Pszczółki

pszczolka-ruchomy-obrazek-0155 Pszczółki - 5-6 latkipszczolka-ruchomy-obrazek-0140

 Drodzy Rodzice

serdecznie witam w roku szkolnym 2017/2018

linia

jajko-ruchomy-obrazek-0002Dzieciaki uwielbiają eksperymentować, to mali badacze. Poprzez własne doświadczenia i wielozmysłowe doznania uczą się szybko i trwale. Jednym z symboli Świąt Wielkanocnych jest jajko - symbol odradzającego się życia. Dnia 27 marca 2018 roku ( wtorek) przeprowadzimy serię zabaw badawczych i eksperymentów z jajkiem . Bardzo proszę, aby w tym dniu zaopatrzyć dzieci w jedno ugotowane jajko. Z góry serdecznie dziękuję !!!!

linia

koszyczek-wielkanocny-ruchomy-obrazek-0018Proszę o dostarczenie

do przedszkola

podpisane, ozdobione koszyczki

na niespodzianki od Zajączka

do dnia 26 marca 2018 roku. Z góry dziękuję !!!!

linia

Zgodnie z ustaleniami na zebraniu grupowym

serdecznie zapraszam chętnych Rodziców

do udziału w spotkaniach z cyklu:

,,Czytający Rodzice"

,,Rodzic w roli eksperta"

oraz

,, Kulinarne przysmaki, które lubią dzieciaki”.

Proszę o osobisty kontakt chętnych Rodziców

w celu ustalenia terminu i godziny spotkania.

linia

Wydarzenia


Z ziemi wyszły przebiśniegi i krokusy uśmiechają się do słońca. Częściej słychać ptaków śpiewy, nareszcie przyszła Wiosna. W kwiecistej sukience ubrana z wiankiem kwiatów na głowie, ciepły wiatr jej włosy rozwiewa. Do życia budzi przyrodę, dla nas, już pąki puszczają drzewa. Dzięki Wiośnie świat pięknieje. Przyszła do nas Wiosna zielona i radosna. Słonko w górze świeci, weselą się dzieci.Każdy dobry nastrój ma, niechaj wiosna długo trwa! Dnia 21 marca 2016 roku w ramach realizacji tematyki tygodnia ,,Przyszła do nas Wiosna" bawiliśmy się w ,,Krainie Pani Wiosny" pod hasłem: ,,Wiosny szukamy. Wiosnę witamy". W naszych ubraniach dominował kolor zielony.

zdjcie27837.jpg - 840.88 kbNasze świętowanie rozpoczęliśmy od śpiewu i interpretacji ruchowej piosenki ,, Kiedy wiosna przyjdzie do nas", wysłuchania listu od Wiosny i autorskiego wiersza ,, Idzie wiosna”. Nasze pociechy gimnastykowały umysły w ramach rozwiązywania wiosennych zagadek w formie słownej oraz słuchowej, dzieliły wyrazy na sylaby, głoski. Następnie była zabawa podczas której naśladowały wiosenny wiatr dmuchając w zielone paski bibuły umieszczone na patyczkach. Dzieci wyrażały swoje emocje w improwizacji ruchowej przy muzyce A. Vivaldiego ,,Cztery pory roku" - ,,Wiosna".

zdjcie27867.jpg - 819.67 kbNaśladowały ruchem i gestem wiosenną pogodę. Uczestniczyły z podziałem na trzy grupy w konkursie i zabawie przy muzyce ,, Zielone pąki” podczas której swoimi sprawnymi paluszkami zwijały zieloną krepinę w kuleczki ćwicząc motorykę małą, usprawniając pracę dłoni, palców i nadgarstków.

zdjcie27897.jpg - 945.7 kbKolorowe kwiaty posłużyły nam do zabawy dydaktycznej na dywanikach do pracy indywidualnej podczas której dzieci doskonaliły umiejętność przeliczania w zakresie określonego zbioru , stosowania pojęć: mniej, więcej, tyle samo. Układały rytmy z kolorowych kwiatów kształtując umiejętność dostrzegania i kontynuowania rytmów, wychwytywania powtarzających się sekwencji.

zdjcie27879.jpg - 1.17 MBDzieci poznały także tradycję z żegnaniem Zimy i witaniem Wiosny. Pożegnaliśmy Zimę w ogrodzie przedszkolnym - ,,Żegnamy Marzannę, zimową pannę, witamy Wiosnę, porę radosną".

Po powrocie do przedszkola dzieci z ochotą zabrały się do ćwiczenia grafomotorycznego – rysowania po śladach i kolorowania kredkami ołówkowymi wiosennego obrazka doskonaląc przy tym swoją sprawność manualną. Był to kolejny dzień pełen radości i rozwijania dziecięcej aktywności. Bawiliśmy się wspaniale. (21 marzec 2018 rok)

roslina-ruchomy-obrazek-0048Od nasionka do rośliny.

Urodziło się pod krzakiem przedwiośnie, całkiem małe, maciupeńkie - i rośnie. Wydłubało drobne kiełki spod ziemi  i chuchało, by im dodać zieleni.  Przedwiośnie wiosnę przyprowadzi,  a wiośnie wszyscy bardzo radzi! Dzisiaj nasze dzieci poszerzyły wiadomości na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin. Rozwijały zainteresowania przyrodnicze, wzbogaciły wiadomości dotyczące sposobu hodowania wybranych roślin. Naszą zabawę zaczęliśmy od wysłuchania opowiadania J. Wasilewskiej ,,Tajemnica małego nasionka”. Dzieci doskonaliły umiejętność uważnego słuchania oraz wypowiadania się na temat opowiadania, rozwijały mowę i myślenie, dzieliły nazwy wiosennych kwiatów na sylaby i głoski. Układały historyjkę obrazkową omawiając kolejne etapy wzrostu rośliny z podaniem czynników jakie mają wpływ na jej rozwój. Podczas zabawy muzyczno – ruchowej z rekwizytami z podziałem na grupy i role - ,, Małe nasionko” wcieliły się w nasionka, słoneczka, chmurki.

zdjcie27809.jpg - 889.69 kbBawiły się także w ogrodników i założyły własne hodowle rzeżuchy. Każde dziecko samodzielnie przygotowało podłoże do wysiewu, samo decydowało o ilości potrzebnych nasion. Następnie sadzonki zostały podlane wodą i umieszczone na parapecie naszego okna, gdzie będą miały najwięcej światła do wzrostu. Przez kolejne dni będziemy obserwować, podlewać i z niecierpliwością czekać, kiedy rzeżucha zacznie kiełkować. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu, kiedy będziemy realizować tematykę ,,Wielkanoc - tradycje i zwyczaje świąteczne" nasz parapet zazieleni się wszak rzeżucha to zielony symbol Świąt Wielkanocnych. Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom za zaopatrzenie dzieci w pojemniki po ,,Danonkach”, Rodzicom Paulinki Sarzyńskiej i Bartusia Pockaj za nasionka rzeżuchy. (20 marzec 2018rok)

trabka-ruchomy-obrazek-0034nuty-ruchomy-obrazek-0067Filharmonia Przedszkolaka.nuty-ruchomy-obrazek-0067

