Pszczółki

pszczolka-ruchomy-obrazek-0155 Pszczółki - 5-6 latkipszczolka-ruchomy-obrazek-0140

 Drodzy Rodzice

serdecznie witam w roku szkolnym 2017/2018

 

 

 linia

 

Znalezione obrazy dla zapytania dziekuję gifyDrodzy Rodzice !!!!

Rok przedszkolnego 2017/2018 już za nami. Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom i każdemu z osobna za iście rodzinną atmosferę i całoroczną wspaniałą współpracę, zaangażowanie w życie naszej grupy, okazaną życzliwość, wyrozumiałość dla moich edukacyjnych przedsięwzięć i za bezinteresowną pomoc w ich realizacji. Serdecznie dziękuję za zakupienie i przekazanie na rzecz naszej grupy: dziurkaczy ozdobnych do prac kreatywnych, nożyczki kreatywne oraz długopisy, kubek, kwiaty. Życzę wszystkim udanych, bezpiecznych i wspaniałych wakacji wolnych od trosk życia codziennego, dobrego wypoczynku ogrzanego słońcem, miłych spotkań, okazji do uśmiechu, wielu chwil wartych wspomnień. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za ten rok przedszkolny.

Dorota Kurzeja

kwiat 19

linia

zdjcie30839.jpg - 995.2 kbGłośne czytanie dzieciom -

to klucz do mądrości.

Dnia 27 czerwca 2018 roku w ramach spotkań z cyklu ,, Czytający Rodzice” i kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom" do naszej grupy zawitała Pani Justyna Grabowska – Mamusia naszego Mateuszka. W spotkaniu czytelniczym uczestniczył także młodszy braciszek Mateuszka – bardzo mądry, zdolny i grzeczny - Kubuś. Dzieci poznały Martynkę i jej przyjaciół oraz opowiadanie o czasie spędzonym na obozie pod żaglami z książki autorstwa Wandy Chotomskiej ,, Martynka pod żaglami”. W tej opowieści Martynka uczy się żeglarstwa, wiązać węzły żeglarskie, nazywać żagle i śpiewać żeglarskie piosenki. Nasze dzieci dowiedziały się z czego składa się łódź żaglowa, dlaczego zawsze należy pływać w kamizelce ratunkowej i kiedy przydaje się zmysł równowagi oraz wzbogaciły swoje słownictwo o nowy wyraz - hangar (miejsce, w którym przechowuje się łódź). Pełne uroku, przyciągające uwagę ilustracje oraz żywo i barwnie zaprezentowanie tekstu przez naszego Gościa stworzyły niepowtarzalny, ciepły nastrój i wizję morskich przygód. Serdecznie dziękujemy Pani Justynie za poświęcony czas, zaangażowanie w życie naszej grupy, profesjonalizm, spotkanie edukacyjne oraz słodkości, którymi obdarowywał nasze dzieci Kubuś.

zdjcie30773.jpg - 899.75 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0029,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0029

,,Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji” – pisała Maria Dąbrowska. Tym cudem dnia 26 czerwca podzieliła się z nami Kinga czytając z książki autorstwa Beaty Ostrowskiej ,,Poczytam ci mamo. Elementarz” dwa krótkie teksty z pieknymi ilustracjami Katarzyny Kołodziej. Brawo!!!! Gratuluję Kindze umiejętności pięknego czytania ze zrozumieniem!!!! Książka Beaty Ostrowskiej to wspaniała pomoc edukacyjna dla dzieci rozpoczynających naukę czytania. To świetna pozycja książkowa w każdym domu - dziecka, które rozwija swoje kompetencje czytelnicze. Polecam i zachęcam do zapoznania się z tą wartościową i ciekawą książką.

zdjcie30727.jpg - 1.01 MBSpotkanie czytelnicze z Panią Bibliotekarką.

Dnia 19 czerwca 2018 roku po raz ostatni w tym roku przedszkolnym do naszej grupy zawitała Pani Ewa Wesołek z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej. Na spotkaniu czytelniczym nasze dzieci miały okazję posłuchać opowiadania - ,,Piękne buty kota” opartego o znaną baśń ,,Kot w butach”.... Ciekawe opowiadanie napisane prostym językiem. Świetna interpretacja, żywo i barwnie zaprezentowanie tekstu przez naszego Gościa spowodowały, że dzieci z zapartym tchem śledziły przebieg akcji. Pani Ewa zaprosiła także dzieci do zabawy plastycznej podczas której rozwijały swoją sprawność manualną ozdabiając flamastrami według własnego pomysłu - krawaty. Dzieła naszych milusińskich będą teraz zdobiły hol biblioteki. Pięknie dziękujemy Pani Ewie za całoroczny cykl spotkań czytelniczych, promowanie aktywnego czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne, zdobytą wiedzę oraz wspaniałą zabawę. (19 czerwiec 2018 rok)

 linia

Serdecznie dziękuję

Pani Justynie Grabowskiej

za upieczenie i dostarczenie do naszej kawiarenki przepysznego ciasta.

Naszym wspaniałym Absolwentkom

Marcie Blachucik,

Weronice Losa

za zaangażowanie, poświęcony czas i przygotowanie wspaniałej atrakcji – kolorowanek z aplikacją multimedialną oraz przekazanie uzyskanych środków finansowych na rzecz naszego przedszkola.

Rodzicom i Dzieciom

za fanty, które wzbogaciły naszą loterię fantową, udział w Festynie Rodzinnym ,, Mama, Tata i Ja". Dziękuję za poświęcony czas oraz wielką hojność podczas korzystania z przygotowanych atrakcji.

linia

,, Mama, Tata i Ja”

W piątek 15 czerwca 2018 roku odbył się w ogrodzie naszego przedszkola Festyn Rodzinny pod hasłem ,, Mama, Tata i Ja", przygotowany przy dużym współudziale Rodziców, którzy zaopatrzyli naszą kawiarenkę w przepyszne ciasta oraz wzbogacili naszą loterię fantową w fanty. Nasze ,,Pszczółki”: Julka. J, Julka. N, Kinga, Maja, Natalka pięknie zatańczyły podczas występu dzieci z Klubu ,,Matecznik". Po występie nadszedł czas na wspaniałą zabawę oraz korzystanie z wielu atrakcji m.in. dmuchanego zamku, zabawy fantowej, malowania twarzy, zaplatania kolorowych warkoczyków, wykonania tatuaży, malowania paznokci .... Dorośli i dzieci chętnie korzystali z naszej piknikowej  kuchni (kiełbasek,  krupnioków z grilla, bigosu, żurku śląskiego) i kawiarenki (przepysznych ciast domowego wypieku, kawy, zimnych napojów, popcornu). Pogoda i rodzinny nastrój sprawiły, że dzień ten był wyjątkowy. Zebrane środki finansowe zasiliły konto Rady Rodziców.

