzeniowa-ruchomy-obrazek-0010Serdecznie dziękujemy.

Wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i pomoc

w zorganizowaniu naszej grupowej Wigilii.

Rodzicom Paulinki Sarzyńskiej i Dominika Sosna

za poświecony czas, wielkie zaangażowanie,

zakupienie i dostarczenie do naszej grupy

prezentów świątecznych oraz ich piękne zapakowanie.

Pani Katarzynie Sosna za pyszne babeczki domowego wypieku.

Pani Sylwii Bieszczad za pyszne ciasto czekoladowe domowego wypieku.

 

lampki

ozdoba-choinkowa-ruchomy-obrazek-0187Wigilia.ozdoba-choinkowa-ruchomy-obrazek-0014

Znowu minął rok, blask choinki w przedszkolu lśni bo świąteczne idą dni. Wigilia - przystrojony biało stół zaprasza, usiądź z nami, opłatek weź i z nami dziel, bo dzisiaj radość gości w nas. Świece płoną już, do Wigilii siądźmy wraz, cicha kolęda otuli nas. A w naszej sali pod choinką…. Dzieciątko zostawiło dla naszych dzieci prezenty…. Nasz wigilijny dzień rozpoczęliśmy od nakrycia stołów białymi obrusami, rozłożenia stroików, serwetek, talerzyków, kubeczków i śniadanka, które dzieci zjadały z wielkim apetytem. Śpiewaliśmy kolędy i pastorałki

dzwonek-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0178W końcu przyszedł czas na rozpakowanie prezentów i zabawę. Dziękujemy Drodzy Rodzice!!!! Smakowaliśmy także pyszne babeczki, ciasto czekoladowe, ciasteczka, soczek….

dzwonek-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0178Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie wzajemnie świątecznych życzeń. Dzieci z wielkim apetytem zjadły uroczysty obiad składający się z tradycyjnych potraw: barszczu, kapusty oraz rybki…. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. (21 grudzień 2018 rok)

lampki

aniol-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0104Serdecznie dziękujemyaniol-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0092

Wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci do ról w Jasełkach, obdarowanie dzieci upominkami,

Pani Magdalenie Sarzyńskiej i Pani Katarzynie Sosna za zakupienie w imieniu Rodziców upominków dla naszych dzieci, piękne ich opakowanie oraz kreatywne, świąteczne stroiki własnoręcznie wykonane przez Panią Katarzynę Sosna.

Babciom i Dziadkom: Karola Okuniewicz, Basi Paradysz, Dominika Sosna za obdarowanie dzieci słodkościami.

Naszej Pani Basi. S  za uwiecznienie występu dzieci i wykonanie pięknych zdjęć.

lampki

szopkadzwonek,,W Betlejem wielkadzwonek

radość się dzieje”

Coroczną tradycją w naszej grupie jest przygotowanie przez dzieci Jasełek. Jasełka to nie tylko opowieść, ale kolęda i pastorałka. Boże Narodzenie to czas szczególny, magiczny, czas radości, refleksji, serdecznych spotkań. Nasi mali aktorzy na swoje jasełkowe spotkanie zaprosili swoich najbliższych – Babcię i Dziadka - 17 grudnia 2018 roku oraz Rodziców - 19 grudnia 2018 roku a w dniu 20 grudnia 2018 roku nasze mądre, zdolne i bardzo utalentowane Pszczółki nasze przedstawienie bożonarodzeniowe ,,W Betlejem wielka radość się dzieje” przedstawiły dla Przedszkolaków oraz Pracowników naszego przedszkola. Czar, magię i niezwykły urok zaprezentowały dzieci odgrywając role postaci : Maryi, Józefa, Gwiazdeczek, Aniołów, Trzech Króli, Pastuszków. Recytowane dumnie role, śpiew pastorałek  pięknie rozbrzmiewał z ust naszych małych aktorów, za które dzieci otrzymały gromkie brawa. Szopka prezentowała się olśniewająco, a występ naszych dzieci wywołał wzruszenie  na twarzach zaproszonych Gości. Wystawione przedstawienie bożonarodzeniowe ,,W Betlejem wielka radość się dzieje" wprawiło wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój, o którym przez cały rok będą nam przypominały pamiątkowo wykonane zdjęcia. Dziękuję Dzieciom za świetny występ, trudy włożone w przygotowania, wytrwałość na próbach i radość jaką sprawiły wszystkim oglądającym.

choinkadzwonekŚwiąteczne spotkanie czytelniczedzwonek

z Panią Bibliotekarką.

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w roku - jest to szczególny czas. Czas składania życzeń, śpiewania kolęd, pastorałek, wręczania prezentów. Dzisiaj do naszej grupy zawitała Pani Ewa Wesołek z Miejskiej Biblioteki Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej. Dzieci powitały naszego Gościa koncertem pastorałek z przedstawienia bożonarodzeniowego ,,W Betlejem wielka radość się dzieje”. Na spotkaniu czytelniczym dzieci miały okazję wysłuchać z książki ,,Królewna Lenka i tajemnica zaginionego nosa” autorstwa Anety Krella – Moch pełnej humoru historii z życia rezolutnej królewny, która wraz ze swoimi przyjaciółmi korzysta z uroków zimy. Lepi bałwanka, który z niewiadomych powodów traci swój marchewkowy nos i słonecznikowy uśmiech…. Piękne ilustracje oraz świetna interpretacja i znakomicie zaprezentowanie tekstu opowiadania przez naszego Gościa spowodowało, że dzieci słuchały jak zaczarowane. Hej kolęda, kolęda i wiadomo już za pięć dni Święta ! Z dźwiękiem dzwonków melodyjnych. W dzień Bożego Narodzenia nasze Pszczółki złożyły świąteczne życzenia - Świąt spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów - Świąt Bożego Narodzenia dających radość i odpoczynek. Pani Ewa obdarowała dzieci słodkościami a dzieci wręczyły drobny, ręcznie wykonany ,,świąteczny stroik”. Spotkanie przebiegło w świątecznej atmosferze składania życzeń.Dziękujemy !!!! (18 grudzień 2018 rok)

                                        ,,Dzień Płatka Śniegowego”

Dzisiaj w ramach realizacji tematyki tygodnia ,,Przyjdź zimo nie zwlekaj" obchodziliśmy w naszej grupie ,,Dzień Płatka Śniegowego” pod hasłem: ,,Garstka fantazji, szczypta radości niech nasza grupa w krainie Zimy zagości”. Na dworze biało. Pani Zima saniami przybyła, wspaniałe czapy drzewom uszyła. Ubrała dachy w płaszcze zimowe. Wszystkim rozdała kołdry puchowe. Mróz w artystę się zabawia. Wciąż do czarów bardzo skory. Namalował piękne liście, różne wzory. Wiatr wieje z każdej strony. I ziąb ściska niesłychanie. Z nieba puch zimowy leci. Będą mieć uciechę dzieci. Tego dnia w naszej grupie dominującym kolorem był ulubiony kolor Pani Zimy - biały.