Za nami kolejny już koncert muzyczny z cyklu ,, Filharmonia Przedszkolaka”. Tym razem bohaterem koncertu była trąbka – instrument muzyczny dęty blaszany. W ramach koncertu odwiedzili nas: Pan Grzegorz, którzy zaprezentowali nam grę na trąbce. Cały koncert jak zwykle poprowadził Pan Mirosław, który opowiadał dzieciom o w/w instrumencie. Przedszkolaki poznały budowę, sposób i zakres możliwości wydobywania dźwięku. Dowiedziały się, że trąbka zbudowana jest z metalowej rury, zwiniętej na kształt prostokąta i zakończonej czarą głosową. Wyposażona jest w trzy wentyle, dzięki którym można wydobywać pełną skalę dźwięków. Wentyle to specjalne zawory, które włączają lub wyłączają w instrumencie dodatkowe rurki przedłużając słup powietrza. W trakcie koncertu słuchaliśmy utworów muzycznych granych na trąbce min. ,,Hejnał Mariacki” . Dzieci miały okazję zaśpiewać kolejną już zwrotkę ,,Filharmonii Przedszkolaka” o trąbce. Dziękujemy naszym Gościom za wspaniały, dostarczający wielu przeżyć i radości koncert(19 marzec 2018 rok)

koziołek,, Przygody Koziołka Matołka”

Dnia 14 marca 2018 roku nasze dzieci obejrzały na scenie Multikina w Zabrzu przedstawienie teatralne pt. „Przygody Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego wystawione przez aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Dzieci w towarzystwie sympatycznego, niezdarnego i dobrotliwie naiwnego Koziołka Matołka, przeżywały niesamowitą podróż pełną wrażeń, zabawnych sytuacji, nowych znajomości. Główny bohater – Koziołek przemierzał świat, poszukując swego miejsca na ziemi. Dzieci były świadkami, jak zostaje nieświadomie złodziejem kapusty, przyszłym mężem księżniczki, poznaje tubylców z Afryki oraz trafia na Księżyc i do Ameryki. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek Matołek niejednokrotnie musiał zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami. Wychodził jednak cało z każdej opresji, aby w końcu przybyć do Pacanowa i odnaleźć całkiem blisko to, co dla niego najlepsze. W trakcie podróży z Koziołkiem Matołkiem, w otoczeniu pięknej scenerii i kolorowych postaci, wśród dźwięków radosnych piosenek i przygód, jak ze snu dzieci próbowały zrozumieć, co w życiu jest naprawdę ważne. Każda przygoda bohatera, wzbogacała młodych widzów w mądrość, uśmiech, odwagę, uczyła wytrwałości w dążeniu do celu i pokonywaniu własnych słabości, stała się wspaniałą okazją do spotkania dzieci z teatrem i aktorami. Przygody Koziołka Matołka na długo pozostaną w pamięci dzieci. (14 marzec 2018 rok)

zdjcie27459.jpg - 843.4 kbSpotkanie czytelnicze z Panią Bibliotekarką.

,,Słonko coraz wyżej po niebie się toczy...Otwieramy szeroko i uszy i oczy: posłuchamy, jak ptak śpiewa, powitamy pączki na drzewach, podpatrzymy, jak kwiat rośnie. Bo to już .... przedwiośnie !”( Maria Kownacka). Nasze marcowe spotkanie z Panią Ewą Wesołek z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej, był czasem poświęconym przedwiośniu i zbliżającej się wielkimi krokami wiośnie. Z książki Urszuli Kozłowskiej - ,,Wiosna niedźwiadka i innych wierszy gromadka”- dzieci wysłuchały pięknie ilustrowane trzy wierszowane opowiadania: ,,Wiosna niedźwiadka”, ,,Nowa dyscyplina sportowa”, ,,Szkoła w lesie”. Dowiedziały się – Co niedźwiadka wiosną cieszy?, Kto do leśnej szkoły spieszy?, Dokąd ślimak lasem śmiga? – Czy zwyciężył w wyścigach? Dzieci uważnie słuchały wierszowanych opowiadań i z entuzjazmem odpowiadały na zadawane pytania. Pani Ewa zaprosiła także dzieci do zabawy plastycznej podczas której przyklejały kolorowe kwiaty na ,,wiosennej łące”. Prace naszych dzieci będą teraz zdobiły hol biblioteki. Było to cenne spotkanie czytelnicze, sytuacja edukacyjna podczas której dzieci utrwaliły nazwy pór roku, opowiadały o zwiastunach zbliżającej się wiosny oraz rozwijały swoją sprawność manualną. Pięknie dziękujemy !!!! Już czekamy na kolejne spotkanie . (13 marzec 2018 rok)

Znalezione obrazy dla zapytania mycie zębów rysunek,, Akademia Zdrowego Uśmiechu"

Dnia 12.03.2018 nasze przedszkole odwiedziła ,,Akademia Zdrowego Uśmiechu”. Podczas spotkania Asystentki z Centrum Stomatologii  i Ortodoncji z Katowic przeprowadziły multimedialną prezentację z zakresu profilaktyki jamy ustnej wraz z diagnostyką jamy ustnej. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z prawidłową higieną jamy ustnej oraz adaptację przedszkolaków do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas warsztatów dzieci poznały procedury leczenia oraz podstawowe zabiegami profilaktyczne. Dodatkowo uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Poznały budowę zęba (korona, korzenie) i ich rodzaje (mleczne, stałe). Dowiedziały się dlaczego psują się ząbki, co jest dobre dla nich a co nie, co robią „robaczki –próchniaczki” i jak dbać o ząbki. Wesoła zabawa w dentystę ze smokiem Dinusiem, przekonała wszystkie dzieci, że dentysty nie należy się bać. Podczas diagnostyki jamy ustnej nasze dzieci były baaaaaardzo dzielne i oczywiście otrzymały nagrody. Od dzisiaj ,,Dzielni Pacjenci" bez obaw będą zgłaszać się na wizyty kontrolne do dentysty.( 12 marzec 2018 rok)

Serdecznie dziękuję

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodzicom za zaangażowanie w zorganizowaniu uroczystości z okazji ,,Dnia Kobiet".

Szczególne podziękowania kieruję do

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodziców - Bartusia Bieszczad, którzy w imieniu serce-ruchomy-obrazek-0589Rodziców zakupili i dostarczyli do naszej grupy kwiaty oraz czekoladowe wafelki dla naszych dzieci,

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodziców – Paulinki Sarzyńskiej za sponsorowanie upominków dla naszych ,,Super Dziewczynek”, ciasteczka,

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodziców – Karolka Jopek za lizaki,

zdjcie27245.jpg - 653.51 kb,, Super Dziewczyny”

Marzec czasem wiosną dmucha czasem znowu zawierucha. Jednak w jednym marca dniu słońce świeci tam i tu ! Bo to dzień szczególny jest i Dniem Kobiet – Małych, Dużych nazywa się. Ósmy marca w naszej grupie upłynął pod znakiem zabaw inspirowanych Dniem Kobiet. Na początek nasze ,, Super Dziewczyny” miały za zadanie odszukać na tablicy kartonik ze swoim imieniem. Poradziły sobie z tym zadaniem bez problemu. Następnie nasi mali dżentelmeni odśpiewali gromkie 100 lat oraz złożyli życzenia -- ,, zdrowia, szczęścia, pomyślności, samych pogodnych dni w przyszłości, lodów, ciastek i słodyczy …..”.

zdjcie27255.jpg - 531.78 kbDziewczynki zostały obdarowane także lizaczkami, prezentami, czekoladowymi batonikami i medalami ,, Super Dziewczyny”. Nie zabrakło też słodkości dla naszych chłopaków.

zdjcie27299.jpg - 843.36 kbChwilą oddechu był konkurs w którym rywalizowali chłopcy i dziewczynki - ,,Czy znasz te zawody wykonywane przez kobiety”, który zakończył się remisem. Następnie były ćwiczenia przy muzyce czyli - aerobik , który poprowadzili nasi fantastyczni instruktorzy tańca: Mateusz oraz Franek. Nie zabrakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

zdjcie27371.jpg - 926.11 kbA kiedy nasze dzieciaki się posiliły, pyszny soczek wypiły to z wielką ochotą do tańca przy ulubionych przebojach muzycznych ruszyły. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.(08 marzec 2018 rok)

(....) Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły

na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, w przedszkolu....