Żegnaj przedszkole, na szkołę nadszedł czas. Niech wspomnienia pozostaną, a do przodu biegnie czas.

Pożegnania nadszedł czas z przedszkolem. Czas nieubłaganie leci i te dzieci, które jeszcze niedawno przekraczały po raz pierwszy próg przedszkola, dziś szykują się do rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu – edukacji szkolnej. Przyjaźnie, które narodziły się w przedszkolu, to cenny skarb, który ze sobą zabiorą. To, czego nauczyli się w przedszkolu, to pierwszy bagaż doświadczeń: pierwsze zabawy z rówieśnikami, pierwsza książka, pierwsza ocena ich pracy. To niezatarte wspomnienia ich dzieciństwa. Dnia 13 czerwca 2018 roku nasze wspaniałe, mądre, zdolne i utalentowane siedmiolatki uczestniczyły w uroczystości pożegnania się z przedszkolem. Na tej szczególnej uroczystości obecni byli: Pani Dyrektor mgr Izabela Krzykawska, Pani Wicedyrektor mgr Grażyna Polczyk, Personel naszego przedszkola oraz Rodzice. Na ten dzień dzieci przygotowały wiersze, piosenki , by w ten sposób wyrazić swoje podziękowanie dla wszystkich Pracowników naszego przedszkola za trud, wysiłek i pracę włożoną w opiekę, wychowanie i edukację. Po części artystycznej nasi Absolwenci otrzymali; dyplomy ukończenia przedszkola, książeczki, rożek słodkości, pióra, czekoladki, które wręczała Pani Dyrektor mgr Izabela Krzykawska. Pięknie dziękuję serce-ruchomy-obrazek-0589Pani Justynie Grabowskiej za uwiecznienie występu naszych dzieci i wykonanie zdjęć. Dziękuję serce-ruchomy-obrazek-0589Drodzy Rodzice za życzliwość, wyrozumiałość, zaangażowanie w życie naszej placówki, wsparcie, za wiele miłych i wzruszających słów, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci, za piękną pamiątkę chwil spędzonych w naszym przedszkolu Waszych Pociech ( album ze zdjęciami), cudną pszczółkę, kwiaty. Przed Wami nowe wyzwania. Wasze Dzieci we wrześniu po raz pierwszy przekroczą próg szkoły. Dlatego  wspierajcie  swoje  Pociechy,  doceniajcie  każdy wysiłek, pomagajcie pokonywać trudności. Naszym Absolwentom: serce-ruchomy-obrazek-0589Natalii, serce-ruchomy-obrazek-0589Lenie,serce-ruchomy-obrazek-0589Bartoszowi, serce-ruchomy-obrazek-0589Kubie, serce-ruchomy-obrazek-0589Kacprowi, serce-ruchomy-obrazek-0589Mateuszowi, serce-ruchomy-obrazek-0589Pawłowi,serce-ruchomy-obrazek-0589Szymonowi życzę na początek, żeby nauka szła jak z płatka, żeby tyle było szóstek ile pszczół na polnych kwiatkach. Żeby pochwał było tyle, ile szyszek w gęstym borze, żeby w szkole było milej niż nad rzeką lub nad morzem. Długopisy, wszystkie pióra niechaj piszą mądrze, ładnie i niech skrzypią tak jak żuraw, kiedy błąd się gdzieś zakradnie. Życzę zabaw z kolegami i kolegów do zabawy. Szczęścia, zdrowia, pomyślności i w pierwszej klasie wiele wytrwałości. Bądźcie zdrowe, miłe i radosne, miejcie w sercach zawsze wiosnę. Niech Wam świeci promyk słońca na cenzurkach szkół do końca. Będziemy tęsknić za Wami i mam nadzieję, że będziecie odwiedzać nasze przedszkole….

linianuty-ruchomy-obrazek-0067Filharmonia Przedszkolaka.nuty-ruchomy-obrazek-0067

Za nami ostatni już koncert muzyczny z cyklu ,, Filharmonia Przedszkolaka”. Tym razem nasi Goście przygotowali dla naszych dzieci muzyczne zagadki. Dzieci wykazały się wiedzą oraz znajomością nazw instrumentów muzycznych, które poznały podczas całego roku na koncertach muzycznych. Każdy koncert muzyczny w wykonaniu profesjonalistów, to próba zaszczepienia miłości do muzyki klasycznej – liniato forma obcowania z muzyką, przygotowana z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Dziękujemy naszym Gościom za wspaniały, dostarczający wielu przeżyć i radości koncert… Nasze przedszkole otrzymało także - ,,złoty medal” od Pana Mirosława, który był organizatorem wszystkich koncertów w bieżącym roku przedszkolnym. Pięknie dziękujemy !!!!

 

Taki dzień jest tylko raz w roku: roześmiany, pachnący latem.Niech się mnoży wiele, wiele razy i uśmiecha jak słońce pyzate! Każdy z nas pamięta ten wspaniały, niepowtarzalny czas spontanicznej zabawy, radości i ciekawości otaczającego świata. Dlatego też w naszej grupie Dzień Dziecka świętowaliśmy trzy dni ( 28, 29 i 30 czerwca)– podążając za myślą - ,, Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

zdjcie30078.jpg - 1.14 MB,,Dzień Dziecka na sportowo – bo to zdrowo” obchodziliśmy w poniedziałek. Po śniadanku udaliśmy się do ogrodu przedszkolnego, by wziąć udział we wspólnych zabawach i konkurencjach sportowych. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od rozgrzewki - ,, Moje ciało jest instrumentem” (wg M. Bogdanowicz). Następnie kapitanowie wybierali zawodników do swoich drużyn. Dzieci podzielone na dwie drużyny rywalizowały w konkurencjach sportowych: slalom między małymi kółeczkami, przewlekanie szarfy, wyścig z plastikową butelką między nogami, rzuty do celu woreczkiem, wyścig z woreczkiem na głowie, przeprawa przez tunel, wyścig z łyżką i małą piłeczką. Na ochłodę była lemoniada i oczywiście małe, słodkie co nieco….. dla zwycięskich obu drużyn. Była też radosna zabawa chustą animacyjną oraz balonami. Wspólne zabawy i konkurencje sportowe się udały i dużo radości naszym dzieciom dały.