snieg-ruchomy-obrazek-0034Bawiliśmy się metodą zadaniową. W kopertach ponumerowanych 0d 1 – 6 znajdowały się zadania do wykonania przygotowane przez ,,Płatka Śniegowego”. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od przywitania się ze sobą oraz zabawy rytmiczno - naśladowczej; ,, Hu, hu, ha, hu, hu, ha, zima, wcale, zima wcale nie jest zła”. Kolejnym zadaniem było omówienie wiersza ,,Zima” oraz podania przymiotników, które charakteryzują tą porę roku: zimno, śnieżnie, wietrznie, mroźnie…. Dzieci rozwijały mowę i myślenie. Następnie była zabawa z elementem pantomimy ,,Zabawy na śniegu” ze ,,śnieżnymi kulami” i ,,bitwą na śnieżki”, która dostarczyła dzieciom wiele radości.

snieg-ruchomy-obrazek-0034W czasie zabawy relaksacyjnej przy muzyce ,,Płatek śniegowy na wietrze” czuliśmy go wszyscy na całym ciele. Białe ,,szarfy” były inspiracją do twórczej aktywności ruchowej przy pięknej, zimowej muzyce ,,Pada śnieg” podczas której dzieci ruchem, gestem wyrażały swoje emocje w tańcu reagując na tempo w muzyce. W czasie w/w zabaw dzieci pobudzały swoją wyobraźnię przez muzykę oraz ruch.

snieg-ruchomy-obrazek-0034Kolejnym zadaniem było rozwiązanie krzyżówki. ,,Płatek Śniegowy” przygotował cztery zagadki słowne, których rozwiązanie – wyrazy chętne dzieci układały z rozsypani literowej na dywanie. Podczas tej zabawy nasze dzieci rozwijały myślenie, doskonaliły umiejętność rozpoznawania liter, układania z nich wyrazów, kształtowały motywację do samodzielnego czytania. Wielka frajdą okazała sie zimowa zabawa muzyczno - ruchowa ,, Zaprzęgi".

snieg-ruchomy-obrazek-0034Uwieńczeniem zabaw podczas ,,Dnia Płatka Śniegowego” była praca plastyczna podczas której dzieci malowały białą farbą na niebieskich kartkach ,, Śnieżynkę” pamiętając o tym, że każdy płatek śniegowy ma inny kształt. Rozwijały wyobraźnię oraz sprawność manualną. Był to kolejny dzień pełen radości i rozwijania dziecięcej aktywności. (14 grudzień 2018 rok)

bombkibombkiŚwięta tuż, tuż....bombki

W świątecznym nastroju, z uśmiechem radości 13 grudnia wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 35 w Rudzie Śląskiej, aby wspólnie spędzić czas z naszymi kolegami i koleżankami z oddziałów przedszkolnych. Za oknem prószył śnieg, mroźny śnieg na choince w przedszkolu płonęły świeczki tajemniczo i świątecznie. Przedszkolaki śpiewały pastorałki i piosenki świąteczne. Było bardzo magicznie…. Były też zagadki bożonarodzeniowe ukryte w bombkach na choince. Skrzaty – Przedszkolaki wspólnie z Paniami z podziałem na trzy grupy piękne kolorowe łańcuchy na choinkę wykonały. Następnie przy świątecznych pastorałkach prezent z pod choinki odpakowywały i pyszne pierniki smakowały. Na warsztatach bożonarodzeniowych piękne choinki powstały, które dzieci do swoich domów zabrały. Z dźwiękiem dzwonków melodyjnych. W dzień Bożego Narodzenia Przedszkolaki i Panie złożyły sobie także świąteczne życzenia…. Nie zabrakło też chwili oddechu przy soczku i małym co nieco…. Nasze spotkanie przebiegło w bardzo świątecznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy Paniom: Ani, Basi i Kasi ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Rudzie Śląskiej za bardzo kreatywne, pachnące świętami spotkanie, wspaniałą atmosferę, życzliwość, kartki świąteczne. : ) Dziękujemy !!!! I już czekamy na kolejne spotkanie tym razem w naszym przedszkolu. : ) (13 grudzień 2018 rok)

zdjcie34005.jpg - 982.69 kbŚwiąteczna wizyta

naszego Absolwenta.

Dnia 12 grudnia mieliśmy wielką przyjemność po raz kolejny w naszej grupie gościć naszego mądrego, zdolnego i bardzo utalentowanego Mateuszka Grabowskiego- Absolwenta naszego przedszkola wraz z Mamusią i braciszkiem – Kubusiem. Dzieci były zachwycone, kiedy w drzwiach zobaczyły swojego kolegę. Było to spotkanie, które przebiegło w świątecznej atmosferze. Wszak Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż …. Przywitaliśmy naszych gości bardzo świątecznie – śpiewając dwie pastorałki z przedstawienia bożonarodzeniowego ,,W Betlejem wielka radość się dzieje”, które w przyszłym tygodniu dla Rodziców, Babci i Dziadka wystawiamy. Mamy nadzieję, ze nasi Goście przyjęli zaproszenie i zechcą zawitać do naszego przedszkola, aby zobaczyć w/w przedstawienie. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy. Ojej cóż to za zapach.... cynamon, goździki: coś mi sie wydaje, że ktoś upiekł pierniki - świąteczne pierniki: serduszka, dzwoneczki, kształty przeróżne, nawet gwiazdeczki, rumiane pachnące..... Była także słodka niespodzianka w postaci pysznych świątecznych pierników, którymi obdarowywał nasze dzieci – Mateusz. Był też czas na wspólną zabawę i podwieczorek. Pięknie dziękujemy Pani Justynie, Mateuszkowi i Kubusiowi za pachnące świętami spotkanie. Dziękujemy za pyszne pierniczki, pięknego renifera i krasnala własnoręcznie wykonanego przez Panią Justynę, pamięć i wspólnie spędzony czas.(12 grudzień 2017 rok)

Niech żyje nam górniczy stan.

Barbórka obchodzona 04 grudnia na cześć Św. Barbary, patronki Górników i naszego przedszkola to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten jak ważny dla naszego regionu dzień świętowaliśmy w naszym przedszkolu 10 grudnia. Do naszego przedszkola zawitali Górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego ,,Pokój” w mundurach galowych. Nasze dzieci z okazji Barbórki krótki program artystyczny przygotowały: wierszyki recytowały, piosenki śpiewały, ,,Trojak” oraz ,,Kozierajkę” zatańczyły i gromkie brawa od przedszkolaków oraz naszych Gości za swój występ dostały. Górnicy także zostali obdarowani upominkami. Serdecznie dziękuję Pani Izabeli Jopek za wykonanie wizerunku Św. Barbary ręcznie malowanej na płótnie - oprawionej w ramkę, która została wręczona naszym Gościom z Kopalni Węgla Kamiennego ,,Pokój”. ( 10 grudzień 2018 rok)

Mikołajdzwonek6 grudnia - jak dobrze wieciedzwonek 

Święty Mikołaj chodzi po świecie,

Dźwiga swój worek niezmordowanie,

każde dziecko prezent dostanie.