W poniedziałek 26 lutego w ramach spotkań z cyklu ,, Czytający Rodzice" i kampanii ,, Cała Polska czyta dzieciom" do naszej grupy zawitała Pani Katarzyna Paradysz - a prywatnie Mamusia naszej Basi. Na spotkaniu czytelniczym nasze dzieci miały okazję posłuchać pełne humoru w świetnej interpretacji Pani Kasi opowiadania: ,,Rybki”, ,,Żółw”, ,,Straszydło” z książki Renaty Piątkowskiej "To się nie mieści w głowie". Wiemy już, że można zabrać rybki na spacer albo zaprzyjaźnić się z żółwiem. Można też przezwyciężyć strach i stawić mu czoło….. Żywo i barwnie zaprezentowanie tekstu przez naszego Gościa zachęciła wszystkie dzieci do uważnego słuchania. Pięknie dziękujemy Pani Kasi za spotkanie, profesjonalizm, poświecony czas, współpracę i zaangażowanie w życie naszej grupy. Już czekamy na kolejne spotkania wszak czytanie dzieciom jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość. Mam nadzieję, że do końca roku przedszkolnego nie zabraknie nam chętnych Rodziców do czytania :) Serdecznie zapraszam !!!! (26 luty 2018 rok)

zdjcie26979.jpg - 549.7 kbsnieg-ruchomy-obrazek-0002W krainie lodu i śniegu.snieg-ruchomy-obrazek-0002

Dnia 23 lutego w ramach realizacji tematyki tygodnia - ,, Jak wygląda lodowa kraina” obchodziliśmy w naszej grupie ,, Biały Dzień" pod hasłem: ,,Garstka fantazji, szczypta radości niech nasza grupa w krainie lodu i śniegu zagości". Tego dnia w naszych ubraniach dominował kolor - biały. Bawiliśmy się metodą zadaniową. Eskimosek –Anaruk przygotował dla dzieci zadania do wykonania w kopertach ponumerowanych od 1 – 6. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od przeczytania przez Szymonka listu od Anaruka i eskimoskiego przywitania się ze sobą oraz rozmowy na temat krainy wiecznej zimy oraz jej mieszkańców. Dzieci także dzieliły wyrazy na sylaby, głoski, układały zdania. Wielka frajdą okazała sie zimowa zabawa muzyczno - ruchowa ,, Zaprzęgi". Następnie była zabawa z elementem pantomimy ,, Zabawy na śniegu” ze ,,śnieżnymi kulami” i ,,bitwą na śnieżki”, która dostarczyła dzieciom wiele radości.

zdjcie27030.jpg - 470.55 kbKolejnym zadaniem była zabawa z elementem współzawodnictwa i rywalizacji - ,, Łowienie rybek”. Dzieci wykazały się zręcznością oraz szybkością, ale też umiejętnością panowania nad swoimi emocjami. W białych balonach Anaruk ukrył zagadki dotyczące krainy wiecznej zimy oraz jej mieszkańców. Było baaardzo wybuchowo, ale i z tym zadaniem nasze pociechy poradziły sobie bez problemu. Po tak wyczerpującym zadaniu przyszedł czas na zabawę muzyczno – ruchową ze śpiewem ,,Pingwinki”.

zdjcie27090.jpg - 851.89 kbByła także chwila oddechu podczas zabawy wg KLANZY - ,, Simamma – ka” podczas której dzieci wykonywały masaż na plecach partnera a następnie zamieniły się rolami. W tańcu z białymi szarfami przy muzyce Vivaldiego ,,Cztery pory roku - Zima" miały okazję wyrazić swoje emocje.

zdjcie27122.jpg - 449.08 kbAnaruk zaprosił także dzieci do zabaw badawczych i eksperymentu z lodem. Lód jest bardzo dobrym obiektem do badania i zabawy dla dzieci, bo dostarcza im różnorodnych bodźców. Podczas zabawy z lodem poznaliśmy odpowiedzi na pytania: Co to jest lód? (dzieci poznały właściwości lodu), Jaki jest lód? ( zabawa sensoryczna ; lód jest zimny, mroźny, mokry, twardy, gładki, bezbarwny), Czy można utopić lód w wodzie? ( tu zdania dzieci były podzielone przed wrzuceniem kostek lodu do dzbanka). Przeprowadziliśmy także eksperyment z kolorowymi kostkami lodu i olejem. Obserwowaliśmy jak lód się roztapia i kolorowe krople opadają na dno. Eksperyment pokazał nam różnicę w gęstości wody roztopionej i zamrożonej. Pokazuje też różnice w gęstości wody i oleju. Zabawa była przednia.

zdjcie27134.jpg - 776.35 kbUwieńczeniem ,,Białego Dnia” było malowanie z podziałem na trzy grupy ,,zorzy polarnej” farbami akwarelowymi na kostkach lodu wysypanych na tacach. Malowanie po zimnej powierzchni sprawiło dzieciom wiele radości. Z uwagą także obserwowały co się dzieje, kiedy dzieła artystyczne zostały posypane solą. Był to kolejny dzień pełen radości i rozwijania dziecięcej aktywności. (23 luty 2018 rok)

urodziny-ruchomy-obrazek-0075Najlepsze życzonka,

pięknego w życiu słonka,

smutków małych jak biedronka

i szczęścia wielkiego jak smok !!!!

I znowu spotkaliśmy się przy torcie urodzinowym. Tym razem śpiewaliśmy sto lat dzieciom urodzonym w styczniu i lutym. Był tort, życzenia, wspólna zabawa i oczywiście prezenty. W styczniu swoje urodzinki obchodzili: Basia Paradysz, Maja Galos, Bartuś Bieszczad, Emilka Klepacka, Pawełek Jurkiewicz i Wiktorek Bartela Nasi solenizanci lutego to: Kinga Blachucik, Oktawian Labus, Piotruś Kabalec i Nicole Miszka. Wszystkiego najlepszego!!!!

akordeon-ruchomy-obrazek-0011nuty-ruchomy-obrazek-0067Filharmonia Przedszkolaka.nuty-ruchomy-obrazek-0067

Dnia 19 lutego do naszego przedszkola zawitali muzycy z koncertem z cyklu ,, Filharmonia Przedszkolaka”. Bohaterem koncertu był akordeon zaliczany do grupy areofonów. Cały koncert jak zwykle poprowadził Pan Mirosław a Pan Andrzej zaprezentował dzieciom grę na akordeonie. Dzieci zostały zapoznane z budową w/w instrumentu, sposobem i zakresem wydobywania dźwięku. Wysłuchały interesującego koncertu w wykonaniu Duetu Akordeonowego. Muzycy: Pan Andrzej i Pan Mirosław zaprezentowali w ciekawej aranżacji akordeonowej kilka utworów muzycznych. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchali utworów i zdobywali wiedzę poprzez zabawę. Nasz Szymuś miał też okazję spróbować swoich sił ,,gry” na akordeonie. Słownik naszych małych melomanów został wzbogacony o nazwę instrumentu. Dzieci miały okazję zaśpiewać kolejną już zwrotkę ,,Filharmonii Przedszkolaka” o akordeonie. Dziękujemy naszym Gościom za wspaniały koncert… (19 luty 2018rok)

serce-z-twarza-ruchomy-obrazek-0115serce-ruchomy-obrazek-0567Dzień Przyjaźni .serce-ruchomy-obrazek-0567