zdjcie30198.jpg - 526.22 kb,,Kolorowy – tęczowy Dzień Dziecka” obchodziliśmy we wtorek – 29.06.2018 roku. Przed rozpoczęciem zabawy dzieci wybrały sobie emblemat – cukierek w ulubionym kolorze. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od zabawy muzyczno – ruchowej - ,, Ram zam zam”. Następnie były zabawy muzyczno – ruchow0 - taneczne; ,, Kolorowe pary i kółeczka”, ,, Kolorowe sersa”, ,,Kolorowe zadania”. Wiele radości sprawiło dzieciom malowanie farbami akwarelowymi na folii rozciągniętej między drzewami w ogrodzie przedszkolnym na temat ,,Kolorowy świat w oczach dziecka”. Był to kolejny dzień pełen radości i rozwijania dziecięcej aktywności. Serdecznie dziękuję w imieniu naszych dzieci - Rodzicom za sponsorowanie czekoladowych wafelków, które osłodziły dzieciom ,,Kolorowy – tęczowy Dzień Dziecka” a Rodzicom - Bartusia Bieszczad za poświecony czas i zakupienie i dostarczenie do naszej grupy w/w słodkości.

 

zdjcie30423.jpg - 777.57 kb,,Piknik w ogrodzie przedszkolnym” był ostatnim dniem świętowania w naszej grupie ,,Dnia Dziecka”. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od porannego ,,Aerobiku” przy muzyce, który poprowadziła bardzo profesjonalnie nasza Maja. Następnie udaliśmy się do ogrodu przedszkolnego na wspólne zabawy ruchowe, taneczne przy ulubionych hitach muzycznych, rysowanie kredą, przeciąganie liny, zabawy piłkami….. Na ochłodę były pyszne lody, soczki oraz lemoniada. Obiad na świeżym powietrzu bardzo dzieciom smakował. Nie obyło się bez dokładek. Wesołe zabawy podczas pikniku w ogrodzie przedszkolnym się udały i dużo radości nam wszystkim dały. Zabawa była przednia. Dzień pełen wrażeń się skończył, ale wspomnienia pozostaną. Ponadto w  tym dniu każde dziecko do  domu wróciło oczywiście z  drobnym prezentem, który ufundowała Rada Rodziców naszego przedszkola. Dziękujemy !!!! Serdecznie dziękuję w imieniu naszych dzieci także Rodzicom za sponsorowanie ,,Kinder niespodzianek”,Rodzicom - Bartusia Bieszczad za poświecony czas i zakupienie i dostarczenie do naszej grupy w/w słodkości, Rodzicom Paulinki Sarzyńskiej za obdarowanie naszych dzieci ,, Kinder czekoladkami”.

Znalezione obrazy dla zapytania dziękuję darmowy gifSerdecznie dziękuję

Wszystkim Rodzicom

za współpracę i zaangażowanie w przygotowaniach do uroczystości z okazji ,, Dnia Mamy i Taty”

Pani Justynie Grabowskiej

za uwiecznienie występu naszych dzieci i wykonanie pięknych zdjęć.

Znalezione obrazy dla zapytania dzień mamy i taty  obrazkiZA WSZYSTKIE MAMY I TATY

serce-ruchomy-obrazek-0589STARANIAserce-ruchomy-obrazek-0589

SKŁADAMY DZISIAJ

serce-ruchomy-obrazek-0589PODZIĘKOWANIAserce-ruchomy-obrazek-0589

Te słowa witały wszystkich Rodziców dnia 24 maja 2018 roku, którzy przybyli na uroczystość z okazji ,,Dnia Mamy i Taty". Rodzice w tym dniu mogli podziwiać wyjątkowy występ artystyczny swoich pociech. posłuchać ze wzruszeniem okolicznościowych wierszy, w których wyrażane były uczucia przywiązania, miłości i wdzięczności za trud wychowania, dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza. Dzieci zaprezentowały także swoje umiejętności wokalne taneczne oraz grę na instrumentach perkusyjnych. Było uroczyście i wzruszająco…. Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły swoim kochanym Rodzicom drobny upominek. Dziękuję naszym mądrym, zdolnym i baaaardzo utalentowanym Dzieciom za świetny występ, trudy włożone w przygotowania, wytrwałość na próbach i radość jaką sprawiły wszystkim oglądającym.( 24 maj 2018 rok)

zdjcie30044.jpg - 814.94 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Samodzielne wykonanie przez dziecko książeczki to wspaniała zabawa, która ma zachęcić dzieci do czytania, ale też i pisania. W minionym tygodniu wspólnie z Rodzicami nasze chętne mądre, zdolne i bardzo utalentowane Pszczółki tworzyły własne książeczki wyrazowo – obrazkowe rozwijając przy tym swoje kompetencje czytelnicze, ale też wyobraźnię i sprawność manualną podczas tworzenia obrazków do przeczytanych wyrazów. Nasi młodzi autorzy zaprezentowali swoje dzieła podczas poranków czytelniczych w naszej grupie. Gratuluję – Karolkowi. O oraz Pawełkowi. J własnych przepięknie ilustrowanych książeczek, które wzbogaciły nasz ,,kącik książki” oraz umiejętności czytania :-). W naszej grupie zapał i chęć w zabawę w czytanie nie gaśnie dlatego następnym etapem akcji ,,Czytające Pszczółki” będzie tworzenie przez chętne mądre, zdolne i bardzo utalentowane ,, Pszczółki” własnych książeczek z obrazków i zdań, które stworzą krótkie opowiadanie wymyślonej przez dziecko historii np. o kotku, piesku.... Mam nadzieję, że włączycie się Drodzy Rodzice do zabawy z dzieckiem, aby pomóc w opanowaniu trudnej sztuki czytania ze zrozumieniem?

zdjcie29992.jpg - 882.81 kbKamishibai.

Kamishibai oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr  ilustracji wywodzący się z Japonii. Jest to technika opowiadania i czytania, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę („butai”) – na wzór parawanu teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii. Kamishibai wykorzystuje dwa ważne elementy: opowiadanie historii oraz obrazy. Osoba przedstawiająca bajkę wysuwa poszczególne kartonowe plansze z ilustracjami z drewnianego małego parawanu i czyta umieszczony z tyłu karty tekst, tworząc tym samym opowieść. Dnia 15.05.2018 roku nasze dzieci w ramach spotkań czytelniczych z Panią Ewą Wesołek z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej za pomocą teatru Kamishibai poznały bajkę autorstwa Braci Grimm - ,,Żabi król”. Dzięki przesuwającym się ilustracjom w skrzynce nasi słuchacze patrzyli w nią jak zaczarowani i przenieśli się do świata fantazji. Używając swojej wyobraźni, by dopowiedzieć i zobaczyć wszystko to, co nie zostało pokazane i powiedziane. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Pięknie dziękujemy Pani Ewie za fantastyczne spotkanie czytelnicze, poświecony czas, profesjonalizm, ciekawy sposób na zachęcenie dzieci do obcowania ze ,,sztuką czytania”!!!! Nowa forma prezentacji bajki bardzo się dzieciom podobała i z niecierpliwością już czekają na kolejne spotkanie - ostatnie już w tym roku. Obcowanie z Kamishibai rozwija wyobraźnię i stanowi doskonały pretekst do nauki formułowania samodzielnych wypowiedzi, opowiadania i czytania. Na pewno nie było to ostatnie spotkanie naszych dzieci z teatrem Kamishibai . :-)( 15 maj 2018 rok)

urodziny-ruchomy-obrazek-0065Wszystko co piękne i wymarzone,

niech w Waszym życiu

będzie spełnione.