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Już od samego rana dzieci nadsłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwoneczka…. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył do naszego przedszkola. Dzieci wykazały się nie lada cierpliwością, ponieważ każda grupa witała Gościa oddzielnie. Podczas spotkania z Mikołajem dzieci zaśpiewały pastorałki (na powitanie i pożegnanie). Nasz Gość był zachwycony…. Była także rozmowa podczas której Mikołaj uwrażliwił dzieci na potrzeby innych: ,,aby dobro otrzymać, trzeba dobro dać….” Święty Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci. Dziękujemy  Święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....... Serdecznie dziękuję Rodzicom za zaopatrzenie dzieci w ,, mikołajkowe czerwone czapeczki" (06 grudzień 2018 rok)

choinkaChoinka, choineczka,

tu bombka, lampeczka

a na czubku gwiazdeczka.

Zielona choinka pięknie przystrojona. Święta blisko już, tuż, tuż. A pod gałązkami nasze ,,Pszczółki", Mikołaja wyglądają już. W przeddzień wizyty Św. Mikołaja długo oczekiwanego gościa nasze dzieci z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Każde powiesiło wybraną przez siebie ozdobę. Oczywiście  nie mogło zabraknąć kolorowych lampek, których blask będzie nas witać każdego dnia aż do Nowego Roku. Pięknie dziękujemy Rodzicom: Julki Nawrockiej, Natalki Nowickiej, Paulinki Sarzyńskiej za przekazanie na rzecz grupy lampek i ozdób choinkowych. (o5 grudzień 2018 rok)

zdjcie33669.jpg - 1.1 MBWizyta naszego Absolwenta.

Dnia 03 grudnia 2018 roku do naszej grupy zawitał mądry, zdolny i bardzo utalentowany Jakub Jadczyk – Absolwent naszego przedszkola, uczeń I klasy Szkoły Podstawowej nr 30 w Rudzie Śląskiej, któremu towarzyszyła Babcia. Swoją wizytą sprawił nam wielką niespodziankę. Dzieci były zachwycone, kiedy w drzwiach zobaczyły swojego kolegę, który tak niedawno przecież uczęszczał do naszego przedszkola i naszej grupy. Kubuś podzielił się z nami swoimi przeżyciami, pierwszymi sukcesami i wrażeniami ze szkoły, pokazał tornister, książki i zeszyty. Pięknie, płynnie przeczytał nam jedno z krótkich opowiadań z podręcznika do języka polskiego. Była też zabawa - głoskami i literami podczas której dzieci podane wyrazy przez Kubusia dzieliły na głoski a chętne ,,Pszczółki” miały okazję z podręcznika - ,,Tropiciele" przeczytać krótkie teksty. Był też czas na wspomnienia dni spędzonych w przedszkolu oraz wspólną zabawę. To było wspaniałe spotkanie…. Dziękujemy za pamięć, słodkości, którymi obdarował Kubuś dzieci oraz wspólnie spędzony czas. Gratulujemy pierwszych bardzo dobrych ocen i życzymy sukcesów i samych radosnych chwil w szkole.

gify andrzejki Na Andrzejki do końca listopada

ulać coś z wosku wypada.

Dzień wróżb, połączonych z zabawą i tańcem obchodziliśmy dnia 30 listopada 2017 roku wspólnie z Przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej nr 35. Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem do szacunku i obrzędów ludowych związanych z dniem Św. Andrzeja. Podczas zabawy była wróżb różnych gromada, wosku wylewanie, przez kluczyk zaglądanie i o przyszłość pytanie…. Wszystkie wesołe zabawy przeplatane były pląsami przy muzyce. Nie zabrakło też chwili oddechu przy soczku i małym co nieco…. Miła i radosna atmosfera towarzyszyła nam podczas wspólnych zabaw. Czy wróżby sie spełnią? - przyszłość pokarze. Jednakże dzieci doskonale wiedzą, ze tradycja wróżb andrzejkowych, która przetrwała do naszych czasów, to osobliwa zabawa i nie należy traktować jej poważnie:) Natomiast pewne jest to, iż przyniosły nam one wiele radości, uśmiechu oraz były okazją do wspólnej zabawy i pląsów przy muzyce. Pięknie dziękuję Pani Ani. S, która naszą zabawę andrzejkową uwieczniła na zdjęciach!!!! (30 listopad 2018 rok)

ksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Tworzenie własnej książeczki przez dziecko z Rodzicem to wspaniała zabawa, ale też okazja, aby twórczo i miło wspólnie spędzić czas. Ilustrowanie przez dziecko wymyślonej historii rozwija wyobraźnię i zachęca do opowiadania, pisania i czytania. Książeczka, której autorem jest dziecko, buduje w nim poczucie wartości, pozytywnie wpływa na jego samoocenę. Dziecko czytając swoją książeczkę, czuje się ważne i doceniane. Dnia 27 listopada nasza mądra, zdolna i utalentowana Natalia podczas poranku czytelniczego zaprezentowała nam swoją autorską książeczkę ,,Mój mały miś”. Nasza młoda autorka pięknie przeczytała nam krótkie opowiadanie o swoim misiu, który lubi lody, bawi się i czyta z Natalią bajki. Brawo!!!! Gratuluję – Natalii chęci i zapału rozwijania swoich kompetencji czytelniczych, umiejętności czytania ze zrozumieniem, pisania oraz własnej, autorskiej, przepięknie ilustrowanej książeczki, która wzbogaciła naszą grupową ,,bibliotekę”:-) ( 27 listopad 2018 rok)

zdjcie33444.jpg - 917.28 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Zabawa jest podstawową działalnością dzieci w wieku przedszkolnym, więc i ona powinna towarzyszyć nauce czytania. Samodzielne wykonanie przez dziecko książeczki to wspaniała zabawa, która ma zachęcić dzieci do czytania, opowiadania, ale też i pisania. Dnia 26 listopada nasza mądra, zdolna i utalentowana Kinga zaprezentowała swoją autorską książeczkę tuż przed obiadkiem. Nasza młoda autorka wykazała się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, ale też pięknego opowiadania o bohaterach swojej książeczki: koniku, owcy, kózce, króliku, chomiku, sarnie, papudze i jeżu. Przepięknie ilustrowana, obrazowo-wyrazowa książeczka z własnoręcznie napisanymi tytułami wzbogaciła naszą grupową ,,bibliotekę”. Brawo !!!! Gratuluję – Kindze chęci i zapału rozwijania swoich kompetencji czytelniczych,umiejętności czytania, pisania, opowiadania oraz własnej, autorskiej, przepięknie ilustrowanej   książeczki. :-) W naszej grupie zapał i chęć w zabawę w czytanie nie gaśnie dlatego już czekamy z niecierpliwością na kolejne autorskie książeczki wykonane przez nasze mądre, zdolne i utalentowane Pszczółki. Dziękuję Drodzy Rodzice!!!! ( 26 listopad 2018 rok)

img,, Mój przyjaciel Miś”

Taki tytuł nosił konkurs plastyczny zorganizowany na terenie naszego przedszkola. Laureatom konkursu nagrody i dyplomy wręczała Pani Dyrektor mgr Izabela Krzykawska i Pani Wicedyrektor mgr Grażyna Polczyk. W naszej grupie nagrody otrzymali:

Kinga Blachucik za zajęcie I miejsca

Maja Galos za zajęcie II miejsca

                                          Dominik Sosna otrzymał wyróżnienie

                                              Julka Jojko otrzymała wyróżnienie

                                             Gratulujemy !!!! ( 23 listopad 2018 rok)

niedzwiedz-i-mis-ruchomy-obrazek-0547Dzień Pluszowego Misia.