14 lutego był dla Pszczółek prawdziwym ,, Dniem Przyjaźni”, który stał się doskonałą okazją do rozmów na temat wartości koleżeństwa oraz cech prawdziwego przyjaciela. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane na czerwono. Od czerwonych ubranek zrobiło się jakoś tak cieplutko i radośnie, a serduszka zdobiące salę nastrajały wszystkich bardzo pozytywną energią.

serce-z-twarza-ruchomy-obrazek-0107Serduszko przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk. Tak zaczęliśmy naszą zabawę. Dzieci analizowały treść opowiadania M. Molickiej ,, Bajka o dwóch ołówkach”. Odpowiedziały sobie na pytania: co to znaczy, że ktoś jest naszym kolegą/ koleżanką, kto to jest przyjaciel, po czym poznać prawdziwą przyjaźń, czym kierujemy się przy wyborze przyjaciela, kto zasługuje na naszą przyjaźń, jak należy postępować, aby być dobrym przyjacielem, kolegą, koleżanką. Okazało się, że dzieci dużo wiedzą na temat przyjaźni, koleżeństwa i rozumieją ich znaczenie. Pierwsza przyjaźń nie przychodzi tak od razu, bo dziecko musi się najpierw nauczyć bycia dobrym kolegą, koleżanką. Pomaga mu w tym codzienne przebywanie wśród tych samych rówieśników, przyzwyczajanie się do ich zabaw, pomysłów, ale i wad. Dziecko odkrywa powoli, jak potrzebna i ważna jest w życiu przyjaźń i jak bardzo trzeba o nią dbać.

serce-z-twarza-ruchomy-obrazek-0065Dzieci z niezwykłym entuzjazmem i z uśmiechem na twarzy brały udział w  „przyjacielskiej” zabawie muzyczno – ruchowej ,, Lustro”. Obdarowały się także wzajemnie serduszkiem przyjaźni.

serce-z-twarza-ruchomy-obrazek-0052Nie zabrakło również tańców do ulubionych przebojów muzycznych naszych dzieci. Każde dziecko otrzymało kartkę przyjaźni tzw. Walentynkę. ,,Poczta Walentynkowa” piękne kartki rozdaje i dzielić sympatią się chcę bo ja lubię Cię!

serce-z-twarza-ruchomy-obrazek-0089Dzieci smakowały także soczek i pyszne serduszkowe lizaczki. Następnie ruszyły do zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej i muzyki: ,,Muzyczna chusta”, ,,Serduszko”.

serce-z-twarza-ruchomy-obrazek-0115Dopełnieniem tego radosnego czasu była zabawa plastyczna podczas której dzieci rysowały kredkami ołówkowymi portret swojego ulubionego kolegi, ulubionej koleżanki. Utrwaliły także poznane litery pisząc zdanie, które zawierało imię narysowanej koleżanki lub kolegi. Był to naprawdę radosny i uśmiechnięty dzień, który zwracał szczególną uwagę na drugiego człowieka :) (14 luty 2018 rok)

zdjcie26551.jpg - 868.63 kbGłośne czytanie dzieciom -

to klucz do mądrości.

We wtorek 13 lutego po raz kolejny do naszej grupy zawitała Pani Ewa Wesołek z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej. Dzieci przywitały naszego Gościa piosenką. Podczas spotkania miały okazję posłuchać opowiadania ,, Wyścig” z książki ,,Piegowate opowiadania” autorstwa Renaty Piątkowskiej. Opowiadanie należy do serii ciekawych i mądrych poświęconych przygodom Tomka przedszkolaka. ,,Wyścig” to pełne ciepłego humoru opowiadanie, w którym rezolutny Tomek ściga się ze swoimi kolegami do przedszkola do którego wspólnie uczęszczają…. Świetna interpretacja i znakomicie zaprezentowanie tekstu opowiadania przez Panią Ewę spowodowało, że dzieci słuchały jak zaczarowane Drodzy Rodzice polecam opowiadania Renaty Piątkowskiej, w których codzienne i niecodzienne zdarzenia przedstawione są oczami Tomka, a więc w sposób zwykle niedostępny dla dorosłych. Zachęcam także do zawitania w progi biblioteki gdzie wspólnie z dzieckiem można wypożyczyć i przeczytać opowiadania Renaty Piątkowskiej, których słuchanie np. przed snem sprawi wiele przyjemności dzieciom i mam nadzieję także dorosłym.

zdjcie26605.jpg - 896.28 kbPani Ewa zaprosiła także nasze dzieci do zabawy plastycznej podczas której dzieci rysowały swoje przebrania w których bawiły się na balu karnawałowym. Przebrania naszych dzieci były zagadkami dla Pani Ewy. Po skończonej pracy nasz Gość świetnie poradził sobie z zagadkami. Piękne prace plastyczne naszych dzieci będą zdobiły hol biblioteki. W ramach podziękowania za wspólnie spędzony czas dzieci obdarowały Panią Ewę ,,słonecznikiem”. Pięknie dziękujemy za fantastyczne spotkanie, zabawę, poświecony czas, profesjonalizm !!!! Już czekamy na kolejne spotkanie wszak jak pisał Aleksander Puszkin : ,,Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką”. (13 luty 2018 rok)


kkdckhKarnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. To czas organizowania balów. Dzieci uwielbiają się przebierać, a okazją ku temu wymarzoną jest właśnie bal karnawałowy. Jak co roku czekają na ten dzień z utęsknieniem. Dnia 26 stycznia 2018 roku w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy podczas którego dzieci przebrane za swoich ulubionych bohaterów nie tylko bajkowych miały możliwość potańczenia i pośpiewania. Nasze dzieci pięknie wyglądały i na bal się szykowały. Serdecznie dziękuję Rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie pięknych balowych strojów dla naszych milusińskich. Dziękuję także Rodzicom – Dominika Sosna za słodkości.

karnawal-ruchomy-obrazek-0027Dziś w przedszkolu śmiech i tańce z Wodzirejem mamy bal. Wszyscy razem już karnawal-ruchomy-obrazek-0027tańcują. Przy muzycznych hitach w rytm muzyki podskakują. Tańce, tańce korowody, wężyki, kółeczka. Bawiliśmy się wspaniale.

karnawal-ruchomy-obrazek-0027Przy słodkim poczęstunku szybko nabraliśmy sił do dalszej zabawy.karnawal-ruchomy-obrazek-0027

Następny bal przebierańców już za rok. (26 styczeń 2018 rok)

Serdecznie dziękuję

serce-ruchomy-obrazek-0589Wszystkim Rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniach do uroczystości z okazji ,, Dnia Babci i Dziadka”

serce-ruchomy-obrazek-0589Pani Justynie Grabowskiej i serce-ruchomy-obrazek-0589Pani Katarzynie Blachucik za poświecony czas, współpracę i zaangażowanie w życie naszej grupy oraz uwiecznienie występu naszych dzieci i wykonanie pięknych zdjęć.

serce-ruchomy-obrazek-0589Pani Sylwii Bieszczad za zakupienie w imieniu wszystkich serce-ruchomy-obrazek-0589Rodziców słodkiego poczęstunku na uroczystość z okazji ,, Dnia Babci i Dziadka”

serce-ruchomy-obrazek-0888Zimą, wiosną, latem, jesienią.

w każdy czas wnuki kochają Was!