I znowu spotkaliśmy się przy torcie urodzinowym. Tym razem śpiewaliśmy sto lat dzieciom urodzonym w kwietniu i maju. Były życzenia, wspólna zabawa i oczywiście prezenty. W kwietniu swoje urodzinki obchodzili: Julka Nawrocka i Franciszek Mzyk. Nasi solenizanci maja to Mateusz Grabowski i Bartosz Pockaj. Wszystkiego najlepszego!!!!

zdjcie29933.jpg - 758.88 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022Czytać fajnie jest, ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

kto czyta jest ,, the best”.

Zapał i chęć w zabawę w czytanie w naszej grupie nie gaśnie. W minionym tygodniu podczas poranków czytelniczych, kolejna nasza mądra, zdolna i bardzo utalentowana Pszczółka, która od września rozpocznie naukę w pierwszej klasie w ramach akcji ,, Czytające Pszczółki” - wykonała piękną, obrazowo – wyrazową książeczkę do ,,naszej grupowej biblioteki”. Brawo!!!! Gratuluję – Kubusiowi umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz własnej, autorskiej, przepięknie ilustrowanej książeczki. :-) W przyszłym tygodniu kolejne mądre, zdolne i bardzo utalentowane Pszczółki będą prezentować swoje książeczki. Dziękuję Drodzy Rodzice!!!!

zdjcie29867.jpg - 893.1 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Niezaprzeczalnie zabawa jest podstawową działalnością dzieci w wieku przedszkolnym, więc i ona powinna towarzyszyć nauce czytania. Celem zabawy w czytanie jest to, by dziecko od pierwszej chwili nauki zrozumiało, co czyta. Tworzenie przez dzieci książeczek obrazowo-wyrazowych służy temu celowi. Zabawa w czytanie powinna być zawsze krótsza niż dziecięca ochota, by się w nią bawić wtedy – ,, zapał dzieci i wiara w swoje umiejętności czytania, w to, że potrafią rośnie, nie gaśnie”. W minionym tygodniu podczas poranków czytelniczych, kolejne nasze mądre, zdolne i bardzo utalentowane Pszczółki wykonały piękne, obrazowo – wyrazowe książeczki do ,,naszej grupowej biblioteki”. Brawo!!!! Gratuluję – Natalce, Basi, Julce. N umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz własnych, autorskich, przepięknie ilustrowanych   książeczek. :-) W naszej grupie zapał i chęć w zabawę w czytanie nie gaśnie dlatego już czekamy z niecierpliwością na kolejne autorskie książeczki wykonane przez nasze mądre, zdolne i bardzo utalentowane Pszczółki. Dziękuję Drodzy Rodzice!!!!

zdjcie29609.jpg - 1.24 MBWycieczka do Nadleśnictwa Katowice - Lasy Państwowe.

Dnia 27 kwietnia 2018r. nasze dzieci wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Katowice – Lasy Państwowe. Celem wycieczki było wykorzystanie różnych źródeł wiedzy w poznaniu fauny i flory lasu, pracy leśniczego (obserwacje przyrodnicze, prezentacja multimedialna, pogadanka), kształtowanie świadomości ekologicznej rozumianej jako gotowości do działania w zgodzie ze środowiskiem, preferowanie zabaw i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, czerpanie z nich radości. Pogoda nam dopisała.

zdjcie29621.jpg - 1.28 MBNasi mali miłośnicy przyrody w ,,Leśnej Sali Edukacyjnej” spotkali się z Leśniczym, gospodarzem śląskich lasów i miłośnikiem przyrody. Dzieci z uwagą wysłuchały informacji dotyczących pracy Leśniczego, życia lasu i potrzeby dbania o środowisko. Wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, ale też wiedzą, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt i hałasować. Była też piękna opowieść multimedialna o życiu zwierząt, ptaków i roślin w lesie w czterech porach roku, świergot ptaków, szum drzew.... działały na oglądających relaksująco.

zdjcie29649.jpg - 758.73 kbW ,,Leśnej Sali Edukacyjnej” prezentowanych jest także wiele ciekawych tematów dotyczących przyrody i leśnictwa naszego regionu, m.in.: bogactwa zasobów przyrodniczych, ekspozycja dotykowa skór różnych zwierząt a także ,,historyczny gabinet Leśniczego”. Nasi mali miłośnicy przyrody mogli zobaczyć, dotknąć wszystkich ekspozycji, których wrażenie wzbogacało opowieść Skrzata oraz piosenki  i ,,głosy przyrody” o prezentowanej ekspozycji .

zdjcie29704.jpg - 1.18 MBPo tylu niesamowitych wrażeniach, ciepła, pyszna zupka pomidorowa, przygotowana przez nasze Panie Kucharki baaaardzo dzieciom smakowała. Prawie wszystkie dzieci zjadły po dwie miseczki :-)

zdjcie29849.jpg - 1.51 MBNa trasie ,,Leśnej Ścieżki Edukacyjnej” przy Nadleśnictwie Katowice atrakcji nie brakuje. Przechadzaliśmy się po lesie obserwując naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, mrowisko, korę drzew, rośliny). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych odgłosów. Przytulanie się do brzozy (sprawdzanie, czy wpływa uspakajająco na ludzi), pokonywanie naturalnych przeszkód w terenie, rozwijanie swoich kompetencji czytelniczych (czytanie wyrazów, zdań), ale także zapoznanie się i bogacenie swoich wiadomości przyrodniczych umieszczonych na tablicach edukacyjnych na trasie ,,Leśnej Ścieżki Edukacyjnej” dały dzieciom wiele radości.