Jest taka zabawka na świecie, wszyscy dobrze o niej wiecie. Ma cztery łapki, brzuszek, uszka, jest mięciutka jak poduszka. Każdy człowiek mały, duży, wie do czego misio służy. Że on jest do przytulania, do sekretów powierzania. Do płakania gdy ci smutno, do zabawy gdy ci nudno. Do gniecenia, tarmoszenia, do kochania i lubienia. Wszystkie misie 25 listopada urodziny mają. Dzieci wraz z nimi świętują. Kochać misie obiecują. My też dzisiaj obchodziliśmy - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Było wesoło i bardzo słodko. A jak bawiły się nasze dzieci to sami zobaczcie ........ Nasze dzieci opaski przyodziały i misiami się stały, wspaniale się prezentowały.

pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy dzieci z grupy ,,Myszki”. Dzieci zaprezentowały swojego pluszowego przyjaciela, były misiowe zadania do wykonania, tańce, śpiewy…. Wesołe zabawy się udały i dużo radości nam wszystkim dały.

pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016Nasze misie - pysie pyszne, słodkie misie lubisie i miodek przysmak wszystkich misiów smakowały. Trochę się posiliły i do przedstawienia ,,misiowego” , krótkiego programu artystycznego ruszyły. Pięknie wierszyki recytowały, piosenki śpiewały i gromkie brawa od przedszkolaków za swój występ dostały:)  ( 23 listopad 2018 rok)

img,,Moja mała Ojczyzna”

Taki tytuł nosił konkurs plastyczny zorganizowany na terenie naszego przedszkola przez Panią Magdalenę , w którym nasze Pszczółki otrzymały nagrody i dyplomy:

Julia Jojko za zajęcie II miejsca

Maja Galos otrzymała wyróżnienie

Gratulujemy !!!! ( 23 listopad 2018 rok)

Znalezione obrazy dla zapytania harfa darmowe clipartynuta-i-klucz-wiolinowy-ruchomy-obrazek-0008Filharmonia Przedszkolaka.nuta-i-klucz-wiolinowy-ruchomy-obrazek-0008

Dnia 20 listopada do naszego przedszkola zawitali muzycy z koncertem z cyklu ,, Filharmonia Przedszkolaka”. Bohaterką koncertu była harfa instrument strunowy szarpany. Cały koncert poprowadził Pan Mirosław, który opowiadał dzieciom o w/w instrumencie. Przedszkolaki poznały budowę, sposób i zakres możliwości wydobywania dźwięku. Dowiedziały się, że harfa ma kształt stylizowanego trójkąta, którego jeden bok stanowi rozszerzające się ku dołowi pudlo rezonansowe. Jest to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych. Słownik naszych małych melomanów został wzbogacony o nazwę instrumentu. W trakcie koncertu słuchaliśmy utworów muzycznych granych na harfie z której wydobywały się dźwięki subtelne, liryczne, perliste, ulotne tworząc niezwykły klimat pobudzający wyobraźnię. Dziękujemy naszym Gościom za wspaniały koncert(20 listopad 2018 rok)

zdjcie33119.jpg - 650.21 kbTeatrzyk Kamishibai.

Dnia 19 listopada nasze dzieci w ramach spotkań czytelniczych z Panią Ewą Wesołek wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej na teatrzyk Kamishibai - ,,Legenda o Skarbniku" - duchu wszystkich kopalń, który pomaga w niedoli górnikom i jest ich przewodnikiem, wynagradza trud, odwagę, uczciwość, według tekstu Juliana Brudzewskiego z ilustracjami Adama Wójcickiego. Historia Jorgusia - chłopca, który pracował w kopalni i z pomocą Skarbnika wydobywał węgiel, bardzo podobała sie dzieciom. Jego pracowitość i uczciwość są wspaniałym wzorem do naśladowania. Dzięki przesuwającym się ilustracjom w skrzynce nasi słuchacze patrzyli w nią jak zaczarowani. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwe teatralne doświadczenie. Obcowanie z Kamishibai w formie ilustrowanych kart narracyjnych rozwija wyobraźnię i stanowi doskonały pretekst do nauki formułowania samodzielnych wypowiedzi, opowiadania i czytania. Na pewno nie było to ostatnie spotkanie naszych dzieci z teatrzykiem Kamishibai.

zdjcie33129.jpg - 896.97 kbNa warsztatach plastycznych przygotowanych przez Panią Ewę dzieci pięknie rysowały pastelami kopalnię i Skarbnika. Prace naszych dzieci będą teraz zdobić hol biblioteki. Pięknie dziękujemy Pani Ewie za fantastyczne spotkanie czytelnicze, poświecony czas, profesjonalizm, ciekawy sposób na zachęcenie dzieci do obcowania ze ,,sztuką czytania” oraz słodką niespodziankę!!!! :)W ramach podziękowania za spotkanie dzieci zaprezentowały się w tańcu ,,Trojak” oraz zaśpiewały piosenkę. Już czekamy na kolejne spotkanie.(19 listopad 2018 rok)

zdjcie33063.jpg - 965.82 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Czytanie polega na ,,spostrzeganiu i wyrażaniu znaków graficznych, rozumieniu treści tekstu, włączaniu znaczenia odbieranych symboli do posiadanego doświadczenia”. I tą umiejętnością z nami podzielił się nasz mądry, zdolny i utalentowany Karolek. O podczas poranku czytelniczego i ramach akcji ,,Czytające Pszczółki”. Karol zabrał nas w podróż po Polsce. Z książki ,, Od A do Z – Radosne odkrywanie świata” autorstwa Joanny Białobrzeskiej (podręcznik – klasa. I) przeczytał nam krótkie opowiadania o Katowicach i Krakowie, które były inspiracją do wskazania i odczytania nazw miast na mapie Polski przez chętne dzieci, ale też poszerzenia wiadomości o legendy: ,,O Skarbniku kopalni” oraz przepięknie opowiedzianej przez naszego Franciszka legendy ,,O smoku Wawelskim”. Brawo!!!! Gratuluję Karolkowi zapału i chęci rozwijania swoich kompetencji czytelniczych oraz czytania ze zrozumieniem. . Czytać fajnie jest i jak pisał A. Puszkin - ,, Czytanie – to najlepszy sposób uczenia się”. (15 listopad 2018 rok)

Logo ,,Czy jesteś dużym, czy małym Przedszkolakiem, bądź dumny z tego, że

jesteś Polakiem!”

Wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi. Aby pogłębić wiedzę na temat Polski – naszej Ojczyzny i w ramach realizacji zadań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna Nasza Polska Cała” ”, który jest związany z wyjątkowym jubileuszem - 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę nasze Przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych aktywnie uczestniczyły w sytuacjach edukacyjnych, uroczystościach, które miały na celu kształtowanie postaw patriotycznych dzieci, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej poprzez poznanie historii naszej Ojczyzny i symboli narodowych, poznanie tańców ludowych, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem, które realizowane były poprzez różnorodne metody, formy pracy i aktywności m.in.: prezentacja wierszy i legend, nauka hymnu i wierszy patriotycznych oraz tańców ludowych, wykonanie prac plastycznych. Nasze dzieci przepięknie wykonały pracę plastyczną biało - czerwona Ojczyzna wypełniając skrawkami papieru w barwach narodowych kontur Polski. ,,Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”.

,, Dzisiaj wielka jest rocznica- Jedenasty listopada! Tym co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa. Im to bowiem zawdzięczamy wolność – polską mowę, to że tylko z ksiąg historii poznajemy dziś niewolę….”. Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, wpajamy szacunek dla polskich symboli: godła i biało – czerwonej flagi. Dlatego też 09 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście. Pięknie zaprezentowały się ,,Krasnoludki” w patriotycznym montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez Panią Madzię i Agnieszkę. Dziękujemy!!!! W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie zaśpiewaliśmy hymn narodowy włączając się w akcję ,,Rekord dla Niepodległej” zorganizowaną przez Minister Edukacji Narodowej .

zdjcie32990.jpg - 956.44 kbDnia 13 listopada 2018 roku w naszym przedszkolu byliśmy świadkami profesjonalnego pokazu ,,Mody Patriotycznej”. Przedszkolaki zaprezentowały się w strojach biało-czerwonych, mundurku zuchowym. Była to prawdziwa uczta dla oczu. Dzieci zachowywały się jak prawdziwi modele i modelki. Dumnie prezentowały na sobie barwy narodowe. Stroje przygotowali Rodzice. Spisali się na medal!!!!:) Dzień później każda z grup podczas ,,Przedszkolnego pokazu tańców ludowych” zaprezentowała taniec . Celem pokazu było promowanie tradycji ludowych i folkloru z różnych stron Polski. Nasze dzieci pięknie zaprezentowały się w tańcu - ,,Kozierajka”.

zdjcie32816.jpg - 951.52 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Dnia 31 października 2018 roku w ramach akcji ,,Czytajace Pszczóiłki" po raz kolejny nasza mądra, zdolna i utalentowana - Maja zaprezentowała nam swoje umiejętności samodzielnego czytania. Tym razem przeczytała nam z kolorowej książeczki dla małych miłośników popularnej bajki ,,Psi Patrol. Historyjki z figurami" o dwóch pieskach: Skye i Marshallu, które są wyszkolone do udziału w misjach ratowniczych w Zatoce Przygód przez Rydera.... Brawo!!!! Gratuluję Mai zapału i chęci rozwijania swoich kompetencji czytelniczych oraz czytania ze zrozumieniem.(31 październik 2018 rok)

,,Pszczółki” oddają hołd

poległym  za wolną Polskę.

,,Na cmentarzu płomyki złote i groby w chryzantemach. Ludzie przyszli tu z myślą o tych, których już nie ma”. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych , to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas oraz czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu. Dzisiaj nasze ,,Pszczółki” w nawiązaniu do Dnia Wszystkich Świętych i 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości wybrały się na pobliski cmentarz, aby zapalić znicze i minutą ciszy oddać hołd poległym Żołnierzom za naszą wolność przed tablicą nagrobną upamiętniającą Żołnierzy poległych w czasie I i II Wojny Światowej. Był to czas zadumy, powagi i kształtowania postaw patriotycznych naszych dzieci. Dziękuję za zaopatrzenie dzieci w znicze. (30 październik 2018 rok)

Razem się bawimy, razem się uczymy, razem się śmiejemy - tak się poznajemy.

Dnia 24 października 2018 roku w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Razem się bawimy, razem się uczymy, razem się śmiejemy - tak się poznajemy" wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 35 w Rudzie Śląskiej, aby wspólnie spędzić czas na sali gimnastycznej -,,na sportowo - bo to zdrowo” z naszymi kolegami i koleżankami z oddziałów przedszkolnych. Dzieci rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach sportowych, ćwiczyły sprawność ogólną, koncentracje, szybkość, dokładność, zręczność, a także uczyły się zdrowej rywalizacji, przestrzegania zasad fair - play oraz radzenia sobie z porażkami, ale przede wszystkim świetnie się razem bawiły. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale. Był też czas na wspólną zabawę w oddziałach przedszkolnych oraz małe co nieco…. Pięknie dziękujemy Paniom: Ani, Basi i Kasi za organizację wspaniałej zabawy sportowej, która na długo zostanie w naszej pamięci. :) I już czekamy na kolejne spotkanie tym razem w naszym przedszkolu.:) (24 październik 2018 rok)

zdjcie32568.jpg - 224.78 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki"ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Niezaprzeczalnie zabawa jest podstawową działalnością dzieci w wieku przedszkolnym, więc i ona powinna towarzyszyć nauce czytania. Celem zabawy w czytanie jest to, by dziecko od pierwszej chwili nauki zrozumiało, co czyta. Dnia 23 października 2018 roku tuż przed śniadankiem w ramach akcji ,,Czytajace Pszczółki" nasza mądra, zdolna i utalentowana Maja przeczytała nam o legwanie morskim z wysp Galapagos oraz fenku pustynnym z książeczek: ,,Świat zwierząt: równiny i pustynie" oraz ,,Świat zwierząt:morza i rzeki", w których ,,Wujek Julek odkrywca"  podróżując przez równinę, pustynie, morza i rzeki z pasją opisuje zwierzęta, które tam napotkał. Dzieci miały okazję poznać wygląd oraz zwyczaje legwana i fenka. Brawo!!!! Gratuluję Mai zapału i chęci rozwijania swoich kompetencji czytelniczych i czytania ze zrozumieniem.:) (23 październik 2018 rok)

Pasowanie

na  Przedszkolaka i Starszaka.

Kiedy jesień jest wokoło, wtedy wszystkim jest wesoło. Gdzieś daleko lecą ptaki, a w przedszkolu Przedszkolaki dziś piosenki zaśpiewają, dzielnie spełnią swe zadanie, potem będzie pasowanie na ,,Dzielnego Przedszkolaka i Starszaka"  bo to już tradycja taka. Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość - ,,Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka". Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia montażu słowno-muzycznego przez grupę ,,Tygryski". Dziękujemy Pani Ani za przygotowanie części artystycznej a Dzieciom za przepiękny występ. Następnie Przedszkolaki złożyły przysięgę – ślubowanie, które odczytała Pani Ania a Pani Wicedyrektor mgr Grażyna Polczyk dokonała pasowania. Za dotknięciem ołówka każde dziecko stało się ,,Dzielnym Przedszkolakiem i Starszakiem". Na pamiątkę tego wydarzenia nasi nowi koledzy: Kacperek i Igorek otrzymali znaczek z patronką naszego przedszkola a nasze sześciolatki otrzymały znaczek - ,, Jestem w zerówce”. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń. (19 październik 2018 rok)

zdjcie32435.jpg - 978.8 kbDzień Marchewki.