Mimo, że styczeń jest miesiącem zimowym to są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na serduszku. To dni, kiedy obchodzimy – Dzień Babci i Dziadka - pełne uśmiechów, radości i wzruszeń. Babcia i Dziadek to słowa, które kojarzą się każdemu dziecku z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Zimą, wiosną, latem, jesienią w każdy czas, wnuki kochają Was! - te słowa witały naszych miłych Gości, którzy przybyli na tegoroczną uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nasi Goście mieli także okazję podziwiać galerię portretów wykonanych przez nasze dzieci.

serce-ruchomy-obrazek-0888Licznie przybyłe Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieci bardzo przeżywały występ, ale pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek oraz podziękować za miłość, ofiarowane serce, dobroć, cierpliwość i zrozumienie. Niejednej Babci i Dziadkowi łezka zakręciła się w oku. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu i radości. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile wspólnie spędzone z wnukami. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły naszym miłym Gościom drobny upominek - ,, serduszkowy kwiatek". Dziękuję naszym mądrym, zdolnym i baaaardzo utalentowanym Dzieciom za świetny występ, trudy włożone w przygotowania, wytrwałość na próbach i radość jaką sprawiły wszystkim oglądającym.( 24 styczeń 2018 rok)

zdjcie26042.jpg - 718.61 kb,, Na równi z wychowaniem i kształceniem należy postawić spotkanie” - pisał pedagog Bogdan Nawroczyński.

Dnia 17 stycznia 2018 roku nasze dzieci z niecierpliwością oczekiwały na spotkanie z Panią Ewą Wesołek z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej. Jak mówi Irena Koźmińska "Człowiek nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”. Według niej potrzebę kultury trzeba w nim obudzić, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie dziecku. Spotkania czytelnicze z Panią Ewą zarówno w bibliotece jak i w przedszkolu są najskuteczniejszą metodą wychowania młodego czytelnika. Stały kontakt z książką i biblioteką zapewnia dzieciom rozwój zainteresowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne. Dzieci przywitały Panią Ewę z wielkim entuzjazmem. Tym razem wysłuchały piękną opowieść Ewy Stadtmüller - ,, Jak skrzat Jagódka chciał przyspieszyć czas” Jagódka jest wszędobylskim skrzatem, który lubi leśne tajemnice. Nie znosi tylko zimy ? dlatego chciałby sprawić, aby zniknęła. Postanawia więc wybrać się do Staruszka Czasu, a ten spełnia jego prośbę .… Dzieci uważnie słuchały wspaniałej interpretacji tekstu opowiadania przez Panią Ewę , chętnie też odpowiadały na zadawane pytania.

zdjcie26106.jpg - 966.04 kbPani Ewa jak zwykle przygotowała dla dzieci niespodziankę – zapraszając do zabawy plastycznej podczas której dzieci rysowały portret Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały tańce i piosenkę, które przygotowują na uroczystość z okazji ,, Dnia Babci i Dziadka”. Przepięknie wykonane portrety będą teraz zdobiły hol biblioteki. Już czekamy na kolejne spotkanie – wszak: ,, bajka czy baśń to elementarz, z którego dziecko uczy się czytać we własnym umyśle, elementarz napisany w języku obrazów. Jest to jedyny język, dzięki któremu możemy zrozumieć siebie i innych, zanim dojrzejemy intelektualnie”. Dziękujemy Pani Ewie za konsekwentne promowanie aktywnego czytelnictwa, który mam nadzieję wykształci u dzieci czytelniczy nawyk, tym bardziej, że przyjemność czytania i miłość do książek musi powstać właśnie w dzieciństwie. Mądre i odnoszące sukcesy w szkole dzieci to często te, które mają kontakt z literaturą. ( 17 stycznia 2018 rok)

zdjcie25957.jpg - 826.38 kbnuty-ruchomy-obrazek-0067Filharmonia Przedszkolaka.nuty-ruchomy-obrazek-0067

Tuż po śniadanku do naszego przedszkola zawitali muzycy z noworocznym koncertem z cyklu ,, Filharmonia Przedszkolaka”. Bohaterem koncertu był klarnet wywodzący się z instrumentów dętych drewnianych. Cały koncert jak zwykle poprowadził Pan Mirosław. Dzieci miały okazję zapoznać się z budową w/w instrumentu, sposobem i zakresem wydobywania dźwięku. Wysłuchały interesującego koncertu w klimacie noworocznym w wykonaniu Pana Darka, który grał na klarnecie i Pana Mirosława, który grał na keyboardzie. Słownik naszych małych melomanów został wzbogacony o nazwę instrumentu. Dzieci miały okazję zaśpiewać kolejną już zwrotkę ,,Filharmonii Przedszkolaka” o klarnecie. Dziękujemy naszym Gościom za wspaniały koncert…  ( 15 stycznia 2018 rok)

Znalezione obrazy dla zapytania kartka świąteczna z życzeniami

linia

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu naszej grupowej Wigilii

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodzicom Mateusza Grabowskiego za poświecony czas, wielkie zaangażowanie, zakupienie i dostarczenie do naszej grupy prezentów świątecznych oraz ich piękne zapakowanie.

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodzicom Natalki Banduch za opłatek.

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodzicom Paulinki Sarzyńskiej za obdarowanie naszych dzieci słodkimi niespodziankami ,

serce-ruchomy-obrazek-0589Pani Izabeli Jopek za wykonanie stroików, które były ozdobą naszego wigilijnego stołu.

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodzicom: Kingi Blachucik, Kubusia Jadczyk, Bartusia Bieszczad, Paulinki Sarzyńskiej za słodkości .

linia

swieczka-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0111Wigilia.

Blask choinki w przedszkolu lśni bo świąteczne idą dni. Wigilia - przystrojony stół zaprasza, usiądź z nami, opłatek weź i z nami dziel, bo dzisiaj radość gości w nas. Świece płoną już, do Wigilii siądźmy wraz, cicha kolęda otuli nas. Nasz wigilijny dzień rozpoczęliśmy od nakrycia stołów białymi obrusami, rozłożenia stroików, serwetek. Śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Smakowaliśmy soczek, pyszne: pierniczki, ciasteczka, oraz owoce....

animated white Christmas candleA w naszej sali pod choinką.... Dzieciątko zostawiło dla naszej grupy prezenty. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń.I w końcu przyszedł czas na rozpakowanie prezentów i zabawę. Dzieci smakowały także barszczyk, rybkę.... A po obiedzie Paulinka obdarowała Pszczółki słodkimi niespodziankami. Pięknie dziękujemy!!!! Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 

animated white Christmas candleTuż po obiedzie do naszej grupy zawitały mądre, skromne i bardzo utalentowana Absolwentki naszego przedszkola - Marta Blachucik i Weronika Losa uczennice Szkoły Podstawowej nr 3 w Rudzie Śląskiej. Był to czas na wyciszenie się i wysłuchanie pięknie ilustrowanych opowieści świątecznych. Z książki ,, Opowieści Biblijne” dzieci wysłuchały : ,, Anioł - Posłaniec”, ,, Wybraniec”, ,,Miasteczko Betlejem”, ,, Pasterze”, ,, Trzej Mędrcy”, a z książki ,, Opowieści Świętego Mikołaja” historii o choince. Marta i Weronika ujawniły swój wielki talent podczas interpretacji opowiadań, ale przede wszystkim potrafiły wspaniale nawiązać kontakt z naszymi dziećmi.

animated white Christmas candleNastępnie nasze Absolwentki zaprosiły dzieci do zabawy plastycznej podczas której wycinały, układały i przyklejały na kartkę obrazek, który przedstawiał – Szopkę. Pięknie dziękujemy za fantastyczne,  pachnące świętami spotkanie, zabawę, poświecony czas, zaangażowanie oraz słodkie niespodzianki. (22 grudzień 2017 rok)

Podobny obrazŚwięta tuż - tuż....