zdjcie29706.jpg - 1.16 MBNastępnym punktem naszej wycieczki był piknik z pieczonymi kiełbaskami na ognisku. Dzieci z wielkim apetytem pałaszowały kiełbaski. Nie obyło się też bez dokładek. Na świeżym powietrzu wszystko lepiej smakuje.:-) Wybraliśmy się także na spacer pośród drzew i krzewów, krzewinek i bylin charakterystycznych dla terenów Śląska, obok stawików i uli pszczelich.

zdjcie29782.jpg - 1.67 MBByła także radosna zabawa na terenie przylegającym do Nadleśnictwa Katowice podczas której nasze dzieci mogły dać upust swojej niespożytej energii – biegając, pokonując labirynt z żywopłotu….. Była to wyjątkowa, ciekawa wycieczka dydaktyczna, edukacja przez przeżywanie i doświadczanie, okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy przyrodniczej o tematykę związaną z lasem oraz kształtowania postaw proekologicznych przez nasze dzieci. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, piknik pozostawił mnóstwo wrażeń i przeżyć, które mam nadzieję na długo pozostaną w pamięci naszych dzieci. (27 kwiecień 2018 rok)

ksiazka-ruchomy-obrazek-0032ksiazka-ruchomy-obrazek-0022,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0022

Bardzo mnie to cieszy, że nasze Pszczółki z tak wielkim entuzjazmem , ochotą i zapałem włączyły się do zabawy w tworzenie własnych wyrazowo – obrazowych książeczek rozwijając przy tym swoje kompetencje czytelnicze, ale też wyobraźnię, sprawność manualną podczas tworzenia obrazków do przeczytanych wyrazów oraz umiejętności pisania wyrazów literami pisanymi. W ubiegłym tygodniu podczas poranków czytelniczych nasze kolejne mądre, zdolne i bardzo utalentowane Pszczółki zaprezentowały swoje autorskie dzieła. Brawo!!!! Gratuluję – Mai, Kindze, Paulince, Mateuszowi umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz własnych, autorskich, przepięknie ilustrowanych książeczek, które wzbogaciły nasz ,,kącik książki”. Jak pisał Jarosław Iwaszkiewicz ,, czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i możliwości przy pomocy czytanych słów”. Dziękuję Drodzy Rodzice!!!! Wszystkie książeczki tworzone przez nasze dzieci będą wystawione w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej przez Panią Ewę Wesołek pod warunkiem, że autorzy wyrażą na to zgodę :) W przyszłym tygodniu kolejne mądre, zdolne i bardzo utalentowane Pszczółki będą prezentować swoje książeczki.

tecza

Kolorowy Tydzień - Ekologiczny.

ZIEMIAWUSCISKUDzień Ziemi.

Dnia 20 kwietnia 2018 roku w naszej grupie obchodziliśmy – Dzień Ziemi. Był to ostatni dzień ,,Kolorowego Tygodnia”, który w naszej grupie poświecony był zagadnieniom ekologicznym - kształtowania pozytywnego stosunku do przyrody, rozwijania wrażliwość na jej piękno, poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze z wykorzystaniem metod aktywizujących. Doskonałym wprowadzeniem do tematu była zabawa podczas której dzieci leżąc dookoła ,,Ziemi” słuchały nagrania ,, Głosy przyrody”. Następnie dzieci słuchały bajki ekologicznej - ,, Opowieść Ziemi” , kiedy to w dawnych czasach była czysta i szczęśliwa oraz jej obecną sytuację, kiedy człowiek wciąż ją zanieczyszcza i niszczy. Bajka stała się inspiracją do omówienia tablicy – Co zagraża ludziom i przyrodzie? - oraz podsumowania zdobytych wiadomości ekologicznych kolorowego tygodnia z Ekolinkiem podczas których dzieci poznały rolę i znaczenie powietrza, słońca, wody w życiu człowieka, roślin i zwierząt, kształtowały pozytywny stosunek do przyrody oraz ochrony środowiska naturalnego.

zdjcie29411.jpg - 861.7 kbNastępnie przyszedł czas na zabawę przy muzyce ,, Pszczółki” podczas której Ekolinek zabrał nasze dzieci do ,, krainy czystej wody, pięknych roślin, świeżego powietrza, gdzie wszystkie zwierzęta, drzewa i kwiaty w wielkiej przyjaźni żyją". Była też chwila relaksu podczas degustowania kolorowych żelków i soczku.

zdjcie29411.jpg - 861.7 kbPodczas zabawy muzyczno – ruchowej z rekwizytami z podziałem na grupy i role - ,, Roślinki” dzieci wcieliły się w roślinki, słoneczka, chmurki. Podsumowaniem ,,Dnia Ziemi” było poznanie słów i melodii piosenki ,, Dbamy o przyrodę”, która opowiada o sortowaniu śnieci, choć to rzecz niemiła, jak dbać o przyrodę, jak jej można pomóc i co robić co dzień. Wszak jak mówią słowa refrenu piosenki - ,,Nie śmiecimy, nie brudzimy o przyrodę dbamy, posprzątamy całą Ziemię bardzo ją kochamy”. ( 20 kwiecień 2018 rok)

 

zdjcie29209.jpg - 719.49 kbZielona przyroda woła nas –

w pięknej zielonej krainie.

Czwartym dniem kolorowego tygodnia był -Dzień Zielony. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od pasowania dzieci na honorowych Ekoludków przez Ekolinka. Dzieci opaski z czterolistną koniczynką przyodziały i Ekoludkami się stały. Doskonałym wprowadzeniem do tematu było wysłuchanie bajki ekologicznej - ,, Zielona przyroda woła nas - w pięknej zielonej krainie”, która stała się inspiracją do rozmowy na temat dbania o środowisko. Krasnolinek wyjaśnił dzieciom co to znaczy słowo ekologia. ,, Ekologia – mądre słowo, a co znaczy – powiedz krasnalu!Krasnal chwilę pomyślał i odpowiedź taką dał: To nauka o zwierzakach, lasach, rzekach, ludziach, ptakach. Mówiąc krótko w paru zdaniach o wzajemnych powiązaniach międzynimi. Bo to wszystko to jest nasze środowisko. Masz je chronić i szanować – powiedział mądry krasnal.

czterolistna-koniczynka-ruchomy-obrazek-0015Nasze Ekoludki podczas zabawy ruchowej przy muzyce z ,,zielonymi miotełkami” oczyściły ze śmieci, butelek piękną, zieloną krainę zamieszkałą przez Krasnolinka i Ekolinka.

czterolistna-koniczynka-ruchomy-obrazek-0015Następnie grały ,,w zielone” i nauczyły się rymowanki - ,, W zielonej krainie wesoło czas płynie, strój zielony mam i w zielone gram”. Była też chwila relaksu podczas degustowania kiwi.