Był to bardzo zdrowy dzień pomarańczowy. W tym dniu królowała oczywiście marchewka i kolor pomarańczowy, który dominował w naszych ubraniach. Raz dzieci pytały marchewkę, dlaczego jest marchewkowa. A marchewka na to: nie lubię chorować. Kto mnie będzie jadł pożyje wiele długich lat. Piękną cerę jemu dam, bo o cerę i oczy dbam. Dzieci dowiedziały się jakie ważne wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci.

marchewka-ruchomy-obrazek-0020Podczas zabawy ,,Marchewkowe pole" dzieci omawiały wygląd marchewek: kolor, zapach, kształt, wielkość. stosując pojęcia: duże, małe, większe, największe. Rozwijały swoje poczucie rytmu podczas zabawy muzyczno-ruchowej przy piosence ,,Urodziny marchewki". Gimnastykowały umysły odpowiadając na pytania z ,, marchewkowego quizu" odnoszące się do wiadomości zdobytych w czasie całego tygodnia zabaw ,,w jesiennym ogrodzie”.

marchewka-ruchomy-obrazek-0020W czasie zabawy - ,,Marchewkę chrupiemy, bo zdrowi być chcemy” dzieci smakowały bardzo zdrowe ,,lizaki marchewkowe”. Rozwijały także swoją koordynacje wzrokowo – ruchową podczas składania z części ,,pokrojoną” marchewkę. Po tak pracowitym zadaniu przyszedł czas na zabawę muzyczno-ruchową ,,Smaczne warzywa”.

Podobny obrazZwieńczeniem ,,Dnia Marchewki” było wykonanie przez dzieci sałatki jarzynowej. ,,Sałatka, sałatka jarzynowa bardzo smaczna, tak smaczna jest i zdrowa”. Wszystkie dzieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny ochoczo i z pełnym zaangażowaniem kroiły w kosteczki przygotowane warzywa przez nasze Panie Kucharki. A nad wszystkim czuwa nasza Pani Ela, której serdecznie dziękuję. Prawie wszystkie dzieci z wielkim apetytem degustowały swoje kulinarne dzieło, ale znalazły się też ,,niejadki”, które niestety nie spróbowały…. Serdecznie dziękuje Rodzicom za zaopatrzenie dzieci w deseczki do krojenia. (18 październik 2018 rok)

linia

Podobny obrazPięknie dziękujemy

Rodzicom i Dzieciom

za pamięć, życzenia, kwiaty,

piękną, oryginalną i kreatywnie

wykonaną niespodziankę -

,,pszczółkowy” słoiczek pełen słodkości.

z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 

linia

zdjcie32249.jpg - 880.94 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Samodzielne wykonanie przez dziecko książeczki to wspaniała zabawa, która ma na celu zachęcić dzieci do czytania. W minionym tygodniu wspólnie z Rodzicami nasza mądra, zdolna i utalentowana Basia tworzyła własną książeczkę rozwijając przy tym swoje kompetencje czytelnicze, ale też wyobraźnię i sprawność manualną podczas tworzenia obrazków do przeczytanych wyrazów. Nasza młoda autorka zaprezentowała swoje dzieło dnia 10 października 2018 roku podczas poobiedniej relaksacji czytając i opowiadając dzieciom o wspólnym spacerze z Rodzicami i Gerdą do lasu…. Brawo!!!! Gratuluję Basi własnej przepięknie ilustrowanej książeczek, która wzbogaciła nasz ,,kącik czytelniczy”oraz umiejętności czytania. :-) Jak pisał Jarosław Iwaszkiewicz ,,czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i możliwości przy pomocy czytanych słów”. (10 październik 2018 rok)

zdjcie32214.jpg - 1.17 MBDrzewo Pamięci.

Nasze Przedszkole bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym ,,Piękna Nasza Polska Cała”, który jest związany z wyjątkowym jubileuszem - 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wiek przedszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi. Celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych dzieci, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci poprzez poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych, poznanie tradycji, zwyczajów, tańców ludowych, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Dnia 09 października 2018 roku w ramach realizacji jednego z kilku zadań projektu na terenie ogrodu przedszkolnego uczestniczyliśmy w uroczystości zasadzenia ,,Drzewa Pamięci” – symbolu życia oraz wolności. ,, Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”. Flaga to symbol, który podkreśla naszą polskość. Przedszkolaki pięknie prezentowały się z barwami ojczystymi wokół naszego ,,Drzewa Pamięci”.(09 październik 2018 rok)

ksiazka-ruchomy-obrazek-0022Czytające Pszczółki.ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Zapał i chęć w zabawę w czytanie w naszej grupie nie gaśnie. dzisiaj nasza kolejna mądra, zdolna i utalentowana ,,Pszczółka" podczas poranku czytelniczego i akcji ,,Czytające Pszczółki" przeczytała nam tytuł swojej ulubionej książeczki Lego City - ,,Wielki skarb" oraz fragment tekstu kończącego opowiadanie o bohaterach Lego City, którzy odnajdują butelkę z tajemniczą mapą skarbów .... Wspólne czytanie z Pawłem (ja opowiadanie, a Paweł jego zakończenie) sprawiło mi dużą radość. Brawo !!!!  Gratuluję Pawłowi zapału i chęci rozwijania swoich kompetencji czytelniczych i umiejętności pięknego czytania. (08 październik 2018 rok)

linia

Bukiet owocowy Pięknie dziękujemy

Wszystkim Rodzicom

za zaopatrzenie dzieci w owoce.