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w roku - jest to szczególny czas. Czas składania życzeń, śpiewania kolęd, wręczania prezentów. W czwartkowy poranek po raz kolejny mieliśmy przyjemność w naszej grupie gościć Mamusię naszego Mateuszka i młodszego braciszka – Kubusia. Pani Justyna Grabowska przeniosła nasze dzieci w świąteczny świat Kubusia Puchatka – czytając książkę w przekładzie Wandy Chotomskiej - ,, Cudowne Święta”. Pięknie ilustrowane opowiadanie o sensie obdarowywania i otrzymywania prezentów. Ciekawa historia z morałem, opisana prostym językiem. Świetna interpretacja, żywo i barwnie zaprezentowanie tekstu przez naszego Gościa spowodowały, że dzieci z zapartym tchem śledziły przebieg akcji.

Ojej cóż za zapach.... cynamon, goździki: coś mi sie wydaje, że ktoś upiekł pierniki - świąteczne pierniki: serduszka, dzwoneczki, kształty przeróżne, nawet gwiazdeczki, rumiane pachnące.... Była także słodka niespodzianka w postaci pysznych świątecznych pierników, którymi obdarowywał nasze dzieci – Kubuś młodszy braciszek naszego Mateuszka. Dzieci podziękowały za spotkanie słodkim upominkiem. Pięknie dziękujemy Pani Justynie za pachnące świętami spotkanie czytelnicze, poświecony czas, współpracę i zaangażowanie w życie naszej grupy i czekamy na kolejnych czytających Rodziców:) (21 grudzień 2017 rok)

Znalezione obrazy dla zapytania szopka bożonarodzeniowa gif,Jezus, Jezus malusieńki chodźmy

wszyscy do stajenki powitajmy Go....."

Nasze jasełkowe spotkanie w dniu 20 grudnia 2017 roku zaszczycili swoją obecnością mili Goście: Pani Dyrektor naszego przedszkola mgr Izabela Krzykawska, Pani Ewa Wesołek z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej, Pracownicy naszego przedszkola oraz Przedszkolaki. Nasze dzieci pięknie, jednym chórem pastorałki śpiewają. Dzwonki grają, dzieci przebrane w stroje role odgrywają. Jest Maryja, Dzieciątko w żłobie, Józef, Diabełek, Gwiazdeczki, Anioły, Trzej Królowie, Dzieci i Pastuszki. Bóg się rodzi w człowieku w ten dzień wyjątkowy. Nastrój wszystkim się udzielił. Wokół szopki nasi mali aktorzy w krąg stanęli. Pożegnalną pastorałkę wspólnie odśpiewali. W podziękowaniu gromkie brawa za występ otrzymali. (20 grudzień 2017 rok)

aniol-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0136linia-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0020aniol-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0136

aniol-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0104Serdecznie dziękujęaniol-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0092

serce-ruchomy-obrazek-0589Wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci do ról w Jasełkach.

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodzicom Kingi Blachucik, Szymona Sarzyńskiego, Basi Paradysz, Dominika Sosna, Pawła Jurkiewicza, Pawła Janak, Karola Jopek za przygotowanie przepięknych strojów na przedstawienie bożonarodzeniowe dla dzieci.

serce-ruchomy-obrazek-0589Pani Ludomirze Borys - ParadyszBabci naszej Basi Paradysz za wypożyczenie strojów gwiazdeczek.

serce-ruchomy-obrazek-0589Pani Katarzynie Sosna za wykonanie pięknych aureolek dla aniołków.

serce-ruchomy-obrazek-0589Mamusi - Mateusza Grabowskiego za uwiecznienie występu dzieci i wykonanie zdjęć.

aniol-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0136linia-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0020aniol-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0136

,,Ach! Co za noc!”

Coroczną tradycją w naszej grupie jest przygotowanie przez dzieci Jasełek. Jasełka to nie tylko opowieść, ale i kolęda i pastorałka. Boże Narodzenie to czas szczególny, magiczny, czas radości, refleksji, serdecznych spotkań. Nasi mali aktorzy na swoje jasełkowe spotkanie zaprosili swoich najbliższych - Rodziców - 18 grudnia 2017 roku oraz Babcię i Dziadka - 19 grudnia 2016 roku. W tym roku dzieci uczyły się ról i pastorałek do przedstawienia bożonarodzeniowego ,,Ach! Co za noc!". Czar, magię i niezwykły urok zaprezentowały nasze dzieci odgrywając role postaci : Maryi, Józefa, Diabełka, Gwiazdeczek, Aniołów, Trzech Króli, Pastuszków oraz Dzieci. Recytowane dumnie role, dźwięk dzwonków, śpiew pastorałek  pięknie rozbrzmiewał z ust małych aktorów, za które dzieci otrzymały gromkie brawa. Szopka prezentowała się olśniewająco, a występ przedszkolaków wywołał wzruszenie  na twarzach zaproszonych Gości. Wystawione przedstawienie bożonarodzeniowe ,,Ach! Co za noc!" wprawiło wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój, o którym przez cały rok będą nam przypominały pamiątkowo wykonane zdjęcia. Dziękuję Dzieciom za świetny występ, trudy włożone w przygotowania, wytrwałość na próbach i radość jaką sprawiły wszystkim oglądającym.

zdjcie25610.jpg - 808.15 kbModelowanie balonów.

Dnia 15 grudnia 2017 roku nasza Kinga zrobiła swoim kolegom i koleżankom z grupy wielką niespodziankę przynosząc do przedszkola kolorowe, podłużne balony. Kinga podzieliła się z naszymi dziećmi umiejętnością skręcenia z balonu pieska. Nasze Pszczółki z dużym entuzjazmem i zapałem zaangażowały się w proces tworzenia i skręcania balonów. Panowała super zabawa i atmosfera. Powstały przecudnej urody pieski. A jak bawiły się nasze dzieci to sami zobaczcie….. Dziękujemy Kindze za fantastyczną zabawę . (15 grudzień 2017 rok)

swiety-mikolaj-ruchomy-obrazek-0406Spotkanie czytelnicze z Panią Bibliotekarką.