czterolistna-koniczynka-ruchomy-obrazek-0015Inspirowały ruchem piosenkę ,,Zielona trawa, zielony mech”. Był też wesoły taniec naszych ,,Ekoludków”.

czterolistna-koniczynka-ruchomy-obrazek-0015Nasze dzieci podczas zabawy plastycznej rozwijały swoją wyobraźnie, sprawność manualną rysując kredkami pastelowymi ilustrację do bajki ekologicznej - ,, Zielona przyroda woła nas – w pięknej zielonej krainie”. Wspólna zabawa z Ekolinkiem i Krasnolinkiem zachęcała nasze dzieci do troski i dbania o przyrodę. Trzeba o nią dbać i szanować. Nikt tego nie zrobi za nas.:) My przedszkolaki, jeszcze małe dzieci chcemy, by dookoła nie było śmieci. By trawa się w koło zieleniła i kwiaty kolorowe wśród siebie gościły. By ptaki śpiewały, by drzewa szumiały i nam nasze życie sobą umilały !!!! (19 kwiecień 2018 rok)

 

wiatrCzyste powietrze wokół nas.

Środa to trzeci dzień kolorowego tygodnia - Dzień Czerwony. Ekolinek zaprosił dzieci do ,, Krainy Powietrza”. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od przeprowadzenia doświadczeń i eko -rozmowy na temat – Co to jest powietrze i jakie ono jest?, Czy powietrze można zobaczyć?, Kiedy powietrze nie jest czyste?, Co i dlaczego dymi” . Ekolinek uświadomił dzieciom poprzez wykonane doświadczenia, że wokół nas istnieje powietrze. Doświadczenia: ,,Nos”, ,, Wdech i wydech”, pozwoliło nam ustalić wspólne wnioski: powietrze - niewidzialne, bezbarwne jest wszędzie, oddychamy powietrzem i jest ono niezbędne do życia. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie - Co znajduje się w pustej zakręconej butelce? - okazało się, że powietrze….

wiatrDużo radości sprawiło dzieciom zabawa ,, Wesołe bąbelki” podczas której podzielone na grupy dmuchały przez słomki w miskę z wodą (wiatr robiony z oddechów powodował tworzenie się fali i bąbelków w misce). Dzieci improwizowały ruchem muzykę ,, Dwa wiatry” z czerwonymi wstążkami.

wiatrDoświadczenie z zapalonymi świeczkami i szklankami uświadomiło dzieciom, że ogień pali się tylko wtedy, kiedy ma dostęp do powietrza, do tlenu, który jest składnikiem powietrza (zapalone świeczki paliły się długo, a kiedy zostały przykryte szklankami – szybko gasły). Płomień świecy, podobnie jak my, potrzebuje do ,,życia” tlenu. Podczas przeprowadzonej eko - rozmowy z dziećmi okazało się, że dużo wiedzą o istnieniu powietrza: że może być czyste, świeże, zanieczyszczone i zimne, że nie możemy go zobaczyć, dotknąć ani posmakować. Wzbogaciły także swoje słownictwo o nowy wyraz – smog (zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami).

zdjcie29159.jpg - 807 kbW tym dniu odbył się także w naszym przedszkolu - ,, Pokaz mody ekologicznej”. Naszą grupę reprezentowały – Kinga i Julka. J w przepięknych , bardzo pomysłowych strojach ekologicznych, za które otrzymały nagrody. Gratuluję Rodzicom pomysłu, kreatywności i wykonania pięknych z surowców wtórnych strojów ekologicznych. Wszystkie Dzieci biorące udział w ,,Pokazie mody ekologicznej” prezentowały się wspaniale.

wiatrPodsumowaniem ,,Czerwonego Dnia” była radosna zabawa na słoneczku i z lekkim wiatrem, który jest przecież poruszającym się powietrzem - w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem śledziły przebieg doświadczeń z powietrzem i teraz na pewno nie mają wątpliwości, że powietrze istnieje i jest ono niezbędne do życia roślin, zwierząt i ludzi. Wszak jak pisze Agata Dziechciarczyk - ,, Powietrze – to, czym oddychamy to szum wiatru, którego słuchamy. Powietrze to nasz oddech życia potrzebny do serca bicia. Przez wiatr powietrze mieszane, zdrowe lub zatruwane. By było dla nas bezpieczne. Musimy dbać o powietrze”.(18 kwiecień 2018 rok)

slonce-ruchomy-obrazek-0859Słońce - życiodajna gwiazda.

Dzień Żółty - Dzień Słońca to drugi dzień obchodzonego w naszej grupie kolorowego tygodnia. Mimo, że prawdziwe słońce schowało się za chmurami to w naszej grupie było bardzo słonecznie i wesoło. W naszych ubraniach dominował kolor żółty. Nasze dzieci opaski przyodziały i pięknymi Słoneczkami się stały. Bawiliśmy się metodą zadaniową ( 5 ponumerowanych zadań do wykonania) - utrwalając zapis cyfrowy liczb: 1, 2, 3, 4, 5. Na początku dzieci zapoznały się z rolą słońca w życiu człowieka, zwierząt i roślin, jak ważne jest dla każdego żywego organizmu żyjącego na naszej planecie, że ma w sobie mnóstwo ciepła, które nazywamy energią.....

slonce-ruchomy-obrazek-0268Dzieci układały z żółtych nakrętek kształt słońca a promykami były nasze Słoneczka. Poznały także historię kolorowego królestwa, w którym rządził, stary, mądry król. Miał on córkę – śliczną królewnę, która była bardzo kapryśna- ciągle zmieniała kolorowe suknie i mimo, że miała ich niezliczoną ilość, ciągle marudziła i chodziła niezadowolona. Martwiło to króla, aż pewnego razu wydał rozkaz, aby wszystko w jego królestwie stało się żółte, a jego córka ma nosić tylko żółte sukienki. I jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w królestwie kapryśnej królewny wszystko zmieniło kolor na żółty. Następnie dzieci szukały w sali przedmiotów w kolorze żółtym.

slonce-ruchomy-obrazek-0268Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa badawcza i odkrycie co się dzieje z kolorami jeśli zostaną wymieszane z żółtym. Rozwijały inwencję twórczą poprzez improwizację ruchową w czasie zabawy muzycznej ,,Czarowanie baj bajanie” podczas której zamieniały się w żółte pszczółki, motylki…..

slonce-ruchomy-obrazek-0268Uwieńczeniem ,,Dnia Słońca" była zabawa plastyczna– Słoneczko z podziałem na trzy zespoły. Dzieci podczas zabawy świetnie ze sobą współpracowały, rozwijały umiejętności komunikowania się i słuchania się nawzajem. Był to kolejny dzień pełen radości i rozwijania dziecięcej aktywności. W naszej sali było bardzo pogodnie i słonecznie!!!! (17 kwiecień 2017 rok)

teczaWoda - Źródłem Życia.