Rodzicom – Bartusia Bieszczad

za plastikowe talerzyki, które wykorzystaliśmy do zabawy ruchowej ,,Owocowe talerze” i plastikowe nożyki, które wykorzystamy podczas świętowania ,,Urodziny Marchewki” do wykonania sałatki jarzynowej.

linia

zdjcie32029.jpg - 875.64 kbZa oknem jesiennie, kolorowo

a w przedszkolu smacznie i zdrowo

,,Dzień Jabłka, Gruszki i Śliwki"

Tematem całego tygodnia w naszej grupie były jesienne zabawy w sadzie podczas których utrwaliliśmy nazwy drzew owocowych rosnących w sadzie. Rozwijaliśmy swoje kompetencje czytelnicze oraz mowę i myślenie. Ćwiczyliśmy drobne ruchy rąk oraz sprawność manualną podczas zabawy plastycznej ,,Jesienny sad”. Rozwijaliśmy pamięć podczas nauki piosenki metodą ze słuchu - ,,Io nasza spiżarnia", umiejętności wokalne oraz słuch muzyczny podczas zabaw muzyczno - ruchowych. Tworzyliśmy zbiory owoców wg wybranych właściwości: koloru, kształtu, wielkości, przeliczaliśmy elementy w zbiorach, określaliśmy ich liczbę. Rozmawialiśmy także na temat znaczenia owoców dla zdrowia. Zwieńczeniem cyklu zabaw w jesiennym sadzie był ,,Dzień Jabłka, Gruszki i Śliwki”, którego celem było zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się – spożywania owoców , aktywnego działania, rozwijania pamięci, mowy i myślenia oraz czerpania radości z zabawy z rówieśnikami.

zdjcie32004.jpg - 797.23 kbNasza sala zamieniła się w kolorowy sad pełen uśmiechniętych owoców. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza ,,Idziemy do sadu" autorstwa B. Formy oraz udzielenia odpowiedzi na pytanie: Dlaczego należy jeść owoce?. Nauczyliśmy się okrzyku - ,,Jabłka, gruszki, śliwki to jest samo zdrowie, każde dziecko ci to powie”. Owoce, które dzieci przyniosły do przedszkola posłużyły nam do zabaw muzyczno – ruchowych - ,,Owocowa zgadywanka” podczas której dzieci podzielone na grupy miały za zadanie podnieść owoce leżące ,,na ziemi w sadzie” na podaną głoskę. Podczas zabawy - ,,Zbieramy owoce” dzieci miały za zadanie wykonanie określonych czynności, które zapowiedziane były odpowiednimi sygnałami muzycznymi i tak : przy akompaniamencie marszowym – dzieci spacerowały po ,,sadzie”, przy dźwiękach wysokich wspinały się na paluszki i naśladowały zbieranie jabłek, przy dźwiękach niskich przykucały i zbierały gruszki, które ,,spadły z drzewa na ziemię”.

zdjcie32004.jpg - 797.23 kbPodczas zabawy kołowej na dywanie -,,Jabłka są smaczne i zdrowe” dzieci podawały sobie jabłuszko z ręki do ręki. Na przerwę w muzyce dziecko, które trzymało jabłko zjadało plasterek surowego jabłka. Dzieci z wielkim apetytem pałaszowały cząstki jabłek.

zdjcie32004.jpg - 797.23 kbNastępnie podczas zabaw ruchowych o charakterze rywalizacji : ,,Owocowe talerze”, ,,Śliwka” oraz zawody przeciągania papierowych owoców na sznurku dzieci wykazały się sprawnością fizyczną i zręcznością.

 

zdjcie32004.jpg - 797.23 kbUwieńczeniem ,,Dnia Jabłka, Gruszki i Śliwki" było wykonanie przez naszych milusińskich pysznych i zdrowych soków. Nasze dziewczynki wykonały sok jabłkowy a nasi chłopcy gruszkowy. Była to prawdziwa ,,bomba witaminowa” bez dodatku cukru. Dwa dzbanki soku znikły w mig. Dzieci z ochotą zjadały także śliweczki. Pięknie dziękujemy naszej Pani Eli, która przyniesione owoce przez dzieci umyła i pokroiła oraz w czasie kiedy wesoło bawiliśmy się wykonanie soczku dokończyła. Dziękujemy!!!! Był to kolejny dzień pełen radości. Bawiliśmy się wspaniale. (05 październik 2018 rok)

Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej

Dnia 04 października 2018r. nasze dzieci wybrały się na wycieczkę do Śląskiego Ogrodu Botanicznego – Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej w Mikołowie. Celem wycieczki było rozbudzanie zainteresowań naszych dzieci światem przyrody, poznawanie jej za pomocą zmysłów w bezpośrednim kontakcie, kształtowanie nawyku dbałości o środowisko naturalne, rozwijanie spostrzegawczości, rozwijanie umiejętności fizycznych i zręcznościowych, , preferowanie zabaw i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, czerpanie z nich radości. Pogoda nam dopisała. :)

zdjcie31921.jpg - 1.42 MBPierwszym etapem naszej eskapady, wśród pięknej roślinności ogrodu były jesienne warsztaty ,,Kalejdoskop natury”, które poprowadziła Pani Klaudia. Dzieci podzielone na drużyny: zielonych, czerwonych, żółtych, niebieskich wyruszyły ścieżkami ogrodu w poszukiwaniu skrzyń ze skarbami w których ,,wiewiórka Ruda– Kitka” ukryła jesienne zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki na temat przyrody. Nasi mali miłośnicy przyrody w czasie poszukiwania skrzyń z zainteresowaniem oglądali ciekawe gatunki przyrodnicze, zadawali wiele pytań Pani Klaudii. Wykazując się wiedzą pięknie poradzili sobie także z jesiennymi zadaniami i zagadkami przygotowanymi przez ,,wiewiórkę Rudą-Kitkę”. Była to edukacja przyrodnicza przez przeżywanie i doświadczanie wśród pięknej roślinności, krzewów, drzew liściastych i iglastych ogrodu botanicznego, która dała dzieciom wiele radości.

zdjcie31933.jpg - 838.66 kbPo tylu niesamowitych wrażeniach, ciepła, pyszna zupka pomidorowa, przygotowana przez nasze Panie Kucharki baaaardzo dzieciom smakowała. Prawie wszystkie dzieci zjadły po dwie miseczki :-)

zdjcie31940.jpg - 921.44 kbZ wieży widokowej podziwialiśmy panoramę Śląska i Beskidów. Była także radosna zabawa na przyległym do ogrodu placu zabaw podczas której nasze dzieci mogły dać upust swojej niespożytej energii na wybranych urządzeniach.Wybraliśmy się także na spacer alejkami ogrodu.

zdjcie32002.jpg - 1.09 MBNastępnym punktem naszej wycieczki był piknik z pieczonymi kiełbaskami na ognisku wśród pięknej scenerii drzew. Dzieci z wielkim apetytem pałaszowały kiełbaski. Nie obyło się też bez dokładek. Na świeżym powietrzu wszystko lepiej smakuje.:-)Była to wyjątkowa, ciekawa wycieczka dydaktyczna, edukacja przez przeżywanie i doświadczanie, okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy przyrodniczej oraz kształtowania postaw proekologicznych przez nasze dzieci. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, zabawa na przyległym do ogrodu placu zabaw, piknik pozostawił mnóstwo wrażeń i przeżyć, które mamy nadzieję na długo pozostaną w pamięci naszych dzieci.(04 październik 2018 rok)

 

zdjcie31745.jpg - 574.29 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

,,Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji” – pisała Maria Dąbrowska. Tym cudem dzisiaj podzielili się z nami nasi mądrzy, zdolni i utalentowani - Franciszek i Piotr czytając nam krótkie opowiadania z książki autorstwa Mariana Falskiego ,,Elementarz” z cudnymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego. Czytać fajnie jest i jak pisał A. Puszkin - ,, Czytanie – to najlepszy sposób uczenia się” Brawo!!!! Gratuluję naszym Chłopakom umiejętności pięknego czytania ze zrozumieniem !!!!(01 październik 2018 rok)

linia

Znalezione obrazy dla zapytania bukiety róż bez tła darmowe gify Składamy serdeczne podziękowania

Wszystkim Rodzicom za sponsorowanie lizaczków, soczków oraz upominków dla dzieci z okazji ,, Dnia Chłopaka".