We wtorek 12 grudnia po raz kolejny do naszej grupy zawitała Pani Ewa Wesołek z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej. Na spotkaniu czytelniczym nasze dzieci miały okazję wysłuchać  z książki ,, Opowieści Świętego Mikołaja” autorstwa Duval Marie i Jost Alain jednej opowieści, w której ludzie pomagają zwierzętom , toczącej się w bożonarodzeniowej scenerii, choinek, prezentów i lekko prószącego śniegu. Piękne ilustracje oraz świetna interpretacja i znakomicie zaprezentowanie tekstu bajki przez Panią Ewę spowodowało, że dzieci słuchały jak zaczarowane. Hej kolęda, kolęda i wiadomo już za dwa tygodnie Święta ! Z dźwiękiem dzwonków melodyjnych. W dzień Bożego Narodzenia nasze Pszczółki złożyły świąteczne życzenia - Świąt spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów - Świąt Bożego Narodzenia dających radość i odpoczynek. Dzieci pięknie zaśpiewały pastorałkę, zaprosiły na przedstawienie bożonarodzeniowe ,, Ach! Co za noc!” a także wręczyły Pani Ewie drobny upominek w postaci choinki ręcznie wykonanej. Spotkanie przebiegło w świątecznej atmosferze składania życzeń.

dzwonek-na-boze-narodzenie-ruchomy-obrazek-0119Pani Ewa jak zwykle przygotowała dla dzieci niespodziankę – zapraszając do zabawy plastycznej podczas której dzieci ozdabiały: dzwoneczki, choinki, aniołki gotowymi przecudnej urody ozdobami. Prace naszych dzieci będą teraz zdobiły hol biblioteki. Dziękujemy !!!! Już czekamy na kolejne spotkanie - tym razem w bibliotece wszak: czytanie dzieciom karmi ich wyobraźnię. (12 grudzień 2017 rok)

saksofon-ruchomy-obrazek-0021nuty-ruchomy-obrazek-0067Filharmonia Przedszkolaka.nuty-ruchomy-obrazek-0067

Za nami kolejny już koncert muzyczny z cyklu ,, Filharmonia Przedszkolaka”. Tym razem bohaterem koncertu był saksofon wywodzący się z instrumentów dętych drewnianych. Cały koncert jak zwykle poprowadził Pan Mirosław. Dzieci miały okazję zapoznać się z budową w/w instrumentu, sposobem i zakresem wydobywania dźwięku. Poznały podstawowe i najpopularniejsze odmiany saksofonów: sopranowy, altowy, tenorowy oraz baryton. Wysłuchały interesującego koncertu w klimacie zimowym oraz świątecznym w wykonaniu Pana Mariusza, który grał na saksofonie i Pana Mirosława, który grał na keyboardzie. Była także piękna improwizacja jazzowa kolędy ,, Przybieżeli do Betelejem” w wykonaniu Pana Mariusza. Słownik naszych małych melomanów został wzbogacony o nazwę instrumentu i jego najpopularniejszych odmian. Dzieci miały okazję zaśpiewać kolejną już zwrotkę ,,Filharmonii Przedszkolaka” o saksofonie. Dziękujemy naszym Gościom za wspaniały koncert…   (11 grudzień 2017 rok)

Serdecznie dziękuję

serce-ruchomy-obrazek-0589Podopiecznym Pani Izabeli Jopekserce-ruchomy-obrazek-0589

z Ośrodka CARITAS Halemba - Warsztaty Terapii Zajęciowej

za wykonanie pięknych mikołajkowych niespodzianek ,

którymi zostały obdarowane Dzieci i Pracownicy naszego Przedszkola.

serce-ruchomy-obrazek-0589Pani Izabeli Jopekserce-ruchomy-obrazek-0589

za pięknego anioła,

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodzicom - Paulinki Sarzyńskiejserce-ruchomy-obrazek-0589

za obdarowanie naszych dzieci

słodkimi mikołajkowymi upominkami

serce-ruchomy-obrazek-0589Rodzicom serce-ruchomy-obrazek-0589

za zaopatrzenie dzieci w czerwone bluzeczki oraz

,, mikołajkowe czapeczki"

6 grudnia - jak dobrze wiecie

Święty Mikołaj chodzi po świecie,

Dźwiga swój worek niezmordowanie,

każde dziecko prezent dostanie.

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Już od samego rana dzieci nadsłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył do naszego przedszkola. Dzieci wykazały się nie lada cierpliwością, ponieważ każda grupa witała Gościa oddzielnie. W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja dzieci zostały obdarowane wykonanymi przez Podopiecznych Pani Izabeli Jopek – mikołajkami, które wręczał Karol oraz czekoladowymi mikołajkami i lizaczkami, którymi obdarowywała nasze dzieci Paulinka. Była także wspólna zabawa i śpiewanie piosenek o Mikołaju. Pięknie dziękujemy naszej Pani Wicedyrektor mgr Grażynie Polczyk za umilenie nam oczekiwania na Świętego Mikołaja, wspólną zabawę przy akompaniamencie akordeonu.

swiety-mikolaj-z-miry-ruchomy-obrazek-0046Podczas spotkania ze Świętym Mikołajem dzieci  zaśpiewały pastorałkę, wręczyły w imieniu wszystkich przedszkolaków pięknego, ręcznie malowanego na drewnie anioła - wykonanego przez Mamusię naszego Karola Jopek. Była także rozmowa z naszym Gościem, który uwrażliwił dzieci na potrzeby innych: ,, aby dobro otrzymać, trzeba dobro dać…."

swiety-mikolaj-z-miry-ruchomy-obrazek-0046Święty Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci. Poprosił jeszcze nasze dzieci o zaśpiewanie pastorałki na pożegnanie. Dziękujemy  Święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku....... (06 grudzień 2017 rok)

zima-ruchomy-obrazek-0044snieg-ruchomy-obrazek-0004Zima lubi dzieci snieg-ruchomy-obrazek-0004

snieg-ruchomy-obrazek-0004najbardziej na świecie.snieg-ruchomy-obrazek-0004

Zabawa, zabawa, a szczególnie na świeżym powietrzu to jest to, co lubią dzieciaki. Wprawdzie jeszcze mamy kalendarzową jesień , ale nieoczekiwanie ,,przyszła”…. Zima - śnieg z nieba sypie się. Gdzie nie spojrzysz - biało. Wszystko pojaśniało. Przyszła zima, biała zima na którą wszystkie dzieci czekały z utęsknieniem. Dzieci lubią zimę najbardziej na świecie pod warunkiem, że jest śnieżna. Zabawy na miękkim puchu należą do ulubionych. W grudniowy dzień po raz pierwszy w tym roku nasze Pszczółki korzystając ze sprzyjającej zimowej aury mogły poszaleć na śniegu w naszym w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci oddały się zimowym harcom: lepiły bałwana, zjeżdżały na ,,ślizgaczach”, rzucały śnieżkami do celu (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Jak się okazało zima wcale nie jest taka zła, a zabawa w ogrodzie przedszkolnym wszystkim dostarczyła dużo radości !!!! Z czerwonymi noskami i uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. (05 grudzień 2017 rok)

Znalezione obrazy dla zapytania niech żyje nam górniczy stan darmowe clipartyNiech żyje nam górniczy stan.

Barbórka obchodzona 04 grudnia na cześć św. Barbary, patronki Górników i naszego przedszkola to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten jak ważny dla naszego regionu dzień świętowaliśmy w naszym przedszkolu 05 grudnia. Dzieci miały okazję spotkać się z Górnikiem - Panem Kazimierzem Bąk. Gość zaprezentował dzieciom mundur galowy, czako, wyjaśnił jakie znaczenie ma kolor pióropusza. Przedszkolaki z okazji Barbórki zaprezentowały program artystyczny i wręczyły upominek a nasz miły Gość obdarował dzieci słodkościami. Dziękujemy !!!! W przededniu wizyty Górnika świętowaliśmy także imieniny naszej Basi Paradysz. Serdecznie dziękujemy Rodzicom Basi za obdarowanie naszych dzieci słodkościami.(05 grudzień 2017 rok)

urodziny-ruchomy-obrazek-0065Ile w ulu pszczół robotnic,

ile pociąg mija zwrotnic,

ile kwiatów liczy łąka,

ile kropek ma biedronka,

tyle szczęścia i słodyczy Kochani Wam życzę !!!!