Pierwszym dniem kolorowego tygodnia był - Dzień Niebieski - Dzień Wody. Ekolinek wspólnie z Kropelką zaprosił dzieci do zabawy w krainie życiodajnej wody. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od rozwiązania zagadek słuchowych i słownej. Następnie dzieci wysłuchały i omówiły treść wiersza ,,Woda” (autor nieznany). Rozmawialiśmy również o tym, dlaczego woda jest tak ważna w życiu człowieka, zwierząt i roślin oraz jak ją oszczędzać. Każda woda pitna, taka sama jest. Nie ma smaku, zapachu, ani barwy też. Jednak coś dziwnego ciągle dzieje się. Bo od początku świata każdy pić ją chce !!!! Piją ją rośliny, zwierzęta i ludzie. Ale wątkiem głównym tej historii jest rzecz zasadnicza, że na całym Świecie, nazywa się wodę - Źródłem Życia.

gify pogodaDzieci podawały przykłady wykorzystania wody przez człowieka oraz rozwijały swoje kompetencje czytelnicze podczas czytania wyrazów. Wszystkie wyrazy chętne dzieci pięknie przeczytały. Brawo!!!!

gify pogodaPodczas zabawy badawczej opisywały wygląd wody ( mokra, przeźroczysta….), przelewały wodę do naczyń o różnych kształtach – obserwując co się z nią dzieje, wzbogaciły swoje słownictwo o nowy wyraz – ciecz ( woda jest cieczą i przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje), oglądały sól i cukier – rozpoznawały i nazywały te substancje za pomocą wzroku i smaku i odpowiadały na pytanie – Co stanie się z każdą z nich po wsypaniu do wody?.

gify pogodaTrzy napełnione wodą miski posłużyły nam do zabawy badawczej, dźwiękonaśladowczej i odpowiedzi na pytanie – Jakie dźwięki wydaje woda? Śmiechu przy tym było co nie miara, woda trochę wylewała się na boki…. Była też chwila relaksu podczas degustowania niebieskiej, pysznej lemoniady. Następnie dzieci bawiły się przy muzyce podczas której reagowały na jej tempo: szybkie, wolne.

gify pogodaDzieci poszukiwały przyczyny tonięcia i utrzymywania się na powierzchni wody różnych przedmiotów podczas zabawy badawczej ,,Co pływa - co tonie" ( ciężkie – toną, lekkie – pływają). Podsumowaniem ,, Dnia Wody” była zabawa plastyczna podczas której dzieci wykonały – Ekolinka rozwijając swoją sprawność manualną. Okazało się, że z wodą można się wspaniale bawić i wiele nauczyć. (16 kwiecień 2018 rok)

tecza

zdjcie28664.jpg - 790.49 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0041,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0029

Samodzielne wykonanie przez dziecko książeczki to nie tylko wspaniała zabawa, ale całkiem poważne przedsięwzięcie edukacyjne, które ma zachęcić dzieci do czytania, ale też i pisania. W minionym tygodniu wspólnie z Rodzicami nasze chętne Pszczółki tworzyły własne książeczki wyrazowo – obrazkowe rozwijając przy tym swoje kompetencje czytelnicze, ale też wyobraźnię i sprawność manualną podczas tworzenia obrazków do przeczytanych wyrazów. Nasi młodzi autorzy zaprezentowali swoje dzieła podczas poranków czytelniczych w naszej grupie. Brawo !!!! Gratuluję – Bartusiowi. P, Lence oraz Kacperkowi własnych przepięknie ilustrowanych książeczek, które wzbogaciły nasz ,,kącik książki”oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem. Czytać fajnie jest i jak pisał A. Puszkin - ,, Czytanie – to najlepszy sposób uczenia się”. W przyszłym tygodniu kolejne mądre, zdolne i bardzo utalentowane Pszczółki będą prezentować swoje książeczki.

linia

Pięknie dziękuję wszystkim Rodzicom za włączenie się

w akcję ,, Czytające Pszczółki”.

Wczesne zabawy z czytania nie tylko w przedszkolu, ale też w domu dają dzieciom podstawę nauki płynnego, ze zrozumieniem czytania w szkole. Reakcja Rodziców, ich entuzjazm, ma ogromne znaczenie dla dziecka. Jeśli wykazują duże zainteresowanie, chwalą postęp i wysiłek, to dziecko z większym przekonaniem i entuzjazmem będzie przystępowało do kolejnych prób czytania.

linia

zdjcie28591.jpg - 980.56 kbSpotkanie czytelnicze z Panią Bibliotekarką.

W czwartek 12 kwietnia po raz kolejny do naszej grupy zawitała Pani Ewa Wesołek z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 16 w Rudzie Śląskiej. Na spotkaniu czytelniczym nasze dzieci miały okazję wysłuchać  z książki – Tove Jansson jednego z opowiadań o Muminkach – sympatycznych trolach. Ciekawe i wesołe opowiadanie, zabawne ilustracje, adekwatne do treści, tworzyły bardzo zgrabną i harmonijną opowieść, która dostarczyło naszym dzieciom zabawy ale również była pouczająca. Dzieci uważnie słuchały wspaniałej interpretacji tekstu opowiadania przez Panią Ewę , chętnie też odpowiadały na zadawane pytania. Zachęcam do zawitania w progi biblioteki gdzie wspólnie z dzieckiem można wypożyczyć i przeczytać książeczki Tove Jonsson o Muminkach – zabawnych i mądrych historyjek, których słuchanie np. przed snem sprawi wiele przyjemności dzieciom i mam nadzieję także dorosłym. W ramach podziękowania za spotkanie i wspólnie spędzony czas dzieci obdarowały Panią Ewę uściskami i ,,kwiatuszkiem”. Pięknie dziękujemy za fantastyczne spotkanie czytelnicze, poświecony czas, profesjonalizm!!!! Już czekamy na kolejne spotkanie. ( 12 kwiecień 2018 rok)

,,Kocmołuszek”