Szczególne podziękowania kierujemy do

Rodziców - Paulinki Sarzyńskiej za zakupienie w imieniu wszystkich Rodziców klocków lego dla naszych bohaterów dnia i dostarczenie do naszej grupy,

Rodziców – Dominika Sosna za zakupienie w imieniu wszystkich Rodziców lizaczków, soczków, pyszne mufinki upieczone własnoręcznieprzez Panią Katarzynę i dostarczenie do naszej grupy.

Pani Izabeli Jopek za obdarowanie naszych dzieci ciasteczkami czekoladowymi, które nasze pociechy dzień wcześniej zabrały do domu.

linia

zdjcie31579.jpg - 838.31 kbSuper Chłopaki.

W tym dniu szczególnym - września 28, witamy serdecznie chłopaka każdego. Dzisiaj święto wasze, dzień prezentów, życzeń, innych przyjemności nawet nie zliczę! Z okazji tego dnia niezwykłego! Życzymy wam chłopcy wszystkiego najlepszego: humoru radosnego i aby codziennie spotkało was coś magicznego. Uśmiechu pogodnego na każdy moment życia. Zabawa była przednia. Świetnie bawiliśmy się podczas zabawy muzyczno – ruchowej ,, Witamy Was”. Było tradycyjne 100 lat odśpiewane przez koleżanki z grupy. Następnie nasi chłopcy mieli za zadanie wypicie ,,Eliksiru uśmiechu” – soku z cytryny z radosną minką oraz zjedzenie ,,Ciasteczek życzliwości”. Śmiechu przy tym było co nie miara….

zdjcie31685.jpg - 961.93 kbPo tak ,,wyczerpującym” zadaniu przyszedł czas na wybory ,,Super Chłopaka” . Aby otrzymać ten zaszczytny tytuł, nasi chłopcy mężnie stawiali czoła wszystkim zadaniom. Pierwszą próbę odwagi przeszli bez najmniejszych problemów – z gracją poprosili swoje koleżanki z grupy do tańca, jak prawdziwi dżentelmeni. Próba wytrzymałości nie sprawiła naszym bohaterom dnia żadnej trudności. Dzielnie stawiali czoła zadaniom sportowym: przysiadom, skłonom, staniu na jednej nodze…… Podczas próby wiedzy dzielnie wspierały naszych bohaterów koleżanki z grupy. Chłopcy mieli za zadanie poprawianie błędów w tytule znanych bajek.   Na koniec zabawy wszyscy chłopcy decyzją dziewczynek otrzymali tytuł ,,Super Chłopaka” oraz klocki lego i lizaczki sponsorowane przez Rodziców. Nie zabrakło też w tym dniu słodkiego poczęstunku , pysznych soczków, lizaków dla wszystkich dzieci sponsorowanych przez Rodziców. Dziękujemy Drodzy Rodzice !!!! Był to dzień pełen wrażeń, radości, uśmiechów i dobrej zabawy.(28 wrzesień 2018 rok)

zdjcie31583.jpg - 733.79 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

,,Sztuka czytania jest niby nowym zmysłem, nieskończenie głębszym i rozleglejszym od wzroku" pisał Bolesław Prus. I tą sztuką dzisiaj podzieliła się z nami nasza mądra, zdolna i bardzo utalentowana Kinga czytając dwa opowiadania z książki ,,Poczytam Ci mamo – Elementarz” autorstwa Beaty Ostrowickiej z pięknymi ilustracjami Katarzyny Kołodziej kontynuując z ubiegłego roku przedszkolnego w naszej grupie – akcję pod hasłem: ,,Czytające Pszczółki”. Brawo!!!! Gratuluję Kindze umiejętności pięknego czytania ze zrozumieniem !!!! Wszak czytanie polega na ,,spostrzeganiu i wyrażaniu znaków graficznych, rozumieniu treści tekstu, włączaniu znaczenia odbieranych symboli do posiadanego doświadczenia”. (28 wrzesień 2018 rok)

urodziny-ruchomy-obrazek-0075Najlepsze życzonka,

pięknego w życiu słonka,

smutków małych jak biedronka

i szczęścia wielkiego jak smok!!!!

Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy urodziny dzieci urodzonych w lipcu, sierpniu i wrześniu. Był tort, życzenia, wspólna zabawa i oczywiście prezenty. Nasz sierpniowy solenizant to Karol Okuniewicz. Wszystkiego najlepszego!!!! (28 wrzesień 2018 rok)

zdjcie31549.jpg - 1.06 MBWizyta naszego Absolwenta.

Dnia 26 września 2018 roku do naszej grupy zawitał mądry, zdolny i bardzo utalentowany Mateusz Grabowski – Absolwent naszego przedszkola, uczeń I klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Rudzie Śląskiej, któremu towarzyszyła Mamusia oraz młodszy mądry i bardzo grzeczny braciszek - Kubuś. Swoją wizytą sprawił nam wielką niespodziankę. Dzieci były zaskoczone i zachwycone, kiedy w drzwiach zobaczyły swojego kolegę, który tak niedawno przecież uczęszczał do naszego przedszkola i naszej grupy. Mateusz podzielił się z nami swoimi przeżyciami, pierwszymi sukcesami i wrażeniami ze szkoły, pokazał tornister oraz książki, zeszyty. Był też czas na wspomnienia dni spędzonych w przedszkolu oraz wspólną zabawę i podwieczorek. To było wspaniałe spotkanie…. Dziękujemy za pamięć i wspólnie spędzony czas. Gratulujemy pierwszych bardzo dobrych ocen i życzymy sukcesów oraz samych radosnych chwil w szkole.

zdjcie31424.jpg - 619.69 kbRazem się bawimy, razem się uczymy, razem się śmiejemy. Tak się poznajemy.

Dzisiaj poznaliśmy naszych nowych kolegów i koleżanki ze Szkoły Podstawowej nr 35, którzy zawitali do naszego przedszkola wraz z Nauczycielami na wspólną zabawę oraz spektakl – bajkę ,,Przygody Misia i Kasi Pirata” w wykonaniu profesjonalnych aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki ,,MASKA” z Krakowa. Składamy w tym miejscu gorące podziękowania Paniom – Ewie Wesołek i Danucie Dąbrowskiej - Obrodzkiej z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 z Rudy Śląskiej za krzewienie kultury i estetyki żywego słowa oraz rozbudzanie wrażliwości dzieci na sztukę teatralną i zorganizowanie na terenie naszego przedszkola w ramach Projektu Profilaktycznego ,,Jestem przeciw” w/w spektaklu. Dzieci w towarzystwie sympatycznego Misia i Kasi