Dnia 04 grudnia 2017 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu urodziny dzieci urodzonych w listopadzie. Był tort, życzenia i prezenty. Nasz listopadowy solenizant to - Paweł Janak. Wszystkiego najlepszego !!!!

oklaski-emotikon-ruchomy-obrazek-0027,, Mój przyjaciel miś”

Taki tytuł nosił konkurs plastyczny zorganizowany na terenie naszego przedszkola przez Panią Weronikę, w którym nasze Pszczółki otrzymały nagrody i dyplomy:

Julia Jojko za zajęcie I miejsca

Jakub Jadczyk za zajęcie I miejsca

Julia Nawrocka za zajęcie II miejsca

                                      Maja Galos za zajęcie III miejsca

                            Piotr Kabalec otrzymał nagrodę za udział w konkursie

Gratuluję !!!! ( 04 grudzień 2017 rok)

Drodzy Rodzice

Serdecznie dziękuję za 

sponsorowanie słodkiej

części zabawy andrzejkowej oraz

za włożony trud w przygotowanie pięknych strojów andrzejkowych.

gwiazda-ruchomy-obrazek-0107Na Andrzejki do końca listopada gwiazda-ruchomy-obrazek-0107

ulać coś z wosku wypada.

Dzień wróżb, połączonych z zabawą i tańcem obchodziliśmy dnia 30 listopada 2017 roku. Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem do szacunku i obrzędów ludowych związanych z dniem Św. Andrzeja. Podczas zabawy była wróżb różnych gromada, wosku wylewanie, przez kluczyk zaglądanie i o przyszłość pytanie. Wszystkie wesołe zabawy przeplatane były pląsami przy muzyce. Miła i radosna atmosfera towarzyszyła nam podczas wspólnych zabaw.gwiazda-ruchomy-obrazek-0107

gwiazda-ruchomy-obrazek-0107Naszą andrzejkową zabawę rozpoczęliśmy od zabawy ,, Taniec z krzesełkami”. Dzieci dowiedziały się co je czeka w przyszłości podczas wróżby ,, Magiczne gwiazdki”. Taniec z balonami przysporzył dzieciom wiele radości.

gwiazda-ruchomy-obrazek-0107Było także z zachowaniem wszelkiej ostrożności - wosku wylewanie, przez kluczyk zaglądanie i o przyszłość pytanie…. Pięknie dziękujemy naszej Pani Eli, która wosk do zabawy przygotowała i nad bezpieczeństwem czuwała !!!!

gwiazda-ruchomy-obrazek-0107Następnie były taneczne ,,szaleństwa” z balonami. Podczas wróżby z filiżankami - dzieci odkrywały wybraną przez siebie filiżankę pod którą ukryty był rekwizyt z tajemną mocą: piórko - oznaczało życie lekkie i przyjemne, muszelka – życie w dalekim kraju , a cukierek – słodkie życie. Nie zabrakło też chwili oddechu przy słodkim poczęstunku i soczku.

gwiazda-ruchomy-obrazek-0107Podczas wróżby - ,, Magiczne kolory" dzieci dowiedziały się o jakich przestrogach na przyszłość mówią im wylosowane kolory. Dużo radości dała naszym dzieciom zabawa przy muzyce podczas której tańczyły na kartkach papieru. Po tak wyczerpującym tańcu przyszedł czas na wróżbę - ,, Magiczne liczby", które określały charakter naszych dzieci, ich zdolności.......

gwiazda-ruchomy-obrazek-0107Czy wróżby sie spełnią? - przyszłość pokarze. Jednakże dzieci doskonale wiedzą, ze tradycja wróżb andrzejkowych, która przetrwała do naszych czasów, to osobliwa zabawa i nie należy traktować jej poważnie:) Natomiast pewne jest to, iż przyniosły nam one wiele radości, uśmiechu oraz były okazją do wspólnej zabawy i pląsów przy muzyce. ( 30 listopad 2017 rok)

Znalezione obrazy dla zapytania dziękuję darmowy gifSkładam serdeczne podziękowanie

za sponsorowanie słodkiej części uroczystości

,, Dnia Pluszowego Misia”

Rodzicom

Bartusia Bieszczad

za ciasto, gumy MAOMAM, czekoladę

Rodzicom

Karolka Okuniewicz

za żelki HARIBO ZŁOTE MISIE

niedzwiedz-i-mis-ruchomy-obrazek-0619Dzień Pluszowego Misia.

Jest taka zabawka na świecie, wszyscy dobrze o niej wiecie. Ma cztery łapki, brzuszek, uszka, jest mięciutka jak poduszka. Każdy człowiek mały, duży, wie do czego misio służy. Że on jest do przytulania, do sekretów powierzania. Do płakania gdy ci smutno, do zabawy gdy ci nudno. Do gniecenia, tarmoszenia, do kochania i lubienia. Wszystkie misie 25 listopada urodziny mają. Dzieci wraz z nimi świętują. Kochać misie obiecują. My też dzisiaj w naszej grupie oraz z przedszkolakami naszego przedszkola obchodziliśmy - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nasi milusińscy zaprezentowali swojego pluszowego przyjaciela, były misiowe zadania do wykonania, tańce, śpiewy a także smakowaliśmy przysmak wszystkich misiów - miodek. Było wesoło i bardzo słodko. Pięknie dziękujemy naszym Krasnoludkom za wspaniały występ a Pani Madzi za włożony trud w przygotowanie misiowego przedstawienia pt. ,, Wielki bal”. Bardzo nam się podobało i świetnie się bawiliśmy. Dziękujemy !!!!! A jak bawiły się nasze dzieci to sami zobaczcie ........ (24 listopad 2016 rok)

pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016Nasze dzieci opaski przyodziały i misiami się stały, pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016

noski pomalowały, wąsiki domalowały toteż wspaniale się prezentowały. Przed świętowaniem się posiliły i do zabawy ruszyły.

pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016Wesołe zabawy Puchatkiem się udały i dużo radościpluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016

nam wszystkim dały.

pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016Nasze misie - pysie lemoniadę, słodkie ciasto, misie Haribo i pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016miodek smakowały – trochę się posiliły i do zabawy ruszyły.

pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016Nasze mądre, zdolne i bardzo utalentowane misie - pysie pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016

pastelami rysowały i piękne kolorowe portrety misiów powstały.

pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016Występ naszych Krasnali pt. ,, Wielki bal” pluszowy-mis-ruchomy-obrazek-0016

oglądały i razem przy misiowych zabawach świętowały.

Kopania GuidoKulturalny Bajtel.

Dnia 23 listopada 2017 roku w ramach realizacji tematyki tygodnia - Skarby ziemi – węgiel nasze dzieci wybrały się w niezwykłą podróż do Kopalni Guido - Sztolni Królowa Luiza na warsztaty edukacyjne – Kulturalny Bajtel.

zdjcie24413.jpg - 430.14 kbPrzed zejściem do XIX-wiecznych wyrobisk kopalni nasze dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Przewodnik zaopatrzył dzieci także w kaski ochronne na głowę. Poruszając się podziemnymi korytarzami kopalni, pod czujnym okiem przewodnika, dzieci zdobyły informacje na temat węgla, dotykały, określały jego właściwości, odkryły także sposoby jego wydobycia, poznały podstawowe narzędzia górnicze. Miały okazję bezpośrednio zobaczyć jak wygląda kopalnia i dowiedzieć się jak dawniej pracowali górnicy.