Dnia 11 kwietnia do naszego przedszkola zawitał objazdowy Teatr Lalek Bajka z przedstawieniem ,,Kocmołuszek”. Tematem spektaklu było zapoznanie dzieci ze sposobami dbania o swoje zdrowie i higienę osobistą. Akcja bajki rozgrywała się w bajkowej scenerii na zamku Księcia Brudasa, którym zawładnęły Czarodziej Brud, Próchnica, Anemia i Mikroby. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się perypetiom Kocmołuszka. Dowiedziały się, że aby być zdrowym należy się prawidłowo odżywiać oraz dbać o higienę własną. (11 kwietnia 2018 rok)

zdjcie28437.jpg - 925.94 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0041,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0029

Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji – pisała Maria Dąbrowska. I tym cudem dzisiaj przed śniadankiem podzielił się z nami Piotruś czytając krótki tekst o moście na którym stała Ala, jej rodzice i pies - As z książki autorstwa Mariana Falskiego ,,Elementarz” z cudnymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego. Brawo!!!! Gratuluję Piotrusiowi umiejętności pięknego czytania ze zrozumieniem !!!! ,,Elementarz” Mariana Falskiego to najbardziej znany podręcznik dla najmłodszych dzieci, które rozpoczynają naukę czytania. Teksty zamieszczone w ,,Elementarzu” są przystępne językowo, proste i zrozumiałe. Powtarzalność tekstów sprawia, ze dziecko nabiera płynności i wprawy w nauce czytania. To świetna pozycja książkowa w każdym domu - dziecka, które rozwija swoje kompetencje czytelnicze. Polecam:) ( 11 kwiecień 2018 rok)

zdjcie28409.jpg - 898.74 kbWernisaż w Muzeum Miejskim.

W dniu 05 kwietnia 2018 roku w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka odbyła się wystawa plakatów sztuk teatralnych Teatru ,,Wizjer”, działającego pod kierunkiem Jerzego Mazurka oraz wernisaż prac plastycznych wychowanków Bogusławy Trzcińskiej, w którym na zaproszenie naszych Absolwentek – Marty Blachucik i Weroniki Losa miałam przyjemność uczestniczyć. Na wernisażu zaprezentowano najciekawsze prace tworzone przez dzieci i młodzież - artystów z użyciem różnych form malarskich, rysunku, grafiki wykonanych pod kierunkiem Bogusławy Trzcińskiej. Wystawa była wyrazem bogactwa wnętrza osobowości, wielkiego talentu zarówno tych większych jak i mniejszych artystów…. Była to jedna z imprez obchodów jubileuszu 65 –lecia działalności Młodzieżowego Domu Kultury w Rudzie Śląskiej pod patronatem Prezydent Miasta Ireny Dziedzic. Wydarzenie uświetniły występy muzyczne. Życzę naszym Absolwentkom dalszego rozwoju wielkiego talentu plastycznego, wszak: ,,każdemu z nas Bóg dał talent, obdarzył jakąś szczególną zdolnością, trzeba ją tylko w sobie odnaleźć i dzielić się tą umiejętnością. Pielęgnujmy więc nasze pasje, talenty, by kiedyś po sobie coś pozostawić - te rzeczy cenne, niemal święte, są w naszym sercu a serca nikt nas nie pozbawi ”. Pięknie dziękuję za zaproszenie na wernisaż, który dostarczył wielu pozytywnych wzruszeń i wrażeń artystycznych jak mniemam wszystkim oglądającym wystawę.

zdjcie28379.jpg - 974.96 kbksiazka-ruchomy-obrazek-0041,,Czytające Pszczółki”ksiazka-ruchomy-obrazek-0029

,,Sztuka czytania jest niby nowym zmysłem, nieskończenie głębszym i rozleglejszym od wzroku" pisał Bolesław Prus. I tą sztuką dzisiaj podzielił się z nami Szymuś czytając wierszowaną bajeczkę autorstwa Jana Brzechwy - ,, Żaba” rozpoczynając w naszej grupie - akcję pod hasłem; ,,Czytające Pszczółki”, która ma na celu rozwijanie kompetencji czytelniczych naszych dzieci, poprzez zabawę z wyrazem, zdaniem, tekstem i jest kierowana do wszystkich chętnych mądrych, zdolnych i bardzo utalentowanych ,,Pszczółek”, ale też szczególnie do naszej wspaniałej ósemki dzieci, które od września rozpoczną naukę w pierwszej klasie. Mam nadzieję, że włączycie się Drodzy Rodzice do zabawy z dzieckiem, aby pomóc w opanowaniu trudnej sztuki czytania? Wczesne zabawy z czytania nie tylko w przedszkolu, ale też w domu dają dzieciom podstawę nauki płynnego, ze zrozumieniem czytania w szkole. Jednym słowem: częste ćwiczenia czytania poprawia umiejętność czytania, doskonali rozumienie i zwiększa motywację do systematycznego sięgania po książkę. Naszą akcję ,,Czytające Pszczółki” rozpoczniemy od zabawy z wyrazem (tworzenia własnych, obrazkowych książeczek przez chętne dzieci z wyrazów związanych z aktualną porą roku, realizowaną tematyką tygodnia). Brawo !!!! Gratuluję Szymusiowi umiejętności płynnego, ze zrozumieniem czytania. Wszak czytanie polega na ,,spostrzeganiu i wyrażaniu znaków graficznych, rozumieniu treści tekstu, włączaniu znaczenia odbieranych symboli do posiadanego doświadczenia”.(05 kwiecień 2018 rok)

linia-na-wielkanoc-ruchomy-obrazek-0012

Podobny obraz

linia-na-wielkanoc-ruchomy-obrazek-0012

zdjcie28225.jpg - 935.41 kbWielkanocne Śniadanie z Zajączkiem.

Czas Wielkiej Nocy zbliża się wielkimi krokami. Przez ostatnie dni dzieci poznały różne tradycje związane ze Świętami Wielkiej Nocy, siały rzeżuchę, wykonały świąteczne, piękne prace plastyczne, przeprowadziły serie zabaw badawczych z jajkiem – symbolem Świąt Wielkanocnych i odradzającego się życia, barwiły jajka. W środę 28 marca w pochmurny poranek, w naszej grupie zapanowała ciepła i serdeczna atmosfera bo nadszedł czas na ,,Wielkanocne Śniadanie”. Każdy miał z tej okazji odświętne ubranie. Ale za nim do wspólnego posiłku zasiedliśmy, to stół w biały obrus, świąteczne serwetki, Wielkanocne Baranki, zieloną rzeżuchę, babki przybraliśmy. Nie zapomnieliśmy też o złożeniu sobie wzajemnie świątecznych życzeń, zdrowia, radości, szczęścia.... Dzieliliśmy się jajkiem i barankiem. Nasze Panie Kucharki przygotowały pyszne śniadanko: jajka, kiełbaski, chrzan, bułeczki z masełkiem i herbatkę.